2247 views 13 comments

Liquipel ile Suya Dayanıklı iPhone

by on 16/06/2012
 

Yeni bir cep telefonu aldığımızda üzerine titreriz, özellikle ilk günlerde telefonumuza gözümüz gibi bakarız. Zaman geçtikçe de gösterdiğimiz özen azalır ve telefonumuzda çizikler ve bazı arızalar baş göstermeye başlar fakat hala kullanılabilir durumdadır. Peki ya telefonumuzu yere düşürmek yada bozmak yerine suya düşürdüğümüzü düşünsek? İlk yapacağınız şey ne olurdu?

Görünmez nano parçacıklar ile geliştirilen teknoloji sayesinde bu durumu dert etmemize artık pek gerek kalmadı. Biraz daha ileri gidelim, bu teknoloji sayesinde iPhone’unuzu yüzerken bile kullanabilirsiniz 🙂 Peki nedir bu teknoloji?

Liquipel adlı şirket telefonları nano polimer ile kaplayarak cihazınızı hem sıvı dökülmesine hemde sıvının içine batırılmaya dayanıklı hale getiriyor. Cihazları öncelikle hava geçirmez bir odaya koyuyor, vakum ile cihazların içindeki tüm havayı emiyor ve sonrasında cihaz içerisine karbon esaslı bir gaz veriyorlar. Buhar, odadaki cihazın üzerinde birikiyor ve insan saçının binde biri kalınlığında şeffaf bir katman oluşturuyor. Bu şekilde korunmuş bir yüzeye çarpan suda damlacıklar halinde yuvarlanıp gidiyor. Yapılan testlerde iPhone  dört saati aşkın süre su altında çalışır durumda kalabilmiş, gerçekten çok iyi bir süre.
Bu hizmetin karşılığı $59. Cihazınızın suya düştüğü zaman tamamen calışmaz duruma gelebileceğini düşünürsek aslında fiyat çok değil. 

Gelelim herkesin merak ettiği soruya, bu hizmeti Türkiye’de kullanabiliyormuyuz? 🙂

Şimdilik malesef hayır, fakat aşağıdaki röportajda görebileceğiniz gibi yakın zamanda Türkiye’ye geleceğini söylüyor yetkili kişi. Bu teknolojinin birde Apple ile anlaşma durumu var, bununla ilgili basında çıkmış bazı haberler söz konusu. Apple’ın piyasaya süreceği yeni ürünlerinde bu teknolojiyi kullanmak için Liquipel ile anlaşmaya çalıştığı söyleniyor. Her iki durum içinde Türkiye’de bu hizmeti kullanabilmek için beklememiz gerekeceği aşikâr.

Röportaj ve bu teknoloji ile yapılan test;

Güncelleme : Aşağıdaki videolardan ilki benim de severek takip ettiğim Apple odaklı eğlenceli videolar paylaşan Youtube kanalı iPhonedo’ya aittir. Her ne kadar eğlenceli, bir o kadar da yararlı olan bu videoları oluşturan kişinin kim olduğu belli olmasada,(en azından şimdilik) kendisine teşekkür ediyoruz:)

httpvh://www.youtube.com/watch?v=a7AUTvvRmy4&feature=plcp

httpvh://www.youtube.com/watch?v=Ln0daAowdJI

Bu teknolojinin 2012 Edison ödülünü aldığını hatırlatalım ve daha fazla bilgi edinmek isteyenler icin web adresini vererek yazımızı sonlandıralım 🙂

http://www.liquipel.com/

 • Arife Ergün

  1 Şubat 2013 tarihinde Liquipel Türkiye 1 Levent Çarşı da açılıyor.Bu teknoloji artık hizmetinizde olacak.

  • sametakca

   Konu hakkında daha detaylı bilgi almamız mümkün mü acaba?

   • Arife Ergün

    Özellikle merak ettiğiniz nedir?

    • sametakca

     Öncelikli olarak bu bilginin kaynağını merak ediyorum. 🙂

     • Arife Ergün

      Liquipel Türkiye Kurucu 3 ortağından bir tanesi kardeşim.Yakın bir kaynak yani:)

     • mert

      izmire acmak istersek makinamı satın almamız gerkıyor?

     • Guest

      Liquuipel Türkiye distributer ü,3 ortağından biri kardeşim.Yakın tanıyorum kaynağı:)

     • Guest

      Liquuipel Türkiye distributer ü,3 ortağından biri kardeşim.Yakın tanıyorum kaynağı:)

     • Emre aydınlık

      1 şubatta o zaman elmasokaktan alırız haberi

 • İzmir ya da Ege bölge bayiliği için 450000 dolar makine,850000 dolar da şirkete ödeme söz konusu.

 • kıymalıpüskevit

  Bu video İphonedo’ya ait kendisinden izin aldığınızı da sanmıyorum kend, emekleriniz ile birşey yapmaya çalışın.

  • sametakca

   Merhaba kıymalıpüskevit, en az sizin kadar ben de iPhonedo’yu severek takip ediyorum. Kullanılan videonun iPhonedo’ya ait olduğu aşikar. Üzerinde herhangi bir editleme yapılmadan direk olarak Youtube’dan paylaşılmıştır. Videonun sağ altındaki Youtube simgesine tıkladığınızda da videonun iPhonedo paylaşımlarına ait olduğunu göreceksiniz. Yani video Elma Sokak’ındir diye bir ibare ben göremedim? Kendi bloğunuzda herhangi bir şarkıcının youtube videosunu paylaşırken siz izin alıyor musunuz? Bu yazı altında bu videoyu paylaşarak iPhonedo’ya zarar vermiyorum, aksine videonun daha çok insana ulaşmasını sağlıyorum.

   Her ne kadar videonun iPhonedo’ya ait olduğu kabak gibi ortada olsa da, yazıya sizin için bununla alakalı bir satır ekledim. İyi günler..

 • Pingback: Haziran 2012 Özeti | Steve Jobs()