11414 views 3 comments

Mac – Sistem dili değiştirme

by on 09/03/2012
 


Bildiğiniz gibi sitemiz daha çok genç ve şu ana kadar daha çok güncel olan konularla alakalı yazılar yazarak sizleri bilgilendirmek istedim. Fakat bu yazımızla birlikte gelen istekleri de degerlendirerek daha çok bir arşiv niteliğinde iPhone, iPad ve Mac kullanmaya yeni başlamış olan okuyucularımız için bir rehber hazırlamaya karar verdim. Bu başlık altında göreceğiniz çoğu içerik sizlerin bildiği basit şeyler olabilir, fakat Apple ürünlerini yeni kullanmaya başlayan okuyucularımızıda unutmamak gerek 🙂 Güncel yazılarımıza tabiki devam edeceğiz, fakat zamanla rehber arşivimizde genişleyecek. Rehber arşivimiz için yeni bir başlık açmayı düşünmüyorum, rehberimizle alakalı tüm içerikleri “İpuçları” başlığımız altına ekleyeceğim.

Başlangıç olarak, sizlere Mac’de sistem dilini nasıl değiştireceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Apple simgemize tıklayarak Preferences bölümüne gidiyoruz.Daha sonra ise “Language & Text” sekmesine tıklıyoruz.Son aşama olarak ise, kullanmak istediğimiz sistem dilini sürükleyip en üst kısma bırakıyoruz. Örnekte gördüğünüz resimde kullanılan sistem dili ingilizce, bir altında bulunan Türkçe’yi üst kısma sürükleyip bıraktığımızda sistem dilimizde Türkçe olarak değişmiş oluyor. Değişimi görebilmek içinse kullandığımız uygulamaları kapatıp açmamız gerekiyor.Altlarda sıralanan diller içinde kısa bir bilgi vermek istiyorum. Mesela en üste Türkçeyi koyarak sistem dilinizi Türkçe yaptınız ve ikinci sırada da ingilizce var. Türkçe dil desteğinde eksik yada yetersiz alan kısımlar bu durumda ingilizce olarak görünüyor.


Not : İlk rehber yazımızı resimlerle anlatmaya çalıştım, istek üzerine merak yada arzu ettiklerinizi kısa videolar olarakta ekleyebiliriz. Bu istek ve arzularınızı, iletişim kısmından yada bu yazi altına bir yorum birakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

__________

 • vedat

  olmuyor ben ayni seyi yapiyorum yine ingilizce

  • sametakca

   Bu işlemi yaptıktan sonra uygulamaları kapatıp açmanız gerekmekte. En garantisi Mac’i yeniden başlatmak 🙂

   • serhat

    yenidenb başlattım ama hiç alakası yok yine ingilizce bende de