737 views 0 comments

2012 ve Apple

by on 21/01/2012
 


Steve Jobs’ın ölümü ve beraberinde tüm beklentileri hayal kırıklığına uğratarak iPhone 5 yerine iPhone 4S’i piyasaya süren Apple’ın 2012 yılında neler yapacağı büyük merak konusu. Her zaman olduğu gibi elimizde Apple’ın 2012 planlarına dair kesin bilgiler yok, edindiğimiz tüm herşey dedikodulardan ibaret. Fakat bunlar bile Apple severleri heyecanlandırmaya yetiyor. Dilerseniz kısaca 2012 ve Apple ile alakalı haberleri bir inceleyelim.

 

Apple TV

Bildiğiniz gibi halihazırda bir Apple Tv mevcut. Konsol tarzında olan bu Tv evlerdeki televizyonlara bağlanarak Apple’ın sunduğu çeşitli imkanlardan yararlanmanızı sağlıyor. Fakat ne yazık ki ülkemizde iTunes içerisinde yer alan dizi, film, müzik gibi imkanlardan yararlanamadığımız için Apple Tv’de ülkemizde yer almıyor.

 

Aslında Apple Tv ile alakalı sahip olduğumuz bilgiler dedikoduların biraz ötesinde. Walter Isaacson tarafından hazırlanan “Steve Jobs” biyografisinde de yer aldığı gibi, Apple bir televizyon patentine ve dizaynına sahip. Kitapta yer alan Steve Jobs cümleleri ise 2012 yılında çıkması beklenen bu televizyonun devrim niteliğinde olacağını gösteriyor. iPhone 4S tanıtımına damga vuran Siri bu yargıyı destekleyen en bariz örnek. Bunun dışında mecvut bir televizyon piyasasına rağmen Apple’ın tüm rakiplerini geride bırakıp iPhone ile elde ettiği başarıyı Apple Tv ile elde etmesi için Siri yeterlimi? Bize göre, teknoloji dünyasında Apple’ın sahip olduğu yeri düşünürsek piyasaya bir televizyon çıkarmaları bile dengelerin alt üst olmasına yeticektir. Fakat görünen o ki Apple işini sağlama almaya kararlı. Çeşitli dedikodular gosteriyor ki Apple cıkarmayı düşündüğü televizyona FaceTime etkinleştirilmiş 3D görüşme koyarak yeni bir devrim yaratmayı düşünüyor.

 

 

Elimizdeki bilgileri değerlendirdiğimizde, 2012 yılında yeni bir Apple Tv ile karşılaşacağımızı kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Steve Jobs’ın Apple’a son hediyesi olarak lanse edilen Apple Tv’nin 2012 yılında televizyon piyasasına devrim niteliğinde yenilikler getirmesi de sürpriz olmaz. Fakat ne yazık ki Apple’ın ülkemize olan tutumu, iTunes’ u hala etkim biçimde kullanamıyor olmamız, bu yeni nesil Apple Tv’ye  sadece imrenerek bakmamıza neden olacak.

 

3. Nesil iPad

Önceki nesil iPad’lerin çıkış tarihlerine baktığımızda 3. nesil iPad’in çıkış tarihi için en geç 2012 Nisan sonu diyebiliriz. Son zamanlarda özellikle Bilkom ve operatör firmalarının çalışmalarındaki hızlanma, yeni nesil iPad’in Türkiye’ye en kötü ihtimalle bir ay gecikmeyle geleceğini gösteriyor.

Yeni nesil iPad’ler ile alakalı en çok konuşulan şeylerin başında Retina Display geliyor. Bunun dışında çözünürlüğün yükseltilmesi, kamera kalitesinin artırılması ve dizaynda meydana gelecek bazı değişimler beklentiler arasında yerini alıyor. Bizim şahsi düşüncemize göre, yeni nesil iPad ile alakalı büyük bir değişim beklemek pek doğru değil. Apple’ın 2012 için özellikle yeni bir televizyona odaklanmış olması, halihazırda bir tabletten beklenen nerdeyse herşeyi sağlayan iPad 2 üzerinde yapılacak büyük değişimlerin bir süre ertelenmesine neden olabilir. Gerçekleşmesi en muhtemel  yenilikler kamera kalitesindeki artış, ve retina display olarak göze çarpıyor.

 

İnternette dolaşan iPad 3 dedikodularının tepe noktası sanırım bu resim. 3D için en azından birkaç yıl daha beklememiz gerek.

 

——————–