2527 views 0 comments

iKitap

by on 16/02/2012
 


Bildiğiniz gibi iBooks her alanda birçok kitaba ulaşmamızı, pdf formatındaki dosyalarımıza göz atmamızı sağlayan Apple’ın gayet kullanışlı bir uygulaması. Bunun dışında yakın zamanda gerçekleştirilen”Apple Education Event” ile gelen interaktif kitaplar ile iBooks birkaç kademe daha atlamış durumda.

iBooks içerisinde Türkçe kitap arayışı içinde olmayanlar için bu uygulama birkaç cümle ile yukarıdaki cümleler ile özetlenebilir. Fakat özellikle iPhone yada iPad’im ile Türkçe kitaplar okumak istiyorum diyenler için işin rengi biraz değişiyor. Herhangi bir geliştirici App Store’a $99 ödeyerek aldığı lisans ile uygulamalarını gönderebiliyorken iBooks  Store için durum biraz farklı. Apple, yazarların bireysel olarak gönderdiği kitapları iBooks için kabul etmiyor, sadece yayınevleri ile anlaşıyor. Bildiğim kadarıyla da Türkiye’den herhangi bir yayınevinin böyle bir anlaşması da bulunmuyor. Durum böyle oluncada iBooks içerisinde Türkçe kitaplara rastlamamız baya zorlaşıyor. Tabi tüm bunları iBooks Store için söylüyorum, kullanıcının internet üzerinden kendi bulmuş olduğu epub yada pdf formatındaki kitaplarına iBooks üzerinden ulaşması mümkün.

Türkiye’de bulunan bazı geliştiriciler ve yayınevleri iBooks Store’un şartlarına uyup bir anlaşmaya gitmek yerine iBooks formatında çeşitli uygulamalar yapmayı tercih ediyorlar. Bugüne kadar sizlerde bazı uygulamalara tanık olmuşsunuzdur. Bu uygulamalara son günlerde bir yenisi daha eklendi. Timaş Basım Ticaret ve Sanayi AŞ.’nin oluşturduğu iKitap uygulamasında hedef Şubat ayı içerisinde mevcut kitap sayısını 400’e çıkarmak. Doğruyu söylemek gerekirse uygulama görsellik ve kullanılabilirlik açısından gayet güzel tasarlanmış.

Uygulama dahilinde yapabilecekleriniz şunlar;

– Satın aldığınız kitabın yazı karakteri ve büyüklüğünü tercihiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

– Kitap metni içerisinde arama yapabilirsiniz

– Okuma esnasında kaldığınız yeri ayraçla işaretleyebilirsiniz.

– “Kitaplarım” ekranında satın aldığınız kitapları görüntüleyebilir, listeler oluşturabilirsiniz.

– “Vitrin”de öne çıkan kitapları inceleyebilirsiniz.

– “Katalog” bölümünde türe ve yazara göre listelenmiş kitaplar arasında gezinebilir, aradığınız kitaplara kolayca ulaşabilirsiniz. 

– Ayrıca iKitap’la birlikte ilgilendiğiniz yazar, etiket ve kategorileri takibe alarak bir yazarın/kategorinin yeni kitabından ya da takibe aldığınız etiket ile ilgili çıkan yeni kitaplardan anında haberdar olabilirsiniz.

Deneme amaçlı İlber Ortaylı’nın İmparatorluğun En Uzun Yılı adlı kitabını indirdim. Bazen yavaşlamalar olsada kaliteli bir okuma deneyimi sunuyor. Uygulama ile alakalı fikir edinebilmeniz adına birkaç ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Resimleri büyutmek için üzerine tıklayınız.


Ayrıca okumak yerine dinlemeyi tercih edenler iPhone, iPad sesli okuma özelliğini kullanabilirler. Bununla alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulama ücretsiz, fakat henüz ücretsiz bir kitap bulunmamakta. Uygulamanın geliştiricileri yakın zamanda ücretsiz indirebileceğimiz bazı kitapların ekleneceğini söylüyorlar, bekleyelim görelim 🙂

 

——————–