842 views 0 comments

Karşınızda iPhone 5!

by on 15/09/2012
 

Apple ve teknoloji dünyası adına böylesine önemli bir cihaz olan iPhone 5 ile alakalı bu inceleme yazısını bu kadar geciktirdiğim için öncelikle sizden özür diliyorum. Üniversite için yolculuk, ders seçimleri derken internet bağlantısına anca şimdi ulaşabildim. Bu nedenle iPhone 5’in özelliklerini uzun uzun tanıtan bir yazı yazmak yerine kısa bir tanıtım yapıp, iPhone 5 için yapılan yorumlara değineceğim ayrı bir yazı yazmayı uygun gördüm. Bu yazıda iPhone 5’in gerçekten hayal kırıklığı olup olmadığına dair fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

Güncelleme : iPhone 5  Hayal Kırıklığı mı? adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 Daha ince, hafif ve hızlı bir iPhone

iPhone 5 bir önceki nesil olan iPhone 4S’e göre yüzde 18 daha ince ve yüzde 20 daha hafif. Ekran genişliğine baktığımız zaman ise beklendiği gibi iPhone 5’in uzadığını ve 4 inch’e ulaştığını görüyoruz. iPhone 5’in ekran çözünürlüğü ise 1136×640.

Hız olarak ise yine beklendiği gibi yeni nesil iPhone’un A6 işlemcisini kullandığını görüyoruz. Bu işlemci ile yeni nesil iPhone bir önceki nesile göre iki kat hız ve grafik olarakta iki kat performans sağlıyor.

LTE Desteği

Türkiye’deki şartları düşündüğümüz zaman, büyük bir yenilik olmasına rağmen bizleri malesef ilgilendirmiyor. LTE teknolojisini kısaca anlatmak gerekirse; şu an sahip olduğumuz internet hızından çok daha fazlasını sağlıyor olması. Bununla alakalı sayısal değerlere aşağıdaki resimden ulaşabilirsiniz.

EarPods

Yüzlerce tasarım arasından seçildiği söylenen, büyük bir titizlik ile hazırlanan Apple’ın yeni kulaklıkları da iPhone 5 lansmanında tanıtıldı. Tanıtım videosunda da belirtildiği gibi bu yeni kulaklıklar bir önceki kulaklığa göre çok daha iyi bir deneyim sunuyor. Bekleyip göreceğiz. 🙂

EarPods tanıtım videosunu da izlemenizi tavsiye ederim. 

httpvh://www.youtube.com/watch?v=8Rme3uZ_abc&feature=g-all-u

 

 Lightning Connector

iPhone 5’in tasarımının basına sızdığı gibi, yeni nesil sarj kablolarının tasarımları da basına sızmıştı. Bu nedenle büyük bir sürpriz yaratmadı. Bir önceki tasarıma gore çok daha şık olan bu şarj kablosu hem daha küçük, hemde çift yönlü olarak kullanılabiliyor. Ayrıca kalın olan şarj kablolarının kullanılabilmesi için bir dönüştürücü de tasarlanmış. 

Daha İyi Bir Kamera

Arka kameranın sayisal değerlerinde herhangi bir değişiklık yok. iPhone 4S’de oldugu gibi yeni nesil iPhone’da 8 MP kameraya sahip. Fakat daha iyi bir deneyim adına iPhone 5’deki fotograf çekim hızı yuzde 40 artırılmış. Buna ek olarak ön kamera da 1.2 MP’e yükseltilmiş. Ayrıca ön kamera ile artık 720p video kaydetme seçeneğine sahibiz. 

Kamera ile alakalı bir diğer yenilik ise artık video kaydederken de fotograf çekme imkanına sahip olmamız. Son olarak, artık başka bir uygulamaya gerek kalmadan panoramik fotoğraflar çekebileceğiz. Bu yenilik sadece iPhone 5’e değil, iPhone 4S’e de gelecek. 

iPhone 5’in Çıkış tarihi

iPhone 5’in çıkış tarihi ise 21 Eylül. Bu tarihte Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya gibi toplam 9 ülkede satışa sunulacak. İkinci parti ise 28 eylülde toplam 22 ülkede satışa sunulacak. Üçüncü ve son partiyle de toplamda 100 ülkeye daha Aralık ayında dağıtımına başlanacak. Türkiye ise malesef yine üçüncü partide.

 

iPhone 5’in tanıtım videosu; 

httpvh://www.youtube.com/watch?v=xNsGNlDb6xY&feature=g-all-u