1090 views 0 comments

Google Drive

by on 24/04/2012
 Google’ın bulut depolama çözümü Google Drive, bir kaç haftadır geldi gelecek derken en sonunda resmi olarak duyuruldu. Google’ın resmi blogunda yapılan açıklamaya göre Google Docs ile entegre olarak çalışacak olan Google Drive dosyalarınıza istediğiniz yerden erişmenizi sağlayacak.

Tamamen Google Drive’ın içerisine entegre edilmiş olan Google Docs’ta belgeler üzerinde gerçek zamanlı olarak başkalarıyla çalışılabilecek.

Servisin bir diğer özelliği ise akıllı etiketleme özelliği. Bu sayede örneğin alanınıza yüklediğiniz herhangi bir resmi ilgili etiketler ile etiketleyerek daha sonra Google’da arama yaptığınızda ilgili sonuçlarla beraber görüntülenecek.

GOCR özelliği ile taranmış belgelerinizin içerisindeki kelimeler tanınarak, arama yaptığınızda taranmış belgelerinizde de arama yapılıyor. Dosyalarınıza erişmek istediğinizde tarayıcınız üzerinden 30’dan fazla formatı direkt olarak erişebiliyorsunuz. Bunlar arasında PDF’ler, HD videolar, Illustrator ve Photoshop dosyaları bulunuyor.

Depolama alanınıza Mac ya da PC’den bir sürücü aracılığıyla, Android işletim sistemine sahip telefonunuzda ya da tabletinizde ise bir uygulama aracılığıyla erişebilirsiniz. iOS uygulamasının da ileride sunulacağı belirtiliyor.

Google ilk etapta 5 GB’lık bir alanı ücretsiz olarak sunuyor. Eğer 5 GB’dan daha fazlasına ihtiyacınız varsa çeşitli ücretlendirmeler ile daha büyük kapasitelere de sahio olabiliyorsunuz.

Google ayrıca Google Drive’ın açılması şerefine GMail hesaplarının alanını da 7.5 GB’tan 10 GB’a yükseltti.


Google Drive tanıtım videosu;

 

httpvh://www.youtube.com/watch?v=wKJ9KzGQq0w&feature=g-all-u&context=G2a16481FAAAAAAAABAA

Kaynak: www.bilgicagi.com