777 views 0 comments

Yeni Nesil Macbook'lar

by on 12/06/2012
 


WWDC 2012 etkinliğinde iOS 6’nın yanı sıra beklendiği gibi Macbook’larda da bir takım yenilikler duyuruldu. Mac ailesine Macbook’ların tekrar katılacağına dair çıkan söylentilere rağmen Mac’ler ile alakalı yenilikler MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Pro için oldu. MacBook Pro ile başlayalım.

 


Yenilenen MacBook Pro’ların  özellikleri ve fiyatları şu şekilde;Ayrıca Apple’ın artık 17″ MacBook Pro üretmeyeceğini de söylemeden geçmeyelim.

 Ve gelelim MacBook Pro’lardaki asıl değişime. iPhone ve iPad’lerden sonra MacBook Pro’larda Retina ekranlara kavuşmuş oldu, hemde incelerek ve birazda hafifleyerek. Fiyat ve özellikleri şu şekilde;

Gördüğünüz gibi yeni nesil MacBook Pro’lar oldukça güçlü ve aynı zamanda daha hafif ve daha ince. Tüm bunların tek bir cihazda toplanması da fiyata yansımış görünüyor.

60″ HD TV 1920*1080 çözünürlüğe sahipken, yeni nesil MacBook Pro’ların 2880*1800 çözünürlüğe sahip olması Apple’ın ne kadar önemli bir iş başardığını da gözler önüne seriyor. Bunun dışında yukarıdaki listede temel modellerin özellikleri ve fiyatları yer almakta. İsteğe bağlı olarak RAM desteği 16 GB, SSD desteği ise 768 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

Yeni nesil MacBook Pro’lar ile alakalı daha detaylı bilgiye Apple’ın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Retina Ekran için yapılan karşılaştırmaya özellikle bakmanızı tavsiye ederim.

MacBook Pro’larda olduğu gibi MacBook Air’larda da bazı yenilikler mevcut. Bu yeniliklere rağmen fiyatın sabit kalmış olması, Retina ekran destekli MacBook Pro almayı düşünmeyen yada pahalı bulan insanları Air’lara yönlendirecektir.Çünkü “Göründüğünden çok daha hızlı” sloganı ile tanıtılan Air serisi , bu sefer gerçekten hızlı ve birçok kişinin ihtiyacını karşılayabilecek düzeye nihayet gelmiş durumda.

Pro serisinde olduğu gibi Air’larda Ivy Bridge işlemciler ile donatılmış (Intel Core i5 ve i7). Bunun yanı sıra 8 GB’a kadar Ram desteği sağlıyor ve 512 GB’a kadar artırılabilen SSD desteği mevcut. Ekran kartıda Pro’larda olduğu gibi yenilenmiş ve bir önceki seri ile karşılaştırıldığında yüzde atmışa kadar performans artışı sağlıyor.

Yeni nesil MacBook Pro’ların tanıtım videosunu’da aşağıdan izleyebilirsiniz.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=Neff9scaCCI&feature=g-all-u

Genel hatları ile MacBook ailesindeki yenilikler bu kadar. WWDC 2012 etkinliği için hazırladığımız yazılarımıza iOS 6 ile başlamıştık, MacBook’lar ile devam ettik. Etkinlik ile alakalı son yazımız ise genel bir değerlendirme ve Apple’ın verdiği bir takım istatistikler üzerine olacak.