1215 views 0 comments

iPad Mini İncelemesi

by on 23/10/2012
 

 

Bir etkinliği daha geride bıraktık. Son zamanlarda olduğu gibi yine tüm söylentiler doğru çıkmış oldu. Etkinliğin geneline baktığımızda iPad mini odaklı olması beklenirken, bunun yanında Mac ailesinde de önemli gelişmeler yaşandı. Benim şahsi fikrime göre etkinliğe damgasını vuranda yeni nesil iMac’in inceliği oldu.

Bu yazımızda başlıkta da belirttiğim gibi iPad mini adına genel bir değerlendirme yapıp, kendi fikirlerimi belirteceğim. Bunun devamında ise etkinlik kapsamında tanıtılan diğer ürünler için de aynı şekilde yazılar hazırlayacağım. Tek tek tüm özellikleri yazmaya gerek görmedim, tüm ürünlerin detaylı özelliklerine zaten Apple’ın sitesinden ulaşabiliyoruz. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaya bence lüzum yok.

iPad mini ile alakalı tüm sayısal değerlere bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.apple.com/ipad-mini/overview/

Diğer iPad’ler ile ipad mini’nin karşılaştırmasına ise bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.apple.com/ipad/compare/

Yazının başında da belirttiğim gibi otoriteler tarafından iPad mini odaklı bir etkinlik bekleniyordu. Beklenen özelliklerde, beklenen büyüklükte bir iPad mini tanıtıldı. Bu yönde herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Şahsen ben son nesil iPod Touch’larda olduğu gibi farklı renk seçenekleri bekliyordum, fakat hevesim kursağımda kaldı. Apple diğer iPad modellerinde olduğu gibi iPad mini için de yine sadece siyah ve beyaz modellerini piyasaya sürdü. Smart Cover’ların değişik renk seçeneklerinde iPad mini için de üretildiğini belirtelim.

Amerika’daki satış fiyatı $329’dan başlıyor. Fiyat bakımından belki avantajlı olabilir fakat bunun dışında iPad mini almanın çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. 4. nesil iPad’in de tanıtılmış olmasıyla beraber iPad mini’nin düşük fiyatı dışında bence pek bir avantajı yok. Düşük fiyat demişken, sadece diğer iPad modelleri ile karşılaştırdığımızda düşük bir fiyati var diyebiliyorum. Çünkü bu segmente baktığımızda (7 – 9 inch arası tabletler)  iPad mini’nin fiyatı pek bir avantaj sağlamıyor.

7,9 inch tek el ile kontrolü bakımından kullanışlı olabilir fakat sahip olduğu A5 işlemcinin üzerine iki yeni nesilin çıktığı iPad 2 ile aynı olduğunu düşünürsek biraz yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

 

iPad mini’ye biraz fazla yüklendim kabul ediyorum. Dengelemek adına biraz da iyi yönlerinden bahsedelim 🙂 Ekranın 7,9 inch olması aslında birçok kişi için büyük bir avantaj. 9,7 inch ekrana sahip iPad’i düşündüğümüzde bazı kullanımlar için ekran büyük gelebiliyor. Özellikle Apple’ında etkinlik boyunca sürekli dikkat çektiği eğitım alanı için daha küçük bir ekrana sahip, daha ince ve daha hafif bir iPad öğrenciler ve öğretmenler adına bence çok daha kullanışlı. Fiyat olarakta diğer ipad modellerine göre daha uygun olması bir diğer avantaj. Tabi bu konuda bizi ilgilendiren Türkiye’deki fiyatı. Bu konuda henüz herhangi bir bilgi malesef yok. Yeni bir ürün olduğu için herhangi bir fiyat tahmininde bulunmayı çok mantıklı bulmasamda, 800 TL’nin başlangıç fiyatı olabileceğini düşünüyorum.

Etkinlik sırasında iPad mini ile Android işletim sistemli bir tabletin karşılaştırılması, aslında Apple’ın iPad mini’yi neden çıkardığını gözler önüne seriyor. Özellikle Kindle’ın Amerika’da yakaladığı yüksek satış rakamlarından pay almak isteyen Apple, küçük ekranlı tablet pazarına iPad mini ile giriş yapmış oldu. Beğenilsin yada beğenilmesin, iPad mini’de  iPhone 5’te olduğu gibi yüksek satış rakamlarına ulaşacaktır. 🙂

iPad mini tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=l3M5citCsBw