851 views 0 comments

Windows 8 OS X Mountain Lion'a Karşı!

by on 04/03/2012
 


Apple’ın masaüstü işletim sistemi OS X Mountain Lion‘un Geliştirici Önizleme sürümü birkaç hata önce tanıtıldı. Windows 8‘in Tüketici Önizleme sürümünün yayınlanması ise iki işletim sistemini karşılaştırma fırsatı sunuyor. İki işletim sistemi de final sürümden oldukça uzak,ancak bilinen bazı özelliklerini karşı karşıya getirerek hangisinin hangi alanda daha iyi olduğu konusunda bir fikir verebileceğimizi düşündük.


Mountain Lion Geliştirici Önizleme sürümü, iOS cihazlarıyla masaüstü cihazların beraber nasıl çalışabileceğinin iyi bir örneği. Mobil cihazlar ve bilgisayarlar arasında belge oluşturabilme, görüntüleyebilme ve paylaşma gibi işlevler oldukça kolay. ÖrneğinKeynote‘u açtığınızda hemen bulutla eşitlenen sunumlarınızın bir listesini görüyorsunuz ve işinize diğer cihazda bıraktığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Netflix gibi eğlence uygulamaları da tüm cihazlarda çalışıyor. Game Center entegrasyonu, istenen cihazda oyun oynanmasına veya hatta bir cihazda bıraktığınız oyuna diğer cihazda devam etmenize izin veriyor.

Windows 8’in ekosistemi ise mümkün olduğunca sade ve size engel olmayacak bir biçimde tasarlanmaya çalışılmış. Windows 8’in bu konuda başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Microsoft, geliştiricilerden kurallara sıkı bir şekilde uymalarını isiyor. Bu nedenle Windows 8 uygulamaları, geleneksel uygulamalara benzemeyebilir. Internet Explorer 10’un Metro sürümünün bir web sitesinde gezinirken tamamen gözden kaybolması gibi.


Kaynak : www.chip.com.tr

——————–