766 views 0 comments

Apple'da intiharlar artıyor

by on 27/01/2012
 

 

Apple ve Sony gibi birçok teknoloji devinin tedarikçisi olan Foxconn’da meydana gelen intiharlar, ilk kez karşılaşılan bir durum değil.

Yakın bir zamanda Foxconn fabrikalarındaki durumu öğrenmek için gizli bir kimlikle 400,000’den fazla kişinın çalıştığı fabrikada çalışmaya başlayan Çinli bir gazetecinin anlattıkları durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor. Gazetecinin anlattıklarına göre, orada çalıştığı süre içerisinde (4,5 ay) 7 intihar gerçekleşmiş, basına yansıyan rakam ise sadece 1. İntiharların sebebi ise, fabrikanın ağır çalışma şartları. Çalışanlar ayda 130 dolar maaş için sadece uyku ve yemek molalarının olduğu bir program dahilinde tüm gün çalışıyorlar. Duruma karşı çıkma şanslarıda yok, çünkü Çin yasalarına göre işveren işçilerin çalışma saatlerine kendisi karar verebiliyor.

 

Steve Jobs hayattayken meydana gelen bir intihar sonrasında, Steve Jobs’ın Foxconn’daki çalışma şartlarını savunması şok etkisi yaratmıştı. Çalışma şartlarının zor olmadığını belirterek, “Orası bir fabrika ama içinde restoranlar, sinema salonları, hastaneler ve yüzme havuzları var. Bir fabrika için oldukça güzel bir yer” açıklamasını yapmıştı.

Foxconn’daki intiharlar devam ediyor olacak ki geçmiş yıllarda oradaki problemi çözmesi için gönderilen eski COO, yeni CEO Tim Cook konuyla ilgili açıklama yaptı. Tedarik zincirinde görev alan her Apple çalışanının kendileri için çok değerli olduğunu, Apple için çalışan herkesin kendisiyle gurur duyması gerektiğini belirtti. Çalışma şartlarını daha iyi yapabilmek için çalıştıklarını söyleyerek, aksi tüm iddaalarıda reddetti. Açıklamasının sonunda ise dünyada birçok iPhone kullanıcısının olduğunu ve bu insanların iPhone’ların ne şartlarda üretildiğini görmesinin firma için tehlike yaratacağını söylemesi akıllarda birçok soru işareti bıraktı.

Aslına bakarsanız bu Apple’a has bir durum değil. Endonezya yada Vietnam’daki özellikle giyim firmalarının fabrikalarından da sürekli intihar haberleri geliyor. Kapitalizmin bu denli hayatımıza yerleştiği bir zamanda elimizden bu tarz haberlere üzülmekten başka birşeyde gelmiyor.

Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, zaten bilinen bir durumun Apple’ın rekor kâr oranı açıklamasından ve 418,89 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi olmasından birkaç gün sonra bu tarz haberlerin tekrar gündeme gelmesi pek şaşırtıcı değil.

 

resim kaynak : http://www.huffingtonpost.com/

——————–