982 views 2 comments

OS X 10.8: Mountain Lion

by on 17/02/2012
 

 Yeni nesil iPad ve iPhone’larda neler olacak diye beklerken Apple karşımıza sürpriz bir açıklamayla çıkarak açıkçası hepimizi şaşırttı. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu yaz hepimizi yeni bir OS X bekliyor, OS X 10.8: Mountain Lion. OS X diyorum çünkü yapılan bu açıklamayla beraber Mac OS X’de tarihe karışmış oldu. Evet, bundan sonra Mac’lerde kullandığımız işletim sistemi için artık OS X diyeceğiz. Açıkçası OS X Lion için yeni bir güncelleme gibi görünsede sıradan bir güncellemeden çok daha fazlasını içeriyor. Apple’ında dediği gibi tüm bunlar iPad’den esinlenerek yapılmış olan yenilikler. Dilerseniz Mountain Lion ile bizleri nelerin beklediğine bir göz atalım.

OS X 10.8: Mountain Lion ile birlikte iCloud Mac’ler ile dahada bütünleşiyor ve birtakım eksikliklerinide gideriyor gibi gorünüyor. Özellikle iPhone yada iPad’imiz ile sahip olduğumuz dökümanları bulut sistemi içerisinde tutabiliyorken, Mac’lerimiz bu olanağın dışında kalıyordu. Yeni gelecek olan güncelleme ile bu ortadan kalkıyor. Mac’imiz ile de sahip olduğumuz dökümanları iCloud içersinde saklayabilecek ve iPhone, iPad ile bunlara kolaylıkla erişim sağlayabileceğiz.

Bunun dışında eger yeni bir kurulum yapıyorsak, iCloud sayesinde bulut içerisinde tuttuğumuz tüm herşey tek bir Apple ID girilmesiyle Mac’lerimize geliyor olacak.

 

IOS 5 ile gelen Messages uygulamasını gelecek olan güncelleme ile Mac’lerimizde de kullanabileceğiz. Açıkcası benim en çok hoşuma giden yenilik bu oldu. Kablosuz ağ yada hucresel veri ağınızın aktif olduğu her an bu uygulamayi ücretsiz olarak kullanma imkanına sahibiz. Değinmekte fayda var, Messages uygulaması iMessage ile birlikte AIM, Yahoo!, Google talk ve Jabber hesaplarınızı da desteklemekte.Sizlerde benim gibi bu uygulamayı kullanmak için sabırsızlanıyorsanız yazı beklemenize gerek yok, Apple kendi sitesi üzerinden bu uygulamanın beta sürümünü hali hazırda paylaşmakta. Aşağıdaki bağlantıyi kullanarak Messages uygulamasını Mac’inize yükleyerek şimdiden kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gelecek olan yeniliklerin bir çoğu iPad’den esinlenerek Mac’e uyarlanmış olan şeyler. Bunlardan bir taneside Reminders (Anımsatıcılar). yIne IOS 5 ile sahip olduğumuz bir uygulama olan Reminders, yeni güncelleme ile Mac’lerde yerini almış olacak. iPhone yada iPad’iniz ile hazırlamış olduğunuz alarmlar, hatırlatıcılar ve yapılacaklar listesi iCloud sayesinde anında Mac’inizde olacak. Şahsi fikrime göre IOS tabanlı cihazlarda biraz Reminders uyglaması biraz yetersiz kalıyor. Umarım uygulamanın iCloud desteği ile Mac’lere taşınıyor olması, daha verimli kullanabilmemize olanak sağlar.

Notes uygulamasının iPad ve iPhone’larımızda en aktif kullandığımız uygulamalardan biri olduğunu düşünüyorum. yeni güncelleme ile Notes uygulamasıda mac’lerde yerini alıyor. Bildiginiz gibi Mac App Store’ da bu segmentte birçok yan uygulama mevcut. Ama tüm bunların yerine ücretsiz olarak Mac’lerinize katılacak olan Notes uygulamasını iCloud desteği ile tercih edeceğimiz ilk uygulama olacağını düşünüyorum.Yapışkan notlarda olduğu gibi Notes uygulamasi içerisinde yazmış olduğumuz notları masaüstümüzde dilediğimiz yere yapıştırma imkanına da sahibiz.

