744 views 1 comment

Ve Karşınızda iOS 6

by on 11/06/2012
 Hepimizin merakla beklediği WWDC 2012 etkinliği sona erdi ve merak ettiklerimizde bu neticede son bulmuş oldu. Bu yazıyı sadece iOS 6 için ayırdım. Tüm yenilikleri tek bir yazıda toplamak yerine, her farklı konu için farklı yazılar yazmayı daha uygun gördüm. iOS 6 ile ilgili detaylı yazımıza başlamadan önce, WWDC 2012’de önümüzdeki ay satışa sunulacağı açıklanan OS X 10.8 Mountain Lion ile alakalı  yazımıza buradan ulaşabileceğinizi söylemek istiyorum.Etkinlik öncesi bu yeniliğin tanıtılacağına kesin gözüyle bakılıyordu ve beklenen oldu, Apple sonunda kendi harita sistemini oluşturarak Google Maps’ın iOS’daki ömrüne son vermiş oldu. iOS 6 içinde benim en çok hoşuma giden yenilikte bu oldu açıkcası.

Bu yeni haritalar uygulaması Siri ve navigasyon desteğinin yanı sıra, üç boyutlu görüntüleme özelliğine de sahip. Ülkemiz için henüz geçerli olmayan bir diger özellik ise trafik hakkında bilgi veriyor olması. Gideceğiniz yere ait olan rotalardan en iyisini güzargah üzerindeki trafik durumuna göre seçiyor ve sizi buna göre yönlendiriyor.

 iOS 6 ile birlikte Siri’de bazı yeni yeteneklere kavuşmuş oldu. Hali hazırda birçok sorguya cevap verebilen Siri, gelen yenilikler ile iyice gelişmiş bir kişisel asistan halini almış durumda. Bunun yanında iOS 6 ile beraber şu an Siri ile yaşanan bazı algılama problemlerininde en aza indirileceği düşüncesindeyim.Siri ile ilgili yapılan tanıtımda en çok dikkat çeken özellik Siri’nin iOS 6 ile iPad’lere de taşınacak olması. Bunun dışında Siri’nin tasarımında da ufak tefek bazı değişiklikler yapılarak cevaplayabildiği sorgu kapsamı da artırılmış. iOS 6 ile gelecek olan yeniliklerle Siri artık tek bir kelimeniz ile cihazınıda bulunan uygulamaları açabilecek, Facebook yada Twitter’da durumunuzu güncelleyebilecek, yemek yiyeceğiniz restaurant için çok daha detaylı bir araştırma yapabilecek, bulunduğunuz konuma göre gösterimde olan filmleri listeleyebilecek, çeşitli spor dalları ile alakalı detaylı bilgileri sizler için cevaplayabilecek. Mesela iki basketbol oyuncusundan hangisinin daha uzun olduğunu size rahatlıkla söyleyebilecek 🙂

iOS 6 ile Siri’nin desteklediği dillerde artmış durumda. Malesef aralarında Türkçe yok.

 iOS 5 ile gelen Twitter entengrasyonundan sonra, iOS 6 ile de Facebook entegrasyonunu gerekleştiren Apple, sosyal ağlarla olan bağını iyice geliştirdi. Facebook entengrasyonu ile paylaşımları direk olarak yapmamız sağlanmış oldu. Cihazımızda bulunan fotoğrafları direk olarak paylaşabilecek,bulunduğumuz yeri de direk olarak haritalar uygulamasından güncelleyebileceğiz. Bunun yanı sıra oyunlarda elde ettiğimiz yüksek puanları Game Center üzerinden paylaşma, Takvim uygulaması ile Facebook’daki arkadaşlarımızın doğum günlerine rahatlıkla ulaşabilme ve beğendiğimiz App Store uygulamalarını çok daha rahat “”Beğen”ebilme imkanına sahip olacağız. Facebook entegrasyonu ile gelen kolaylıklar sizinde gördüğünüz gibi baya kapsamlı. Söylediğim kolaylıkların dışında daha birçok kolaylık mevcut, aralarından en dikkat çekenleri derlemeye çalıştım.iCloud ile tanıtılan Photo Streams, Siri’de olduğu gibi iOS 6 ile birlikte bir kademe daha geliştirilmiş. Artık albümünüzde bulunan fotoğraflardan istediklerinizi, istediğiniz arkadaşınızla rahatlıkla paylaşabileceksiniz. Arkadaşlarınız ile birlikte bu paylaşılan fotoğrafların altına yorum yazabileceksiniz. Aynı zamanda paylaşım için oluşturduğunuz albümlere iCloud aracılığıyla internet üzerinden de ulaşabileceksiniz.

