1425 views 0 comments

Angry Birds'e Osmanlı Tokadı!

by on 20/07/2012
 

Hep yakınıp dururuz, yabancılar ne uygulamalar yapıyor ülkemiz insanı tarafından yapılan bu denli kaliteli uygulamalar neden yok diye. Aslında sadece uygulama için değil, bilişim sektörü için malesef hepimizin dert ettiği bir durum bu. 

1999 yılında üç Türk kardeş tarafından kurulan CryTek firmasının elde ettiği başarıları hepimiz biliyoruz. Ardından Armağan Yavuz tarafından geliştirilen Mount and Blade oyununun elde ettiği 1 milyon satış rakamı ile sevindik, gururlandık. Fakat bugüne kadar mobil platformlar için bu denli göze batan herhangi bir proje ile malesef karşılaşamamıştık. 

Yaklaşık 10 gün önce Angry Turks adında yeni bir iPhone oyunu yayınlandı. Türkler tarafından geliştirildiğini gördüğüm an oyunu cihazıma yükledim ve oynamaya başladım..

Öncelikle Angry Turks ile alakalı sizlere bir sürprizimiz var, yazının sonunu okumanızı şiddetle öneriyorum.: )

Oyunu ilk açtığımızda hangi dilde devam etmek istediğimizi soruyor bize, ingilizce yada türkçe. Türkçeyi seçip devam ediyorum. Açılış ekranında bizi bıyıklı bir abimizle beraber arka fonda çalan güzel bir müzik karşılıyor, şaşırıyorum. Bu sefer oldu galiba güzel bir şeyler çıkmış ortaya diyorum.

“Oyna” seçeneğine tıkladığımda ise dizaynı çok hoşuma giden oyun bölümlerinin bulunduğu bir ekran karşılıyor beni. Rumeli, Galata ve Haliç’te geçiyor oyun ve her birinde 24 bölüm bulunuyor. İlk olarak Rumeli’de başlıyoruz oynamaya. Kısa bir hikaye anlatımından sonra açılış ekranında bizi karşılıyan abimiz yine karşımıza çıkıyor. Gülleci Efendi olduğunu öğreniyoruz yolumuza devam ediyoruz.

Korkusuz ve gözü pek Gülleci Efendi ile de tanıştıktan sonra kullanımınıda öğreniyoruz ve artık gönül rahatlığı ile oyunumuzu oynamaya başlıyoruz. 🙂 

 Oyun sizinde tahmin edeceğiniz gibi Angry Birds tarzında. İstanbul’un fethini yeniden canlandırıyoruz ve kendini korumaya çalışan Bizans askerlerini Şahi toplarımız ile Gülleci Efendi gibi önderlerimiz sayesinde yok etmeye çalışıyoruz. 

 

Oyundaki puan sistemide Angry Birds’den alışık olduğumuz şekilde. Topladığımız puana göre 1,2, yada 3 yıldız alıyoruz. Oyundaki en çok hoşuma giden şeylerden biris ise 3 yıldız aldığımız zaman bir Osmanlı Tuğrası ile ödülleniyor olmamız.:) Oyunda ilerledikçe hem karşılaştığımız bölümler zorlaşıyor hemde Gülleci Efendi’ye yardıma gelen Osmanlı askerleri oluyor, Bombacı Efendi gibi.

Açıkcası çokta fazla ümidim yoktu. Böylesine kaliteli, çok emek sarfedilmiş bir uygulama beklemiyordum. Grafiklerden, sesk efektlerine, arka fonda çalan müziğe kadar Angry Turks oyununu ben çok beğendim. Ses efektleri ve müziklerinde TRipleAnt ekibi tarafından stüdyoda kaydedildiğini okuduğumda ise helal olsun işte budur dedim 🙂 

Angry Turks ile alakalı oyunu geliştiren TRipleAnt ekibinden Emrah Çolduroğlu ile kısa bir soru cevap gerçekleştirdik. Dilerseniz ona bir göz atalım ve sonrasında da asıl sürprizimize gelelim. 🙂

