681 views 0 comments

WWDC 2012 – Genel İnceleme

by on 12/06/2012
 

WWDC 2012 etkinliği ile alakalı son yazımızda bu olacak. Bir önceki yeni nesil MacBook Pro’ları tanıttığımız yazımızda da soylediğim gibi, bu yazımızda etkinliği genel olarak inceleyecek ve Apple ile alakalı çeşitlik istatistiklere yer vereceğiz.

Etkinliğin başlayacağı saate kadar, etkinlik dahilinde tanıtılacak olan donanım ve yazılımlar ile alakalı dedikodular konuşulmaya devam edildi. Bazı dedikodular gerçekleşti, bazıları ise gerçekleşmedi. Özellikle Apple TV ile alakalı büyük bir yenilik bekleniyordu, bir önceki Apple etkinliğinde olduğu gibi. Fakat Apple bu konuda yine herhangi bir açıklamada bulunmadı. Apple TV’nin büyük bir değişim ile karşı karşıya geleceğini Steve Jobs’ın biyografi kitabında sarfettiği bir takım sözlerden anlayabiliyoruz. Bir sonraki etkinlik tarihi yaklaştığı zaman Apple TV ile alakalı dedikodular bu ve bir önceki etkinlikte de olduğu gibi yerini alacaktır. 

Dedikoduları şimdilik bir kenara bırakalım ve WWDC 2012’de Apple bizlerle neleri paylaşmış onlara bir bakalım.

Etkinlik her zamanki gibi Apple ile alakalı bazı istatistikler verilerek başladı.

Verilen bilgilerden en dikkat çekenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım;

[box]

  • 60 ülkeden gelen katılımcılarla yapılan WWDC 2012’nin biletleri tam 1 saat 43 dakikada tükenmiş. Bilet ücretlerinin $1599 olduğunuda söylemeden geçmeyelim.
  • Apple kimliğine kredi kartı eklemiş olan kullanıcı sayısı 400 milyondan fazla.
  • App Store’da bulunan uygulama sayısı 650.000’e ulaşmış durumda, indirilen uygulama sayısı ise 30 milyardan fazla.
  • Apple geliştiricilere şu ana kadar toplamda 5 milyar dolara yakın para ödemiş. Bu ücret uygulamalardan elde edilen paranın yüzde yetmişi. Kalan yuzde otuzu ise Apple alıyor.
  • Apple’ın şu ana kadarki en çok satan işletim sistemi olan Lion, şimdiye kadar 26 milyon kopya satmış. Bu rakam Mac kullananların yüzde kırkı.
  • iCloud’u kullanan 125 milyon kişi var.
  • iOS kullanıcılarının yüzde yetmişi iOS’un son sürümünü kullanırken, bu rakam Android’de sadece yüzde 7.
  • 140 milyon iMessage kullanıcısı tarafindan 150 milyar mesaj gonderilmiş. Bu rakam günlük olarak 1 milyara denk geliyor ve operatörlerin bundan herhangi bir kazancı yok.[/box]
Etkinliğe damgasını vuran tabiki iOS 6 ve Retina ekran desteği ile gelen yeni nesil MacBook Pro’lardı. Bunun dışında daha önceden duyurulan OS X Mountain Lion’a bazı yenilikler geldi ve önümüzdeki ay satışa sunulacağı söylendi.
Bunlar ile ilgili detaylı yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.