 Aslında bu yenilik, bizleri uzun süre ilgilendirmeyecek gibi görünüyor. Bu yeni uygulama şimdilik sadece Amerika’da aktif olarak çalışabilir durumda ve çok uzun bir süre ülkemize geleceğini düşünmüyorum. Passbook sahip olduğunuz uçak, sinema, spor karşılaşması biletine yada herhangi bir indirim kuponuna mobil tabanlı olarak tek bir yerden ulaşmanızı sağlayan bir uygulama. Başlangıç olarak sadece Amerika’da aktif olmasına rağmen sadece United Airlines, Starbucks ve Fandango gibi bazı büyük kuruluşları destekliyor.iOS 6 ile birlikte FaceTime uygulaması Wi-Fi ile birlikte, sahip olduğunuz şebeke üzerinden de kullanılabilecek. Öncesinde sadece jailbreak’li cihazlar üzerinden bu durum mümkün iken, artık jailbreak’e gerek kalmadı. Şebeke üzerinden yapılan FaceTime kullanımında hem ses, hemde görüntü transferi nedeniyle yüksek veri transferinin oluşacağını da belirtmekte fayda var.

iOS 6 ile birlikte bir yenilikte aramalar için geldi. Artık gelen bir çağrıyı reddettiğimizde direk olarak bir mesaj yazabilir veya bu aramanın bize istediğimiz zaman hatırlatılmasını sağlayabiliriz. “Do not disturb” özelliği ile de ayarladığımız zaman dilimi içerisinde kendimiziistediğimiz kişilere ulaşılmaz hale getirebiliyoruz.


Bir diğer geliştirme de Safari için oldu. Bu geliştirme ile iCloud Safari’deki yerini almış oldu. Artık Safari’de girmiş olduğumuz herhangi bir web sitesine iCloud aracılığıyla eşleştirmiş olduğumuz başka bir cihazdan da ulaşabileceğiz. Bunun yanında kaydettiğimiz sayfalara internet bağlantımız yokken de ulaşabileceğiz. Ayrıca Mac ailesinde olduğu gibi artık iOS cihazlarımızda da tam ekran Safari kullanımına başlayabileceğiz.

 

Bildiğiniz gibi iOS cihazlarını kullanan insan yelpazesi oldukça geniş. Özellikle iPad’ler hastanelerde tedaviler için kullanılmakla birlikte okul öncesi eğitim alan çocukların eğitimine katkı olarak kullanılmakta, görme yada işitme engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmakta da önemli bir yer oynamaktadır. Bunun farkında olan Apple ise iOS 6 ile birlikte “Guided Access” özelliğini oluşturdu. Bu özellik ile birlikte cihazınızın bazı özelliklerini devre dışı bırakabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde Home tuşunu etkisiz hale getirebilir ve herhangi bir uygulamayı kullanan küçük çocuğunuzun uygulamadan çıkarak kazara maillerinizi yada telefon rehberinizi silmesini engelleyebilirsiniz.

__________________

Genel hatları ile öne çıkan iOS 6 yeniliklerini sizler için tanıtmaya çalıştım. Yukarıda bahsettiğim özellikler dışında iOS 6 ile gelecek birçok yenilik mevcut. Fakat bunların nerdeyse hepsi şu an mevcut olan uygulama yada özelliklerin biraz daha geliştirilmiş halleri. Find My iPhone, Find My Friends, iTunes, App ve iBook Store’lar içinde bazı yenilikler yapılmış fakat çok önemli görmediğim için detaylı bir yazı yazmadım.

iOS 6 için bir özetleme yapacak olursak, Google Maps yerine Apple’ın kendi harita sistemini kullanmaya başlayacak olması bence en önemli yenilik. Bazı haber siteleri tarafından bu durum her ne kadar riskli görünse de ben Apple için bu yeni sistemin çok daha yararlı olacağını düşünüyorum. İlk zamanlar bazı sorunlar yaratabilir fakat gelecek adına Google Maps ile olan bağını koparmış olması Apple için büyük bir başarı.Apple artık sahip olduğu uygulamalar ile harita sistemini dilediği gibi entegre edebilecek ve bu konuda çok daha özgür davranabilecek.

Harita sistemi dışında ise iOS 6 daha çok iOS 5 için büyük bir güncelleme paketi olarak algınalabilir. Çünkü tanıtımı yapılan çoğu özellik, şu an mevcut olan uygulamaların yada özelliklerin geliştirilmesi üzerine olmuş.

Yazımızı iOS 6’yı destekleyen cihazları yazarak sonlandıralım, sizleri de daha fazla sıkmayalım. 🙂

Resim kaynak : www.apple.com