2464 views 0 comments

iPhone "Status Bar" Simgeleri

by on 13/06/2012
 

Bu yazımızda iPhone’larda şebeke çekim gücü ve kalan batarya gibi bazı bilgilerin bulunduğu “status bar” da karşınıza çıkan simgelerin ne anlama geldiklerine bir göz atacağız.

 

Hücre sinyali : Şebeke çekim gücünü göstererir. Sinyal olmadığı zaman bu simge yerini “Servis Yok” uyarısına bırakır.

Uçak Modu : Uçak modunun açık olduğunu gösterir.Telefonunuzu kullanamaz, internete bağlanamaz yada Bluetooth servislerini kullanamazsınız.

3G : Operatörünüzün sağladığı 3G hizmetinin ulaşılabilir olduğunu gösterir. Bu ağ üzerinden cihazınız ile internete bağlanabilirsiniz.

EDGE : Operatörünüzün sağladığı EDGE hizmetinin ulaşılabilir olduğunu gösterir. Bu ağ üzerinden cihazınız ile internete bağlanabilirsiniz.

GPRS : Operatörünüzün sağladığı EDGE hizmetinin ulaşılabilir olduğunu gösterir. Bu ağ üzerinden cihazınız ile internete bağlanabilirsiniz.

Wi-Fi : Cihazınızın Wi-Fi ile internete bağlı olduğunu gösterir. Daha fazla bar, çekim gücünün daha güçlü olduğunu gösterir.

Kişisel Erişim Noktası : Cihazınızın başka bir iPhone yada iPad ile internetini paylaşıyor olduğunu gösterir. Konu ile alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Senkronizasyon : Cihazınızın iTunes ile senkronize edildiğini belirtir.

Ağ Etkinliği : Herhangi bir ağ etkinliği içinde olduğunuzda ortaya çıkan simgedir. Bazı üçüncü şahıs uygulamalarıda  herhangi bir ağ etkinliği içine girdiklerinde bu uygulamayı kullanırlar, bir uygulamanın güncelleniyor olması gibi.

Çağrı Yönlendirme : Çağrı yönlendirmenin cihazınızda aktif olduğunu gösterir.

[

Kilit : Cihazınızın kilitli olduğunu gösterir. “Slide to unlock” ile cihazınızın kilidini açtığında bu simge kaybolur.

Oynat : Cihazınızda herhangi bir  şarkı, sesli kitap gibi şeylerin çalışmakta olduğunu gösterir.

Düşey Yön Kilidi : Cihazınızda düşey yön kilidinin aktif olduğunu gösterir. Daha fazla bilgi için “iPhone – iPad Düşey Yön Kilidi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.