18141 views 26 comments

Macbook Pro Ram Yükseltme

by on 17/10/2012
 

Bu yazımızda sizlere Macbook Pro’larda RAM yükseltme işleminin ne kadar basit ve kolay olduğunu edindiğim tecrübeler neticesinde sizlere anlatmaya çalışacağım. Yazıya başlamadan belirteyim, RAM’inizi yükseltmeniz için yapacağınız işlemler toplamda 10 dakika bile sürmüyor. 🙂

Bundan birkaç hafta önce kullanmakta olduğum Macbook Pro’mun RAM’ini 4 GB’dan 8 GB’a yükselttim. Bu yükseltme işlemi için yapmanız gerekenleri anlatacağım bu yazıyı yazmak için de belli bir sürenin geçmesini bekledim ki herhangi bir sorunla karşılaşırsam bunları da sizlerle paylaşabileyim diye.  Çok şükür şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım, bu aşamadan sonra da karşılaşacağımı düşünmüyorum. Bu nedenle RAM’ini yükseltmek isteyenler bu yazıyı hiçbir tereddütte kalmadan kılavuz olarak kullanabilirler. 🙂

 

Yukarıda görmüş olduğunuz görseller RAM yükseltme işlemini henüz yapmamışken aldığım ekran görüntüleri. Bunları özellikle paylaşıyorum çünkü yeni RAM’lerimizi bilgisayarımıza taktıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığımızı yine “About This Mac” sayfasından kontrol edeceğiz. 

Macbook’umuza Uygun RAM’i Satın Almak

RAM’imizi yükseltmeye karar verdikten sonraki en önemli süreç kullandığımız Macbook Pro modeline uygun bir RAM satın almak. Bununla alakalı olarak Apple’ın hazırlamış olduğu kılavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://support.apple.com/kb/HT1270?viewlocale=en_US

Kullandığımız Macbook modeline göre hangi RAM’i almamız gerektiği bu linkte ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Doğru RAM’i almak bu süreçte oldukça önemli. Çünkü bilgisayarınızın desteklemediği bir RAM almanız hiçbir işinize yaramayacaktır. 

RAM markalarına gelecek olursak, aslında hangi markayı aldığınız çok önemli değil. Ben 2011 Early Macbook Pro kullanıyorum ve bilgisayarımın içinden çıkan RAM’in markası Hypix. Yaptığım araştırma sonucunda bu markanın çokta iyi olmadığını öğrendim. Bu nedenle hangi marka alacak olursanız olun, önceden kullanmış olduğunuz RAM’den yüksek ihtimalle daha kaliteli olacaktır. 🙂 Ben bahsetmiş olduğum model için Corsair’in Macbook’lar için ürettiği RAM’i tercih ettim. Kullandığınız modele göre Corsair’in Macbook için ürettiği bu RAM’lerden kullanmanızı da özellikle tavsiye ederim. 

Uygunluk açısından alacağınız RAM’in frekansına(MHz) özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Anakartın desteklemediği bir frekansa sahip RAM aldığınızda uyum sorunu yaşanacak ve RAM çalışmayacaktır.

Yeni RAM’lerin Macbook’a Takılması

Kullandığımız Macbook Pro modeline uygun RAM’i satın aldıktan sonra artık bunu bilgisayarımıza takabiliriz. Bu işlem için Apple’ın hazırladığı ve yukarıda paylaştığım kılavuzu tekrar paylaşacağım. Bu kılavuzda bilgisayarınızın desteklediği RAM’lerin yanı sıra, RAM değiştirme işlemini nasıl yapacağınızda ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. 

http://support.apple.com/kb/HT1270?viewlocale=en_US

2008 yılından bugüne kadar üretilmiş tüm Macbook modellerinde RAM değiştirme işleminin nasıl yapılacağına resimli anlatımlar ile bu linkten ulaşabilirsiniz. RAM’lerin bulunduğu slota ulaşmanız için son modellerde sadece arka kapağı çıkarmanız yeterli. 

RAM’in bulunduğu slota ulaştıktan sonra dikkatli bir şekilde eski RAM’leri çıkarıp yerine yenilerini takıyoruz. Bu işlemi yaparken RAM’lerin yanında bulunan çentikleri(Notches) kullanmayı unutmayın.

Eğer bu işlemi kendiniz yapacaksanız aşağıdaki videoyu izlemeniz yararli olacaktır. Fakat herhangi bir aksilik çıkmamasına adına profesyonel bir kişiden yardım almanızı öneririm. 

