1073 views 1 comment

Ice Rage

by on 11/06/2012
 


Mountain Sheep, 2009 yılında geliştirdiği MiniGore oyunuyla iOS platformuna giriş yapmıştı. Sonrasında geliştirdiği Death Rally ve Bike Baron hepimizin bildiği ve severek oynadığı oyunlar arasında yerini almıştı. Bu yazımızda Mountain Sheep firmasının son çıkardığı ve bende de ciddi bir bağımlılığa neden olan Ice Rage oyununu inceleyeceğiz.

Ice Rage genel olarak bir hokey oyunu. Küçük bir hokey sahasında 2vs2 maçlar yapıyoruz ve amacımız tabiki kazanmak. Fakat Mountain Sheep gerek görsellik olarak, gerek oynanış olarak bu kadar basit mantığa sahip bir oyunu fazlasıyla eğlenceli bir hale getirmiş.


Oyunumuzda singleplayer ve multiplayer modu olmak üzere iki farklı seçeneğimiz bulunuyor. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi oynamak istediğimiz modu ana menüden seçiyoruz. Bunun yanında, ekranın sağ ve sol tarafında oyunda oynayabileceğimiz karakterleri görüyoruz. Oynamak istediğimiz modu seçmeden önce mavi yada kırmızı takımdan karakterimizi seçiyoruz. Sizinde farkedeceğiniz gibi, MiniGore ve BikeBaron oyunlarımızdaki karakterlerimizde Ice Rage’de yerini almış.

Singleplayer modunda iki farklı seçeneğimiz bulunuyor. Birincisi seçtiğimiz karakterler ile 1 dakika 45 saniyelik tek bir maç. İkinci seçenek ise oyunumuzun ilerlemeli kısmı. Seçtiğimiz karakter ile her biri 45 saniye süren 10 maçlık bir serüvene çıkıyoruz ve amacımız hiç maç kaybetmeden kupayı kaldırmak. Bu modun en guzel yanı ise her maç sonunda yeteneklerimizi geliştirmemize imkan sağlıyor olması. Speed, Power ve Technique olarak 3 yeteneğimiz bulunuyor ve her maç sonrası herhangi birini bir bar geliştirebiliyoruz. Her bir yetenek 5 bardab oluşuyor ve final karşılaşmasına kadar 9 bar geliştirme hakkımız olduğunu düşünürsek, yeteneklerimizi dagıtırken biraz düşünmeliyiz. Ben yeteneklerimi genelde 5 bar speed’e ve 4 bar power’a veriyorum.

Her iki singleplayer ve multiplayer seçeneğinde de 3 farklı zorluk derecesi bulunuyor. Easy ve Medium daha çok karşınızdaki rakibin ve sizin karakterinizin gücünü belirlerken, Hard zorluk seviyesinde işler biraz değişiyor. Diğer iki zorluk seviyesinde kaleci kontrolü otomatik olmasına rağmen bu seviyede kaleciyi de kendimiz kontrol ediyoruz hemde tek kontrol paneliyle 🙂

İlerlemeli single player modu ile alalakı söylemek istediğim son şey, turnuva sonunda elde ettiğimiz puanların game Center’a yükleniyor olması. Oyuna başladıktan bir süre sonra asıl amacınız turnuvayi kazanmak değilde her maçta daha fazla gol atarak daha fazla puan kazanmak oluyor benden söylemesi 🙂

Geldik oyunumuzun en eğlenceli kısmına 🙂 IceRage, multiplayer modu ile arkadaşınız ile tek cihaz üzerinden oynama imkanı sağlıyor.  Bu arada belirtmekte fayda var, iPad üzerinden bu modu oynamak gerçekten çok eğlenceli fakat iPhone yada iPod touch ile tek ekran üzerinden iki kişi oynamak biraz sıkıntılı olabiliyor.

Multiplayer modunda da iki farklı seçeneğimiz var, birincisi yine 1 dakika 45 saniye süren normal bir maç, ikinci seçeneğimiz ise deathmatch:) Deathmatch seçeneğimizde rakibimize vurarak yada gol atarak sahip olduğu health barı sıfırlamaya çalışıyoruz.

Yazının en basında da belirttiğim gibi fazlasıyla başarılı bir oyun. Oyunun 0,99 dolar olması, iPad yada iPhone olarak iki farklı sürüm yerine tek farklı sürümde olması oyonu satın almanız için bir başka neden. Aşağıda oyunun tüm sürümleri için geçerli olan puanlamasını ve indirme linkini bulabilirsiniz.