2909 views 0 comments

Dragon Dictation

by on 22/07/2012
 

Siriyi hepimiz biliyoruz. Kişisel asistanımız olan Siri ile birçok işimizi konuşarak halledebiliyorduk. Yaklaşık 6 ay önce de “Evi” adında Siriye rakip olarak çıkan bir uygulama tanıtmıştık. Siriyi desteklemeyen cihazlar için bir alternatif olabileceğini belirtmiştik. Bugün ise söylediklerimizi yazıya döken Dragon Dictation uygulamasını kısa bir şekilde inceleyeceğiz.

Aslında çokta yeni bir uygulama değil Dragon Dictation. Fakat bir ay öncesine kadar bizler için çokta kullanışlı değildi. Son güncelleme ile uygulamaya Türkçe desteğinin gelmesiyle beraber bizler içinde fazlasıyla yararlı bir uygulama haline geldi Dragon Dictation.

Uzun uzun yazmayı sevmeyenler, yazı yazacak durumda olmayanlar Dragon Dictation uygulaması ile sadece konuşarak notlar alabiliyor, mesaj ve mail gönderebiliyor. Uygulamayi kullanabilmek için internet bağlantımızın olması gerekiyor.

Uygulamanın kullanımı ise çok basit. Yazdırmak istediğimiz şeyleri söylemeden önce uygulama ana ekranının tam ortasındakı kırmızı düğmeye basıyoruz ve konuşmaya başlıyoruz. Konuşmamız bittiğinde ise ekranın altında bulunan bitir seçeneğine basıyoruz. Daha sonrasında ise söylediklerimiz bir metin dosyasi olarak karşımıza çıkıyor. Bu metin dosyası üzerinde bazi oynamalarda yaparak sms yada mail olarak gönderebiliyor, not olarak kaydedebiliyoruz. 

Uygulamanın Türkçe algısı gayet kuvvetli. Bazı kelimelerde hala sıkıntısı bulunsada genele baktığımızda gayet başarılı. 🙂 Uygulama ücretsiz ve aynı zamanda universal. Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca tanıtım videosunu da izlemenizi tavsiye ederim.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=-csP5oC3fjU

Bu uygulama iPhone ve iPad için tasarlandı.

  • Ücretsiz
  • Kategoriİş
  • Güncellendi: Jun 08, 2012
  • Versiyon: 2.0.22
  • Boyut: 8.4 MB
  • Diller: English, Arabic, Chinese, Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Malay, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Turkish, Vietnamese