Yeni Takılan RAM’lerin Kontrolü

Yazının başında da belirttiğim gibi yeni taktığımız RAM’lerin bilgisayarımız tarafından tanındığını teyir etmemiz gerekiyor. Bunun için Apple Menü’den () “About This Mac” kısmına giriyoruz ve sonrasında “More Info” seçeneğini tıklıyoruz. Açılan pencereden Memory’i seçiyoruz. Açılan pencerede yeni takmış olduğumuz RAM’lere ait özelliklere ulaşıyorsak işlem başarı ile tamamlanmış ve RAM’lerimiz bilgisayar tarafından tanınıp onaylanmış anlamına geliyor.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

RAM yükseltme işlemini nasıl yapacağınızı anlatmaya çalıştım. Bu başlık altında da bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurları maddeler halinde kısa kısa özetleyim istedim.

 • Bilgisayarınızın desteklediği frekansa(MHz) özellikle dikkat edin. 
 • Her iki RAM slotuna da aynı RAM’den yerleştirin. Bir slota 2 GB, diğer slota 4 GB yerleştirmeyin.
 • Bilgisayarınızın desteklediği maksimum RAM miktarına dikkat edin. 
 • Bilgisayarın arka kapağını açmadan önce tamamen kapandığından emin olun, hatta bilgisayarınızı kapattıktan sonra birkaç dakika bekleyin.
 • Yeni RAM’leri takarken ve eskilerini çıkarırken RAM slotunda bulunan çentiklere özellikle dikkat edin. Bunları kullanmadan RAM’leri çıkarmaya yada takmaya çalışmayın.
 • RAM değiştirme işlemini tamamladıktan sonra yeni RAM’lerin bilgisayar tarafından tanındığını teyit etmeyi unutmayın.

 

 • Onur Karataş

  Yakın zamanda ben de mid 2012 MacBook Pro’mun RAM’ini yükseltmeyi düşünüyorum. Sorun şu ki, kimi kaynaklarda max 16 GB desteklendiği söylenirken Apple’a göre max 8 GB destekliyor görünüyor.

  16 GB’a yükseltenler, hiçbir sorun yaşamadıklarını ve RAM’lerin tanındığını gösteriyorlar.

  Bu konuda sizin görüşünüz nedir acaba ?

  • sametakca

   Merhaba, dediğiniz gibi Apple’ın sitesinde max 8 gb olarak görünen bir ibare var. Ben de kendi Mac’imin RAM’ini değiştirmeden ve bu yazıyı yazmadan önce kaynak olarak sadece Apple’ı baz aldım. Fakat dediğiniz gibi 16 gb destekleyebildiğini söyleyen kaynaklar da var. xScan gibi uygulamalarda bile max. desteğin 16 gb olduğu yazıyor.

   RAM üreticisi Crucial’ın forum sayfasında bununla alakalı bir yazı var ve şirket çalışanları 16 gb’lık RAM’lerin Mac’e takılıp sorunsuz bir şekilde çaliştığını görmeden garanti veremediklerini söylüyorlar. Yeni RAM takılacak model ile özelliklerinin uyum konusunda çök önemli olduğunu da ekliyorlar. Yani, 16 gb’ın sorun çıkarma ihtimali var.Apple’ın max. 8gb sınırı koymasının sebebi de bu ihtimalı ortadan kaldırmak. Sonuç olarak kesin bir yargıda malesef bulunamayacağım, son karar size ait.:)

   • Onur Karataş

    En iyisi 8 GB’a yükseltmek olacak gibi görünüyor.

    Hem diğer seçeneğe göre daha da hesaplı. 🙂

    Teşekkürler.

 • alsado

  Açıklama içim teşekkürler benim bir sorum olacak bende yakın zamanda ram almayı düşünüyorum corsairin 8gp lık ramini alacağım tek slot olarak bunla beraber 2 gplik ramin birinide kullanabilirmiyim acaba toplamda 10 gp gibi bi ram miktarı olurmu?

  • sametakca

   Bu kullanım şeklini hiç tavsiye etmem. İnternette biraz araştırma yaparsanız sakıncalı bir iş olduğunu göreceksiniz. Apple’ın destek kısmında daher iki slot’a da aynı RAM’den takmamızın doğru olacağını belirtiyor. Sadece rakamsal olarak değil, marka bile farkedebiliyor. Bu nedenle aynı markadan 4 ya da 8 GB’lık iki Ram alıp her birini slotlara takmak en doğrusu olacaktır. Diğer türlü yüksek ihtimal sorun ile karşılaşırsınız.