 Messages uygulamasından sonra beni en çon sevindiren ikinci yenilik sanırım Notification Center. Bir çoğumuzun hali hazırda kullanıyor olduğu, Mac App Store üzerinden de indirebildiğimiz uygulama olan Growl’u bu yaz raflara kaldıracağımızı düşünüyorum:) Notification Center ile bildiğiniz gibi mesaj, takvim alarmı, mail   gibi birçok bildirim iPhone ve iPad’lerinizde olduğu gibi sizleri rahatsız etmeden Mac’lerinizde de ayni işlevi görüyor olacak. Aşağıdaki resimde de gorüldüğü gibi Notificatin Center ile gelen bildirimlerinize ekranınızın sag üst kısmından ulaşabileceksiniz.

 Share Sheet dosya, video ve resimlerinizi kolaylıkla paylaşmanıza yardımcı oluyor. Bunun neresi yenilik, biz zaten dosya paylaşabiliyorduk diyebilirsiniz, fakat tüm bu paylaşımların tek bir merkezde güzel bir arayuz ile toplanacak olması işlerimizin daha da kolaylaşacağı anlamına geliyor.Share Sheet sayesinde Safari ile bulunduğumuz web sayfasını twitter, Facebook gibi platformlarda daha kolay paylaşabilme, sahip olduğumuz videoları çeşitli servislere kolaylıkla yükleyebilme imkanına sahip olacağız.

 IOS 5 ile birlikte Twitter paylaşımları adına bir takım kolaylıklara sahip olmuştuk. Yeni gelecek OS X uygulamasi ile bu kolaylıkları Mac’lerimizde de kullanabileceğiz. Bu gelecek olan son yenilik ile Twitter Apple ile iyice bütünleşmiş olacak.Gelecek olan güncelleme ile birlikte Mac’lerde çoğu uygulama ve web sitelerindeki her türlü içeriği Twitter’dan paylaşabileceğiz.

 Evet, Mountain Lion ile birlikte IOS tabanli cihazlarımızda sahip olduğumuz tüm oyun deneyimlerimizi Mac’lere de taşımış olacağız. Bu yenilik ile IOS tabanlı cihazlarımız iel Mac’lerimiz arasındaki bağlantı da iyice güçlenmis oluyor. Game Center sayesinde tıpkı iPhone’ ipad yada iPod Touch’larda olduğu gibi arkadaşlarımızla karşılıklı oyun oynayabilecek, puanlarımızı karşılaştırabileceğiz.

 genel olarak baktımızda gatekeeper için yeni bir guvenlik merkezi diyebiliriz. Güvenli olmayan yazılımlarin indirilmesini engellemek, bir bakıma kullanıci haklarini korumak amaciyla geliştirilmiş bir uygulama Gatekeeper. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi Gatekeeper bizlere üç farklı indirme seçeneği sunuyor;

 

  • Yalnızca Mac App Store
  • Mac App Store ve onaylı geliştiriciler
  • Her yerden

 _________________


Yazının başında da belirttiğim gibi IOS tabanlı haberler beklerken böylesine buyuk bir OS X güncellemesinin açıklanması gerçekten büyük sürpriz oldu. Genel başlıklar halinde Mountain Lion ile bizleri nelerin beklediğini açıklamaya çalıştım. Sizlerin de açıkça gördüğü gibi bu yaz gelecek olan güncelleme ile IOS tabanlı cihazlar ve Mac’lerimiz arasındaki bağlantının temelleri Lion ile atıldıktan sonra, Mountain ile de iyice pekişecek gibi görünüyor. Buradan çıkaracağımız şu olsa gerek, Apple sahip olduğu tüm cihazları arasındaki uyumu en üst seviyeye çıkararak, kullanıcılarına çok daha rahat bir geçiş ortamı sağlamak. Yani iPhone kullanan birisinin Mac kullanmaya başladığında kendisini yabancı hissetmesini en aza indirmek.

Aşağıdaki Mountain Lion ile alakalı videoyu izlemenizi tavsiye ederim, yukarıda anlatmaya çalıştığım tüm bu özellikleri izlemek keyif verecektir 🙂

httpv://www.youtube.com/watch?v=j9Yx657mjNg&feature=youtu.be

——————–