 __________
Emrah Bey Merhaba, 
Öncelikle böyle bir oyunu bizlere kazandırdığınız için size teşekkür ediyorum ve lafı çok uzatmadan sorularıma geçiyorum. 
 • Uygulamanın şu anda sadece iPhone versiyonu mevcut. iPad ile alakalı herhangi bir çalışmanız var mı?
[quote]
Samet Bey Merhaba ,
Herşeyden evvel oyunumuz ile ilgili övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederiz.Uygulamanın iPad versiyonu yolda; üzerinde çalışıyoruz, kısa zamanda çalışmalarımızı tamamlamış olacağız.
[/quote]
 • Rumeli, Galata ve Haliç’e ek olarak yeni bölümler bekleyebilir miyiz, böyle bir planınız var mı?
[quote]
Varolan 3 bölüm haricinde yeni bölümler ve hatta yeni karakterler, silahlar eklemeyi de düşünüyoruz. Oyun içinde in-app purchase olarak gelecekte yer alacak değişik toplar, levellar vs. bunlar planlarımız arasında var, en kısa zamanda üzerinde çalışmaya başlayacağız ama önceliğimiz mevcut oyunun iPad versiyonunu geliştirmek 🙂
[/quote]
 • Angry Turks oyununu yapmaya nasıl karar verdiniz, hedefleriniz nelerdi?
[quote]
Oyunun yapımına karar verilme aşamasında, bizden bir şeyleri olan, halkımızın kendinden bir şeyler bulup seveceği, kendini yakın hissedeceği karakterler ve müziklerle tarihi bir zaferimizi yansıtma fikrinden yola çıktık…Ve sanıyorum başardık da 🙂
Yurt dışında da amacımız, elimizden geldiğince, Istanbul’un fethi gibi bir çağ açıp bir çağı kapatan tarihsel anlamda asla es geçilemeyecek bir olayı, tanıtabilmek, bunun içinde çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmekte. 
[/quote]
 • Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
[quote]
Bu yeni güncellemede oyunumuzu oynayan kullanıcılarımızın yazmış olduğu sorunlardan bir kısmını hallettik. Yalnızca iOS 6 Beta sistemini yüklemiş cihazlarda oyunun crash olması sorunu ile ilgili, sorunun işletim sisteminin stabilite probleminden kaynaklanması sebebi ile yapabileceğimiz birşey maalesef yok.
Bunun dışında bazı nedenlerden dolayı oyunumuzda isim değişikliğine gidiyoruz. Tahminen en geç 10 güne kadar Angry Turks yeni adıyla karşınızda olacak!
[/quote]
__________
Israrlarımıza rağmen Angry Turks oyununun yeni adını Emrah Bey’den malesef alamadık, merakla on günlük sürecin geçmesini bekleyeceğiz artık. 🙂
Yazının başında da belirttiğim gibi Elma Sokak olarak sizlere bir sürprizimiz var. Elimizde sizlere verilmeyi bekleyen 5 adet Angry Turks Prome Code’u bulunmakta. Prome Code dağıtımını bu akşam Twitter üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Duyurular Facebook ve Twitter üzerinden tekrar yapılacaktır. Prome Code nedir, nasıl kullanılır gibi soruların cevap bulduğu yazımıza göz atmak için tıklayınız. Ayrıca Prome Code’ları bize sağlayan Emrah Bey’e teşekkürlerimizi iletiyoruz.

 

 • $0.99
 • Kategori: Oyunlar
 • Çıkış Tarihi: Jul 10, 2012
 • Versiyon: 1.0
 • Boyut: 30.4 MB
 • Dil: İngilizce, Türkçe
 • Geliştirici: Emrah Colduroglu
 • © TRipleAnt
 • Gereksinim:   iPhone, iPod touch ile uyumlu. iOS 4.3 ve sonrasi gerekli.