1241 views 0 comments

Apple Store – İstanbul

by on 08/04/2012
 


Tüm Apple severlerin hayalidir Türkiye’de açılacak bir Apple Store. Fakat henüz iTunes Store’u tam manasıyla kullanamıyor olmamız ve yeni çıkan Apple ürünlerinin ülkemize oldukça geç ulaşması bu hayalimizi sürekli ertelememize neden oluyordu.

Genel olarak Apple’ın ülkemize olan yaklaşımında çok bariz bir gelişme olduğunu söyleyemeyiz fakat yakın bir zamanda, bir haber sitesinde okuduğum haberi sizinle birebir olarak paylaşmak istedim. Bahsi geçen haber sitesi Milliyet ve bu sitenin özellikle teknoloji haberlerini iyi kötü takip edenler varsa, bu habere de çok dikkat etmememiz gerektiğini anlayacaktır.  Başta yabancı kaynaklar olmak üzere bu haberin güvenilirliğini ve gerçekliğini araştırma fırsatım oldu. Fakat bu haber sitesi ve haberi buradan direk alan birkaç yerli site dışında bu haber ile alakalı tek bir şeye rastlayamadım. Genel olarak söylemek gerekirse, bu haber dedikodunun ötesine malesef geçemiyor fakat dekikodu bile olsa böyle bir haberle karşılaşmak açıkcası beni heyecanlandırmaya yetti 🙂

Haberi direk olarak paylaşıyorum;

590 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın bu noktaya gelmesinde önemli katkısı olan “Apple Store”lar (Apple mağazası) 13 ülkenin ardından şimdi deTürkiye’ye giriş hazırlığı yapıyor.
Türkiye’de bugüne kadar mağazacılık, satış, pazarlama ve teknik servis tarafında Koç grubu bünyesindeki Bilkom’la çalışan ABD’li Apple, geçtiğimz yıl Türkiye ofisini kurarak yeniden yapılanma süreci başlatmıştı.
İlk etapta Türkiye’de pazarlama ayağında daha etkili olma adına kurulan ofis yeni işe alımlarla birlikte büyümesini sürdürüyor. Öte yandan yurtdışından geçen hafta gelen kalabalık bir Apple ekibi İstanbul’da mağaza açılışı için ilk görüşmeleri yapmaya başladı.
Türkiye’ye gelerek finans ve ödeme sistemleri tarafında pazarın büyük oyuncularıyla toplantılarını tamamlayan Apple’ın “Apple Store” ile eş zamanlı olarak Türkiye’de online mağazasını da açacağı belirtiliyor. Bu süreçte Apple uzun süreden bu yana açmadığı online iTunes mağazasını da aktif hale getiriyor olacak.

Başta New York olmak üzere açtığı farklı tasarımlı mağazalarla bulunduğu şehre damgasını vuran Apple’ın İstanbul’da nasıl bir mağaza kuracağı merak konusu. Apple mağazaları büyük metrakereli ölçüleri, içerisindeki deneyim alanları, bilgisayar sistemleri (Mac, iPad) konusundaki eğitim ve teknik servis alanları, çocuklar için hazırlanan özel bölümlerle tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Deneyim tarafında oldukça iddialı olan marka tüm ürünleri kullanıcının kullanmasına izin veriyor hatta iPhone modellerinin içine yerleştirdiği SIM kartlarla ücretsizgörüşme yapılmasını sağlıyor. Apple’ın bu konseptte dünyada 361 mağazası bulunuyor. Türkiye ayağında Bilkom’un açtığı Apple magazalarının da işe devam edeceği bildiriliyor.


Kaynak : www.milliyet.com.tr