1756 views 4 comments

Sahte App Store Uygulamaları

by on 18/08/2012
 

Özellikle son bir aydır ağırlıklı olarak uygulama incelemeleri ile karşınızdayız. Beğendiğimiz, sizinde seveceğinize inandığımız uygulamaları sizler için inceliyoruz. 

Şu an için Türkiye App Store’da yaklaşık olarak 250,000 uygulama bulunmakta. App Store’daki toplam uygulama sayısına baktığımızda ise 700,000’e yaklaştığını görüyoruz. Her ne kadar Apple App Store’a yüklenmeden önce uygulamaları kontrol etse de gözden kaçan durumlar olabiliyor. Dolandırıcılık amacı güden bazı uygulamalar yalandan resim ve açıklamalar ile App Store’a eklenebiliyor. 

Bu yazımızda sizlere bu gibi uygulamalardan korunmanın yollarını, satın almışsanız paranızın iadesi için yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Yazıya başlamadan belirteyim, bu sahte uygulamaların sayısı App Store’da oldukça az. Fakat ödenen ücretler yüklü miktarlarda olduğu için bu yazıyı paylaşma gereği hissettim. Ayrıca aşağıda resimli anlatımını bulabileceğiniz uygulamaları rapor etme seçeneğini sadece sahte uygulamalar için değil, sorun yaşadığınız yada cihazınızın sürümüne uygun olmayan uygulamalar için de kullanabilirsiniz. 

Uygulamanın Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Bir uygulamanın sahte olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kullanıcı yorumları ve oylarıdır. Satın almak istediğiniz uygulamanın kullanıcı yorumlarına ve puanlamasına özellikle dikkat etmenizde fayda var. Fakat uygulama geliştiricilerine her sürüm için verilen 50 adet promosyon kodu, açılan sahte App Store hesaplarıyla bu uygulamaya yüksek puan vermek ve güzel yorumlar bırakmak için kullanılabiliyor. Bunun önüne geçmek için de yorum bırakan kullanıcı isimlerinin üstüne tıklayarak onlar ile alakalı bilgiye ulaşabilir ve sahte hesap olup olmadıklarını kolaylıkla anlayabilirsiniz. 

Uygulamayı geliştiren firma da sahte uygulamaları tespit etmek adına büyük rol oynuyor. Satın almak istediğiniz uygulamayı geliştiren firmanın geliştirdiği diğer uygulamalara bakın, bu uygulamalara ait kullanıcı yorumları ve puanlarına kisaca bir göz gezdirin.

Farkına Varmadan Sahte Bir Uygulama İndirdim. Ne Yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda satın almış olduğunuz uygulamayı Apple’a rapor ederek hep paranızı geri alabilir,  bu uygulamanın App Store’dan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamayı Apple’a rapor etmek için yapmanız gerekenleri resimlerle anlatmaya çalıştım. 

Resmi büyütmek için tıklayınız.

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Yazının başında da belirttiğim gibi uygulama rapor etmeyi sadece sahte uygulamalar için değil satın almanıza rağmen yüklenmeyen yada cihazınızın desteklemediği bir uygulama için de kullanabilirsiniz. iPhoto uygulaması ilk çıktığında satın almış fakat ilk nesil iPad’ler ile uyumlu olmadığını farkettiğim zaman bu seçeneği kullanarak paramın iade edilmesini talep ettim. Aradan bir gün bile geçmeden bir Apple yetkilisinden aldığım bilgilendirme ile ödediğim ücretin iade edildiğini öğrendim. Söylemek istediğim şey, sorun yaşadığınız bir uygulama için Apple yetkilileri ile iletişim kurmaktan çekinmeyin. Kısa zaman içinde soruna bir çözüm buluyorlar ve asla kullanıcıyı mağdur durumda bırakmıyorlar.

Bu konu ile alakalı yaşadığınız herhangi bir olay varsa, bunu bir yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda büyük emeği olan İbrahim Hidişoğlu’na teşekkür ediyorum.

 • ferdi turan

  verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim şöyle bir sorum olacak ben whatsapp indirmek istedim ve 2 adet kredi kartıyla alışverişi gerçekleştirdim benden 4sefer ücret kesilmesine rağmen uygulama yüklenmedi ve itunesden seeall seçeneğindede gözükmüyor ama appstordan para çekildiiğine dair elimde kredi kartı ekxtresi var buna nasıl bir çözüm uygulamam gerrekiyor

  • sametakca

   Öncelikle teşekkür ederim 🙂 Aslında yukarıda yazanları uygulayarak Apple’a durumu anlatabilirsiniz. Son görselde de görebileceğiniz “Report a Problem” sayfasıyla karşılaştığınızda aynı uygulama için birden fazla ücret alındığını, fakat uygulamanın yüklenmediğini yazarsanız en geç birkaç gün içinde paranız iade edilecektir.

 • Öncelikle teşekkür ederim. 🙂 Aslında yukarıda yazanları uygulayarak Apple’a durumu anlatabilirsiniz. Son görselde de görebileceğiniz “Report a Problem” sayfasıyla karşılaştığınızda aynı uygulama için birden fazla ücret alındığını, fakat uygulamanın yüklenmediğini yazarsanız en geç birkaç gün içinde paranız iade edilecektir.

 • ilker

  satın alma geçmişinde sorun bildire tıklayınca ,yeni bir internet sayfası açıyor ingilizce ” http://www.apple.com/emea/support/itunes/ ” iade nedeninin sorulduğu pencere açılmıyor nedendir acaba,sistemimi değiştirmişler