816 views 0 comments

Dahi Olmaya Gerek Yok

by on 16/09/2012
 

Samsung ile alakalı bir yazı yazmak istemiyordum fakat Amerika’da yayınladıkları reklamı görünce dayanamadım. Reklamın ana mesaji şu şekilde; “Dahi Olmaya Gerek Yok”. 

iPhone 5 ve Samsung Galaxy S III ‘ün özellikleri alt alta sıralanmış ve bir karşılaştırma yapılmış. Bu karşılaştırmadan sonra hangi telefonun daha iyi olduğunu anlamak için dahi olmaya gerek yokmuş. Eee ne de olsa Samsung Galaxy SIII’ün sahip olduğu özellikler iphone 5’ten daha fazla. Bu da demek oluyor ki Galaxy SIII iPhone’dan daha iyi.

Yahu bu kadar komik ve acınası bir reklam olabilir mi? Karşılaştırmanın detayına bile girmeye gerek yok, bir şirket neden böyle bir reklama ihtiyaç duyar? Tamam Apple’ı rakip olarak görüyorsun, pazarda yarışacağın cihaz ile kendi cihazını karşılaştırıyorsun. Bugüne kadar yaptığın gibi şirket içinde bunun kiritiğini gerçekleştir, iPhone bu özelliğe sahip bizde buna yaklaşmalıyız şeklindeki yorumlarını şirket içinde yap. (Bkz : Apple’dan 132 Sayfalık Rapor) Saçma sapan bir listeyle rakip firmanın son modeliyle kendi son model cihazını reklam olarak karşılaştırmak, slogan olarakta “Dahi Olmaya Gerek Yok” nasıl bir anlayıştır? Samsung bu hareketiyle kendi kendini küçümsemiştir.

Karşılaştırmanın detaylarına girmeye gerek yok dedik ama Samsung erinmeden o kadar özellik yazmış, bakmadan geçersek haksızlık olur.

Benim gözüme “Up to …. Hrs Talk Time” karşılaştırması takıldı. Reklam Amerika’da yayınlandığı için Samsung’un USA web sitesine girip bir bakayım dedim “Up to Talk Time” için verilen bilgiler doğru mu diye. 5 farklı Galaxy SIII modeli karşıladı beni. “Up to Talk Time” sürelerine baktığım zaman ise Samsung’un reklamda vermiş olduğu “11,4 hrs” blgisine rastlayamadım. 3 modelin “Up to Talk Time” süresi 8 saat iken, digerinin 9 saat ve sonuncusunun da 15 saat. Reklamda verilen 11.4 saat bilgisini bulabilmek amacıyla bu 5 farklı modelim ortalamasını filan alayim dedim. Nede olsa Samsung, böyle bir saçmalık yapmışta olabilir. Ama yok, 11.4’ü bir türlü bulamadım.

iPhone 5’in özelliklerinin kesildiği yerde Galaxy SIII’ün şovu başlıyor. 14 farklı birbirinden mükemmel, iPhone 5’te olmayan Samsung’a özel özellikler alt alta listeleniyor. Benim merak ettigim bir şey var, acaba kaç Galaxy SIII kullanıcısi tüm bu özelliklerin var olduğundan haberdar? Varlığından haberdar olan kaç kişi bunları kullanıyor?  Yahu adamların yaptığı bu liste bile karışık. 

iPhone 5’te olmayan Galaxy SIII özelliklerinden bazılarına bir bakalım. Neymiş bu özellikler ne işe yariyorlarmış bir inceleyelim. 

Smart Stay : Kısaca telefondan gözlerimizi ayırdığımızda cihazın otomatik olarak ekranını kapatmasına yarayan bir özellik. Yapılan değerlendirmelere göre karanlıkta sağlıklı bir şekilde çalışmadığı söyleniyor. Yahu kaç kişi telefonun ekranına bakarken uyuyakalır? Yada kaç kişi gözlerini telefondan ayırdığında cihazın ekranının otomatik olarak kararmasına ihtiyaç duyar? Ama olsun iPhone 5’te bu özellik yok. Durum böyleyken de Galaxy SIII’ ü şecmek için dahi olmaya gerek yok.

Direct Call : Birinden size bir mesaj geldi, fakat siz cevap yazmak yerine mesaj atan kişiyi direk olarak aramak istiyorsunuz. Direct Call  sayesinde cihazınızı kulağınıza doğru götürmeniz arama yapmak için yeterli yeterli. Ekrandaki o yeşil arama tuşuna 0,0001 saniyenizi ayırıp basmak yerine bu mükemmel özelliği kullanabilirsiniz. 

Shake to Update : Herhangi bir uygulamaya girin ve cihazınızı sallamaya, çalkalamaya başlayın. Eğer içinde bulunduğunuz uygulamaya yeni bir güncelleme geldiyse  Shake to Update özelliği bu sallama, çalkalama hareketinizi karşılıksız bırakmayacak ve size tüm güncellemeleri listeleyecek. Sallamak şart!

Removable Battery : Hayır görende bir şey sanacak, hani şu eski Nokia modellerinde filan bataryayı çıkarabiliyorduk, yenileyebiliyorduk ya, hah işte ondan bahsediyor. iPhone 5’te olmayan bir özellik. Durum böyleyken de “Dahi Olmaya Gerek Yok!”

Samsung’un listesi baya bir uzun, hepsini tek tek inceleyip yazıyı uzattıkça uzatmak yerine, yavaş yavaş toparlayıp sonlandıralım.

Samsung kesinlikle kötü bir firma değil, Galaxy SIII’te kötü bir cihaz değil, aksine çok iyi. Fakat Apple ile bu şekilde bir rekabete girişmek, saçma sapan bir liste yapıp “Bizde daha çok özellik var, dolayısıyla biz daha iyiyiz. Bunu görmek için de dahi olmaya gerek yok” imajı vermeye çalışmak bana oldukça saçma geliyor. Bu reklam Samsung’un kendi ülkesindeki tablet reklamında iPhone reklamında oynamış olan küçük kızı oynatmasından çok daha komik ve acınasıdır. (Bkz : Kes, Kopyala, Yapıştır)

Twitter üzerinden bir kullanıcı, Samsung’un yapmış olduğu bu reklam üzerinde bazı “haklı” düzeltmeler yapmış. Yazıyı daha fazla uzatmadan Samsung reklamının son halini paylaşarak yazımızı sonlandıralım.