2725 views 2 comments

Mac'te Resim Boyutlandırma

by on 05/09/2012
 

Özellikle Mac kullanmaya yeni başlayanlar için yararlı olacağını düşündüğüm, bilgisayarınızdaki resimleri birkaç saniye içinde yeniden boyutlandırmanızı sağlayacak bir “widget” tanıtacağım. Apple’ın kendi sitesinden ücretsiz olarak indirebileceğimiz  208 KB boyutundaki  Image Shackle sayesinde resimlerimizi yeniden boyutlandırmak için tek yapmamız gereken resmi sürükleyip widget içerisine bırakmak ve istediginiz ölçüleri girmek. 

  • Sonrasında ise istediğimiz boyut için sayısal değerleri giriyoruz ve “Shackle” butonuna basıyoruz. Yeniden boyutlandırdığımız resim, orjinal halinin bulunduğu klasöre yeniboyutu.shkl uzantısı ile gönderiliyor.
Bundan yaklaşık 2 ay önce yine bir wigdet olan Daskardsı tanıtmıştım. Bu wigdet ile OS X ve bunun yanında birçok uygulamanın klavye kısayollarına kolaylıkla ulaşabiliyorduk. Yine bir wigdet tanıtımı yapınca hatırlatmak istedim; Apple’ın kendi sitesi üzerinden toplam 23 kategoride yüzlerce wigdet’a ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün. Kısa bir araştırmadan sonra işInize yarayacak birçok wigdet bulacağınıza eminim:)

  • gerardnz

    fotografı dashboard dakı programın ıcıne nasıl surukluyosunuz cok merak ettim

    • sametakca

      Resmi ekranın sol tarafına doğru götürdüğünüzde otomatik olarak Dashboard ekranına geçiyorsunuz. Aynı şekilde resmi yada herhangi bir dosyayı ekranın sağ tarafına götürdüğünüzde bir sonraki masaüstü ekranına geçiş yapabiliyorsunuz.