1085 views 1 comment

"The New iPad" incelemesi

by on 07/03/2012
 


Yeni çıkacak olan iPad ile ilgili birçok söylenti dolaştı bugüne kadar. Retina ekran, çözünürlük artışı, Siri’nin entegrasyonu… Bunlar beklenen ve yeni iPad’de geleceğine kesin gözüyle bakılan şeylerdi. Asıl buyük tartışma ise yeni iPad’in adının ne olacağıydı, iPad 3, iPad HD, mini iPad.. Bugün tüm söylentiler dedikodular bir son buldu ve Apple yeni iPad’in tanıtımını yaptı, tüm isim söylentilerini yanıltmak istercesine hemde, “The New iPad”. o kadar seçenek varken Apple’ın bu ismi tercih etmesine anlam vermek çok zor. Steve Jobs’ın eksikliği sanırım yavaş yavaş hissedilmeye başlandı.

yeni iPad’de bizleri nelerin beklediğine bir bakalım isterseniz.

 

  RETİNA EKRAN

En kuvvetli soylentilerden biriydi ve bugün doğrulanmış oldu. Yeni iPad retine ekran ile birlikte geliyor. Bunun dışında iPad 2 1024*768 çözünürlüğe sahipken, 3. nesil iPad’in sahip olduğü çözünürlük 2048*1536, yani tam iki katı.Toplamda sahip olduğu 3,1 milyonluk piksel değeriylede rakipleri arasından sıyrılıyor. yeni iPad’ın görsellik açısından bir devrim olduğunu söyleyebiliriz. Yazının ilerleyen kısımlarında kamera ve video kaydındaki gelişimi okuduğunuzda bize hak vereceksiniz. Rakiplerinin işi bu açidan artık çok zor.

 

   A5X İŞLEMCİ

A6 işlemci beklentisi çok yüksek iken, Apple yeni iPad’i yeni işletim sistemiyle duyurdu, A5X. Aslında yeni iPad’in ipad 2 ye göre iki kat daha fazla piksel içeriyor olması, bunun yönetimi için yeni bir işlemciyi gerektiriyordu. Daha parlak, daha canlı, yüksek çözünürlüklü yeni iPad ile başa çıkabilmek için yapılan bir işlemci demek pekte yanlış olmaz sanırım A5X için. Ayrıca tüm bu görsel yeniliklere rağmen Apple 10 saatlik pil ömrünü korumayi başarmış.

 

 

iSIGHT KAMERA

Arka aydınlatmasi bulunan yeni iPad’in kamerasının sahip olduğu çözünürlük 5 megapiksel.i Sight kamera ile 1080p video kaydi yapma imkanınada sahibiz. Otomatik görüntü sabitleme özelliği de bulunan iSight kamera, bu sayede video kaydı sırasında oluşan titremeleri de en aza indiriyor. Ön yüzde ise daha çok facetime konuşmalari için tasarlanmış VGA kamera bulunuyor.

 

LTE

Beklenen bir gelişme olan LTE desteği de 3. nesil iPad’le birlikte geldi. Bu özellikle birlikte, 4G şebeke kullanıldığı takdirde iPad’in veri indirme hızı 73 Mbps’ye kadar çıkabiliyor. Standart olarak HSPA+ ve DC-HSDPA 3G şebekelerini de destekleyen cihaz, bu şebekelerde 21,1 ve 42 Mbps hıza ulaşabiliyor. Cihazın mobil internet bağlantısı Hotspot özelliğiyle farklı cihazlarla paylaşılabiliyor.

 

YAZDIRMA

Çoğu kişi yeni iPad’de Siri eklentisi beklerken Apple yine farklı birşeyle çıktı karşımıza, “Dictation”. E-posta yazmak, mesaj göndermek, internette herhangi bir arama yapmak ve hatta yeni bir twit atmak için bile kullanabileceğiniz, üçüncü parti uygulamalarıda destekleyen bir özellik Dictation. Kısaca söylemek gerekirse, söylediklerinizi yazıya döken bir özellik Dictation. Tüm bunları yapmak için sanal klavye ekrana geldiğinde klavye tuşlarının arasında mikrofon ikonuna dokunup not almak istediklerinizi söyleyin sonra tuşa tekrar dokunun.

UYGULAMALAR

Tüm bu yeniliklerin yanında Apple kendi uygulamaları üzerinde de ciddi bir çalışma gerçekleştirmiş. Özellikle iWork ve iLife bileşenlerinde ciddi güncellemeler mevcut. Ayrıca iPhoto’nun iPad’e gelmiş olmasıda sevindirici bir haber.9,4 mm inceliğinde ve 652 gram ağırlığındaki yeni iPad, bugünden itibaren ön siparişe açık. 16 Mart’ta Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İsviçre, Hong Kong, Singapur, Avustralya ve Japonya’da satışa sunulacak. Aralarında Türkiye’nin bulunmadığı 26 ülkede daha 23 Mart’tan itibaren raflarda olacak. Türkiye için satış tarihi henüz belli değil. 16 GB, 32 GB ve 64 GB’lık versiyonları bulunan yeni iPad sırasıyla 499 dolar, 599 dolar ve 699 dolarlık fiyat etiketlerine sahip olacak. Bunlar yalnızca Wi-Fi özelliğine sahip olan modeller. Wi-Fi + 4G’li yeni iPad’lerin fiyatları ise yine sırasıyla 629 dolar, 729 dolar ve 829 dolar. Ek bir bilgi; etkinlikte iPad 2’nin satışına 100 dolarlık bir indirimle devam edileceği duyuruldu. Yani 16 GB’lık Wi-Fi’lı iPad 2 artık 399 dolar fiyatla satışta. Türkiyede ise ne zaman satışa çıkacağı hakkında bir bilgiye sahip değiliz malesef. Ama Bilkom’un iPhone 4S’deki çalışmalarını goz önünde bulundurursak, en geç 2 aya kadar ülkemize gelecegini tahmin ediyorum.


Yeni iPad videosunu izlemek için : http://www.apple.com/ipad/#video

Yeni iPad ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için : http://www.apple.com/ipad/features/

_________