1530 views 7 comments

Flutter

by on 05/09/2012
 

Mouse yada klavye kullanmadan, işaret dili ile dinlediğiniz bir müziği yada izlediğiniz bir filmi durdurup başlatmak ister misiniz?Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz Flutter uygulaması size bu imkanı sağlıyor, hemde oldukça başarılı bir şekilde. 

Uygulamanın kullanımı oldukça basit. Kurulumu tamamladıktan sonra uygulamayi çalıştırıyoruz. Uygulama ile birlikte webcam’imiz de çalışmaya başlıyor. Elimizi aşağıdaki resimdeki gibi kameraya gösterdiğimizde dinlediğimiz şarkıyı yada izlediğimiz filmi duraklatabiliyoruz. Yine aynı işaretle de devam ettiriyoruz.

 

Uygulama şu anda  video ve müzikler için “oynat”, “duraklat” komutlarını yerine getirebiliyor. Bir sonraki şarkıya geçme ve ses kontrölü gibi yeni özellikler ise geliştirici firmanın planlari arasında. Uygulamanın şu anda Spotify, iTunes, Quicktime ve VLC ile senkronize çalışabildiğini de belirtelim. Yakın zamanda ise Youtube, Netflix, Pandora ve Hulu’nun da destekleneceğini ekleyelim. 

Uygulamanın en etkili şekilde 1-6 feet mesafede kullanılabileceği uygulama açıklamasında yer alıyor. Metre olarak düşündüğümüzde ise uygulamayı etkili bir şekilde kullanabilmek için Mac’imizden en fazla 2 metre uzakta olmamız gerekiyor. Bende birçok deneme yapmama rağmen uygulamayı 2 metrenin ötesinde çok sağlıklı kullanamadım.

Uygulamanın böylesine farklı bir deneyimi ücretsiz olarak sunuyor olması en azından denenmeyi hakediyor. Ayrıca çok uzaklara gitmedikçe uygulama oldukça etkili bir şekilde çalışıyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak uygulamayı Mac’inize indirebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın güzelde bir web sitesi var. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca uygulamanın sadece mac için tasarlanmadığını da belirtelim. Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarınızda da bu uygulamayi kullanabilirsiniz. Flutter uygulamasının Windows versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNCELLEME (25.09.2012) : Flutter uygulaması bugün gelen son güncelleme ile bahsettiğim bir önceki yada sonraki şarkıya-videoya geçme özelliğine de kavuştu. Aşağıdaki görsellerde bu özelliği nasıl kullanacağınızı bulabilirsiniz.

Elimizi aşağıdaki resimdeki gibi yaparak bir sonraki şarkı yada videoya geçebiliyoruz.

Elimizi aşağıdaki resimdeki gibi yaparak bir önceki şarkı yada videoya geçebiliyoruz.

https://flutterapp.com/

 • Ücretsiz
 • KategoriEğlence
 • Güncellendi: 03 Tem 2012
 • Versiyon: 0.1.185
 • Boyut: 2.1 MB
 • Dil: İngilizce
 • Geliştirici: Bot Square Inc.
 • © 2012 Bot Square, Inc.

GÜNCELLEME 2 : Bu yazıyı hazırlarken uygulama ücretsizdi. Fakat şu an fiyatı 7.99TL olmuş. Böyle kaliteli bir uygulama bu parayı aslında hakediyor fakat ücretsizken ücretli yapmaları biraz ayıp olmuş. 🙂

GÜNCELLEME 3 : Flutter uygulaması Google tarafından Kasım 2013 tarihinde 40 milyon dolar karşılığında satın alındı. Sanırım bu satın alma nedeniyle de uygulama malesef Mac App Store’dan kaldırılmış.

 • selocan

  şuanda ücretli 7.99 tl 😀

  • sametakca

   Yazıyı hazırlarken ücretsizdi, ama o zaman şimdiki kadar gelişmiş değildi. Aslında bu ücreti hakeden bir uygulama fakat uygulamalarını yanlış buldum, gerek yoktu 7.99TL istemeye 😀

  • sametakca

   Ayrıca uyarınız için teşekkür ederim, hemen güncelliyorum yazıyı 🙂

 • Muratc

  Merhaba ben bu uygulamayı indiremiyorum appstore den yardımcı olurmusunuz.

  • Merhaba, sizin yorumunuzu görünce araştırdım ve uygulamanın Google tarafından satın alındığı bilgisiyle karşılaştım. Sanırım bu satın alma nedeniyle uygulama malesef Mac App Store’dan kaldırılmış.

   • Murat Çiftçi

    Araştırtığınız için teşekkür ederim. Peki başka bir yoldan indirebilirmiyim Mac App Store dışında. Macbook kullanmaya yeni başladım biraz ilginç bir işletim sistemi.

    • “Download Flutter on Mac” diye bir google araması yaptığınızda birkaç site çıkıyor. Deneyin isterseniz. Bunun dışında http://www.elmasokak.com/mac-101-acemiler-icin-mac/ diye bir sayfamız var. Mac kullanmaya yeni başlayanlar için yararlı bilgiler içeriyor. Tavsiye ederim. 🙂