1421 views 0 comments

Google Chrome App Store'da

by on 29/06/2012
 

Mart 2012’de dünyada en çok kullanılan browser olan Mozilla’yı geride bırakarak birincilik koltuğuna oturan Google Chrome iOS cihazlarımızda da yerini aldı. Merak edenler için yazımıza Google Chrome’un yükseleşini rahatlıkla görebileceğiniz bir infografik ekledim. Internet Explorer’ın pastadan aldığı payın her yeni rakiple giderek azalması, Mozilla’nın Google Chrome’un çıkması ile bir zamanlar yüzde ellilere varan kullanım oranının yüzde otuzlara kadar düşmesi göze çarpan veriler. İnfografiğe kısaca bir göz atalım ve bilgisayarlarımızı ele geçiren Google Chrome’un iOS cihazlar için tasarladığı arama motorunda nasıl bir iş çıkardığına bakalım. 🙂

[learn_more caption=”2002’den bu yana Browser kullanım yüzdeleri”]

Tam boyut görüntülemek için üzerine tıklayınız.

[/learn_more]

Gelelim iOS için dün akşam App Store’a eklenen Google Chrome’a. Açık konuşmakta fayda var, bir Mac kullanıcısı olmama rağmen Safari yerine Google Chrome kullanmayı tercih ediyorum. Herhangi uzun bir makele okuyacağım zaman “Okuyucu” özelliği için Safari’ye geçiş yapıyorum. Bu nedenle iOS için tasarlanan Chrome’da beni en mutlu eden şey Google hesabımızla iPhone, iPad ve bilgisayarlarımızda kullandığımız Chrome’u senkronize edebiliyor olmamız. Yani bilgisayarımda açık bıraktığım bir sekmeye iOS cihazlarımdan direk olarak ulaşabiliyorum. 

 

Göze çarpan bir diğer özellik ise sesli arama yapabiliyor olmamız. İşin güzel yanı aramaları Türkçe olarak yapabiliyoruz ve uygulamanın algı gücüde çok kuvvetli. 🙂

 

Google Chrome’u çalıştırdığımız zaman iOS ana menüsünde olduğu gibi kolaylıkla geçiş yapabildiğimiz 3 sekme karşılıyor bizi. Bunlardan ilki “En çok Ziyaret Edilenler sekmesi“.

 

 

İkincisi ise “Yer İşaretleri“. Yer işareti olarak eklediğimiz sayfalara bu sekmeden kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

 

Üçüncü ve son sekmemiz ise “Diğer Cihazlar“. Yazının başında belirttiğim gibi Google hesabımız ile diğer cihazlarımız arasında Google Chrome senkronizasyonu yapabiliyoruz. İşte bu senkronizasyon sonrası elde ettiğimiz verilere bu sekmeden ulaşıyoruz.

Ayarlar kısmından arama motoru olarak Google, Yahoo, Bing arasından bir şecim yapmamız mümkün.

 

 

Google Chrome’un genel görüntüsü de bilgisayarlarımızdan alışık olduğumuz görüntüye çok benziyor.

 

iOS için tasarlanan Google Chrome ile alakalı çokta detaya girmeden genel hatlarıyla sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Uygulama ile alakalı genel bir özet yaparak yazımızı sonlandıralım. 

Sesli arama ve diğer cihazlarla yapabileceğimiz Chrome senkronizasyonu kulağa hoş geliyor. Kullanım kolaylığı ve görsellik açısından da bilgisayarlarımızda alıştığımız Chrome çizgisinden çıkılmadan gayet güzel bir uygulama oluşturulmuş. Fakat herkesin aklında olan o soruya gelelim, Google Chrome iOS cihazlarda Safari’yi yerinden edebilir mi? Çok fazla kullanma firsatı bulamamama rağmen, teknik veriler ne der bilmiyorum ama ben Safari’yi biraz daha hızlı buldum. Bunun dışında önemli bir nokta daha var, bilgisayarlarımızda yapabildiğimiz gibi iOS cihazlarımızda standart browser değişikliği yapamıyoruz. Yani standart tarayıcımız her türlü Safari. Gelen maillerdeki link yada bazı uygulamalar bizi direk olarak Safari’ye yönlendirecek. Bu durum Google Chrome için çok büyük bir dezavantaj.

Uygulama ücretsiz, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak cihazınıza yükleme yapabilirsiniz.

Infografik Kaynak : http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp