2795 views 0 comments

Plague Inc.

by on 14/06/2012
 

screen480x480 

Plague Inc. bir strateji oyunu. Fakat konusu şimdiye kadar karşılaştığınız sıradanlaşmış strateji oyunlarından biraz farklı. Amacımız dünyadaki herhangi bir ülkeye bıraktığımız virüs, bakteri yada parazit gibi organizmalar ile tüm dünyanın enfeksiyon kapmasını ve ölmesini sağlamak. Konu olarak biraz acımasız gelebilir fakat oynanış ve sunduğu şeçenekler ile gayet eğlenceli bir oyun.

Söylediğim gibi amacınız tüm dünyayı enfeksiyon ile yok etmek. Peki bunu nasıl yapıyoruz, oyun bize ne gibi imkanlar sunuyor?

screen480x480-1

Oyuna ilk girdiğimizde 3 çeşit zorluk seviyesinden birini seçiyoruz ve daha sonrasında da hastalık tipini seçiyoruz. Başlangıç olarak sadece Bakteri açık, dıger hastalık tiplerini açabilmek için son açtığımız hastalık tipini “Brutal” yada “Normal” zorluk seviyesinde bitirmiş olmamız gerekiyor. Yeri gelmişken belirtelim, oyunda 3 çeşit zorluk seviyesi bulunuyor ve bunlar “Casual”, “Normal” ve Brutal”.

Zorluk seviyesini ve hastalık tipini seçtikten sonra oyun başlıyor ve bizi bir dünya haritasi karşılıyor. Başlangıc olarak istediğimiz ülkeye dokunuyoruz ve hastalığımız bu ülkede başlamış oluyor. Bu hastalık eğer tüm dünyayı yok edecek ise, bulaşıcı, öldürücü ve aynı zamanda ilaçlara da dayanıklı olması lazım. Tam bu noktada oyun ekranının sağ alt köşesinde bulunan “Disease” devreye giriyor. Butona tıkladığımızda ise hastalık hakkında kısa bilginin yanı sıra “Transmission”, “Symptoms” ve “Abilities” sekmeleri bulunuyor. İşte bu sekmelerden herhangi birine bastığımızda açılan liste hastalığımızın bulaşıcı, öldürücü yada dayanıklı olmasını belirliyor. Oyun ekranında hastalıklı ülkelerin üzerilerinde çıkan simgelere tıklayarak topladığımız “DNA” puanları ile hastalığımızı geliştiriyoruz. Böylelikle işin içine stateji ekleniveriyor. Çünkü oyun sonuna kadar belli sayıda DNA puanı toplayabiliyoruz ve bu puanları en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor.

Plague Inc. genel hatlarıyla bu kadar. Yazının basında da belirttiğim gibi  diğer strateji oyunlarından biraz farklı Plague Inc. Yalnızca bu farklılığı görebilmek ve yukarıda anlattığım şeyleri tecrübe edebilmek için bile oyunu satın alabilirsiniz. Çünkü oyunumuz sadece $0,99 ve hem iPad hemde iPhone ile uyumlu.