 • Samet Zeydan

  Iyi gunler, bugün mid-2009 MBP’mi camdan atmaya kalkıştıktan sonra ram’ini yukseltmenin daha akıllı bir karar olduğuna kannat getirip 2 adet ddr3 4 gb 1333 mhz corsair macmemory aldım. Bilgisayarımda 2 tane 1 gb 1067 ram vardı. Yapılması gerektiği gibi söktüm, yenileri taktım, oturduklarından emin oldum ve heyecanla power tuşuna basmamla o korkunç 3 bip sesini almaya başladım. Yabancı forumlarda epey gezindim, ramin hatalı veya yuvaya oturmamış olabileceğini söyleyenler var. Daha yüksek veri yolunun problem yaratıyor olabileceğini söyleyenler de var. Ama yazıların arasında kayboldum ve size sormak istedim. Ben mi birşeyi yanlış yapıyorum yoksa vakit kaybetmeden ramleri iade mi etmeliyim?

  • sametakca

   http://support.apple.com/kb/HT1270?viewlocale=en_US#link4

   Bu linki bir incelerseniz sahip olduğunuz cihaza max. 4GB Ram takabileceğinizi göreceksiniz. Sorunun cihazınızın 8GB Ram desteklememesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ayrıca cihazınız 1067 Mhz destekliyor, 1333 Mhz değil malesef. En kısa surede yapabiliyorsanız aldığınız Ram’leri iade edip cihazınıza uygun bir Ram satın almanızı tavsiye ediyorum.

   • Samet Zeydan

    Bilgisayarın yanında gelen kılavuza da tekrar baktım, paylaştığınız bağlantıya da, max. 8 gb öneriliyor, bunu teyit ettim. Yüksek veriyollu ramleri aynı model macler üzerinde kullanan insanlar da var, sadece bilgisayarın desteklediği veriyolu hızında çalışıyorlar, bu da tamam. Son olarak ramleri satın aldığım elektronik marketi aradığımda teknik servisteki arkadaş ezbere “bios update yapın olur o” dedi fakat ne macte bios update’in nasıl yapılacağına dair bir fikrim var ne de ne işe yarayacağına. Bununla beraber rami kullanabilmek içmek paketini açmış olduğumdan ürünü iade de almıyorlar. Cevabınız için teşekkürler.

 • Ömer Faruk Celep

  merhaba 2010 mid 13 inc macbook prom var.rami 8 gb yukseltmek istiyorum fakat hangi marka ve nasil ram alicagimi bilmiyorum. suan 4gb ram war fakat tek mi yoksa 2gb 2gb mi bilmioyrum. ram alirken tek 8gb mi almam gerekli yoksa mevcut 4gb yanina 1 adet daha mi 4 gb almaliyim?

  • sametakca

   Sorularınızın cevabını yazı içerisinde bulabilirsiniz aslında 🙂

 • ananim

  benim mac MacBook Pro (13-inch, mid 2012) 4 çekirdek ama 2 çekirdek olarak gözüküyo

 • ozel

  merhaba ben mac A 1181 modeli kullanıyorum 2 GB ram takmak istiyorum 1+1 şeklinde hangi marka ram almalıyım? Teşekkürler

 • necoinside

  Macbook ramlerinin normal notebok ramleri ile arasında bir fark var mıdır? yani kapasite, hız ve teknoloji(ddr3 gibi) uyumluluk olduktan sonra windows notebooktan çıkan çift rami macbook a takabilir miyiz?

 • emeget

  Selamlar, i5 4gb rame sahip macbook pro kullanıyorum ve performansından memnun değilim… Sizce ssd’ye çevirmek mi yoksa rami yükseltmek mi daha etkili olur…

  Teşekkürler…

 • Ugur

  Merhaba,
  Guzel yazinic icin tesekkur ederim. Ben de ram imi degistirmeye karar verdim ancak CL sayisini bilemedigim icin karar veremedim. CL9 mu CL11 mi almaliyim?

