1308 views 1 comment

AVStreamer

by on 01/08/2012
 

Geçtiğimiz günlerde herkesin bildiği, severek kullandığı ve her iOS cihazında olması gereken AVPlayer uygulamasını tanıtmıştık. Twitter üzerinden bir takipçimize de uygulamanın iPad versiyonuna ait bir adet promosyon kodunu hediye etmiştik.

Bugün ise sizlere AVStreamer uygulamasını tanıtmaya çalışacağım. Uygulamanın AVPlayer ile alakası ise her iki uygulamanında aynı firma (EPLAYWORKS) tarafından geliştirilmiş olması.

 

AVStreamer, bilgisayarınızı iPad yada iPhone’unuz ile uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bir uygulama. Bunu yapabilmek için cihazımıza kurduğumuz AVStreamer uygulamasına ek olarak, uzaktan kontrol edeceğimiz bilgisayarımıza AVStreamer Server kurmamız gerekiyor. Ayrıca hem Windows, hemde OS X işletim sistemlerinde bu uygulamayı kullanma imkanına sahibiz.

Dilerseniz hem uygulamayı nasıl kullanacağımıza bakalım, hemde kısa bir şekilde uygulamanın özelliklerini tanımaya çalışalım.

 

AVStreamer Kullanımı

 

AVStreamer Server Kurulumu (OS X – Windows)

ilk olarak Windows yada OS X işletim sistemine sahip bilgisayarımıza AVStreamer Server kurulumunu gerçekleştiriyoruz. AVStreamer Server’ı bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra bilgisayarımızda Server’ı çalıştırıyoruz ve Menu Bar’da bulunan simgesine tıklayarak “Preferences” seçeneğine giriyoruz.

 

 

 

Karşımıza çıkan pencereden gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Uzaktan bilgisayarımıza bağlanma işlemini IP adresleri(otomatik olarak geliyor, yazmamiza gerek kalmıyor) üzerinden yada bir HUB hesabı oluşturarak yapma imkanımız var. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bahsi geçen “Preferences” seçeneği ile bir HUB hesabı oluşturmamız mümkün. Bir HUB hesabı oluşturduktan sonra bilgisayarımıza kurduğumuz Server’a ve cihazımıza yüklediğimiz uygulamaya HUB kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek bilgisayarımıza iPhone yada iPad’imiz ile kolaylıkla uzaktan bağlanabiliyoruz. Ayrıca yine bu sayfadan şifre koruması eklememizde mümkün.

 

IP ve HUB hesabına dair yaptığımız ayarlamayara ek olarak “Advanced” seçeneğini tıklayarak Port ve bağlantı şeklimizle ilgili ayarlara ulaşabiliyoruz. Uygulamayı hem Wi-Fi hemde 3G-4G üzerinden kullanabiliyoruz fakat ben Wi-Fi kullanmanızı öneriyorum. Zira 3G bağlantısında oluşacak yüksek data trafiği ile internet paketinizi kisa zaman içinde tüketme ihtimaliniz var. 🙂 Ayrıca 3G bağlantısı için uzunca bir sure beklemeniz gerektiğini, bu bekleme sonunda da bağlantıyı sağlama ihtimalinizin düşük olduğunu söylemekte fayda var. 🙂

  

AVStreamer Server ile alakalı olarak yapmamiz gerekenler bunlar. Kısaca bir ozetlemek gerekirse, bilgisayarımıza kurduğumuz AVStreamer Server’ı çalıştırdık ve “Preferences” seçeneğine tıkladık. Burada bağlanacağımız bilgisayara ait IP bilgilerini girdik, istek doğrultusunda bir HUB hesabı oluşturduk. Sırada ise iPhone yada iPad’e kurulumunu gerçekleştirdiğimiz AVStreamer uygulamasıyla alakalı birkaç ayarlama var. 

AVStreamer Uygulama Ayarları (iPhone – iPad)

İlk olarak uygulamamızı başlatıyoruz. HUB hesabı ile bağlantı kurmak için sol üst köşedeki seçeneğe, IP ile bağlanti kurmak içinse sağ üst köşedeki seçeneğe tıklıyoruz.

 

 HUB hesabı ile bağlantı kurmak için tıkladığımızda açılan sayfaya HUB hesabımızla alakalı bilgileri giriyoruz.

  

IP ile bağlantı kurmak için tıkladığımız seçenekte ise bilgisayarımızdaki IP’yi ve Port’u girmemiz gerekiyor. Buna ek olarak Server ayarlarında herhangi bir şifre koyduksak onuda yazmamız gerekiyor.

 

Uzaktan bağlantiyi kurmak için yapmamız gerekenler aslında bitti. Bu ayarlar ile bir bağlantı kurmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken uygulamanın ana menüsünde yukarıda anlattığım bilgileri girdikten sonra  ortaya çıkan bilgisayarınızın simgeine tıklamak o kadar.

Bilgisayarınızı iPhone yada iPad’iniz ile daha rahat yönetebilmeniz amacıyla bir takım kısayollar geliştirilmiş. Tüm bu kısayollara bağlantı sağlandıktan sonra açılan pencereden ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantı sağlandıktan sonra iPad ekranımdan yönetebildiğim bilgisayarıma ait ekran görüntüsünü de sizlerle paylaşmak istedim 🙂

 

 

 

Son olarak AVStreamer bağlantısı ile iPhone’dan Diablo 3’ün ne kadar akıcı bir şekilde oynandığına dair videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 🙂

 

httpv://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Nn-2-AhLXsk 

Her aşamayı göstermek istediğim için anlatım biraz uzun oldu fakat gözünüz korkmasın, uygulamanın kurulumu ve kullanımı oldukça basit 🙂 “Remote Control” sağlayan bir uygulama arıyorsanız benim size tavsiyem AVStreamer olacaktır. Çünkü gerek kullanımı, gerek kurulumu oldukça basit. Buna ek olarak Remote Control sağlayan dıger ücretli uygulamaların fiyatları ile karşılaştırıldığında AVStreamer bir adım öne çıkıyor. AVPlayer gibi herkesin severek kullandığı bir uygulamanın geliştiricileri tarafından yapılmış olması da uygulamanın bir diğer artısı.

Uygulama malesef universal değil ve iPhone versiyonu $2,99, iPad versiyonu ise $4,99’a satılıyor.

Evet, son zamanlardaki geleneğimizi bozmuyoruz. Bu uygulamaya ait 3 adet iPad ve 5 adet iPhone Prome Code’unu sizlere hediye ediyoruz. 🙂 Bununla alakalı duyurulardan haberdar olmak için bizi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. 

[box]

iPhone Versiyonu

 App Store

 • $2.99
 • Kategori: Üretkenlik
 • Güncellendi: Jul 17, 2012
 • Versiyon: 1.03
 • Boyut: 5.4 MB
 • Diller: İngilizce, Korece
 • Seller: EPLAYWORKS
 • © 2011 EPLAYWORKS

iPad Versiyonu

 

App Store

 

 • $4.99
 • Kategori: Üretkenlik
 • Güncellendi: 23 Tem 2012
 • Versiyon: 1.02
 • Boyut: 9.6 MB
 • Diller: İngilizce, Korece
 • Geliştirici: EPLAYWORKS
 • © EPLAYWORKS

 

 • Cenk

  İyi günler. İlk önce bu program hakkında tek inceleme yazısı sizin yazınız. Fakat ben evden işyerimde ki bilgisayara bağlanamıyorum sebebi nedir acaba?