 • hakan

  gözüme ilişen birkaç hatalı yeri düzeltmek istiyorum. ram slotlarının ikisine de aynı kapasitede ram takılması gerektiği söylenmiş, böyle bir şeye gerek yok. birine 2 gb, diğerine 4 gb ram takılabilir. marka ve frekans olayına ayrıca dikkat etmeli. bunun dışında frekansların aynı olması konusunda da yanlış bir bilgi kirliliği var. gerçi yazıda uygun denmiş sadece fakat bu uygun kelimesini açmakta fayda var. 1333 mhz destekleyen bir makineye 1333 mhz veya daha üstü frekanslardaki ram’ler takılabilir. üst frekanslarda takılan ram’ler fazladan bir avantaj sağlamaz, belki daha da maliyetlidir ancak bunu söylememdeki neden şu soru: elime 1600 mhz ram geçti ve 1333’lük makine ile kullanamaz mıyım, illa 1333 mhz ram mi almam gerekli? hayır tabiki, elindekini kullanabilirsin. önemli olan makinenizin frekansından daha düşük olmaması.

  • Merhaba, verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış anlaşıldığımı düşünerek ben de birkaç yeri düzeltmek istiyorum izninizle:)

   Yazıda frekanslar ile alakalı “Uygunluk açısından alacağınız RAM’in frekansına(MHz) özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Anakartın desteklemediği bir frekansa sahip RAM aldığınızda uyum sorunu yaşanacak ve RAM çalışmayacaktır.” gibi bir cümle kullanmıştım. Frekanslar aynı olsun demekten ziyade, anakartınızın desteklemediği bir frekansta RAM kullanmayın demek istedim. Söylediğiniz gibi 1600 mhz RAM’i 1333 mhz’lik bir cihaza yerleştirmeniz açısından bir problem yok.

   İkincisi, yetkili kişilerden aldığım bilgiye göre her iki slot’a aynı miktarda RAM takılması verim açısından daha yararlı olacaktır bilgisine ulaştım. Tamam, bir tarafa 2, diğer tarafa 4 GB’lık RAM takabilirsiniz fakat verim olarak bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz az da olsa var.

   RAM değiştirme konusunda hiçbir fikri olmayan kişiler için yazdığım bir yazı olduğu için çok fazla detaya girmeden, çıkabilecek sorunları minimize edecek ve olabildiğince garanti bir yazı yazmaya çalıştım. Bu nedenle bazı noktalarda yanlış anlaşılmış olabilirim. Fakat bariz bir şekilde yanlış bilgi verdiğimi düşünmüyorum.

   Verdiğiniz bilgiler ve küçük düzeltmeler için tekrar teşekkür ediyorum.

 • Orcun

  Merhaba,
  Macbookpro 13″ i5 late 2011 bir bilgisayarım var ve 2x2GB 1333 DDR3 ramim var. Bunları upgrade etmek için 2 tane 4GB SODDR3 1333 256×8 Hi-level ram satın aldım. Ancak ramleri taktığımda 3 sn lik kesik sinyal sesi alıyorum. Araştırdığımda ram oynamış olabilir diye birşey gördüm. Sonrasında teker teker denediğimde ramlerden 1inde bu sinyali hep verdiğini diğerinin ise power tusuna bastıktan sonra 2-3 sn fanı calıstırıp sonrasındada makinayı tamamen kapattığını gördüm. Burada yaşanan problem sizce ne olabilir? Yani apple sayfasında incelediğime göre bütün özellikleri aldığım ramin bu ram ile uyuyor. Ancak bu şekilde bir problem yaşanıyor. Herhangi bir marka zorunluluğu mu var Apple da ya da durum başka birşey den mi kaynaklanıyor?

  Yardımcı olursanız sevinirim

 • Mac

  Merhaba,
  Ram leri degistirirken grafik kartini da mi degistirdiniz?

  • Merhaba,

   Yok hayır değiştirmedim. Ekran görüntülerinde farklı görünmelerinin sebebi Macbook Pro’larda iki farklı ekran kartının bulunması.

 • neco

  bode 2012 mac var ram yükselmek istiyorum acada en yüksek ne takabilirim 2*16gb=32gb a yükselte bilirmiyim fotoları koyorum yardımız için şimdiden tskler

 • neco

  ya seriali silmeyi unuttum umarım fotoyu yayınlamazsınız

 • neco

  hatta lütfen yayınlamayın

 • neco

  ….?

 • furkan

  ben imac te yeniyimde imac’e her türlü Ram’i takabilirmiyim yada macbook Ram iyle İmac Ram’i arasında fark varmı

 • cem

  iyi günler;

  Arkadaşlar macbook por 2011 sonu kullanıyorum 2*4 1333 ddr3 10600 almak gerekiyor. Sizce nereden temin edebilirim. Çok teşekkür ederim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.