1240 views 1 comment

4. Nesil iPad İncelemesi

by on 24/10/2012
 

Bu yazımızda etkinliğin en büyük sürprizi olan 4. nesil iPad’i kısaca incelemeye çalışacacağım. En büyük sürpriz diyorum çünkü 3. nesil iPad’in çıkmasından bu yana sadece 7 ay geçmişti ve kimse yeni bir iPad modelinin bu kadar erken çıkacağını düşünmüyordu. Fakat Apple dün düzenlediği etkinlik ile 4. nesil iPad’i de tanıttı ve sanırım bu tanıtım en çokta 3. nesil iPad sahiplerini üzdü. Bu durumu telafi etmek adına Apple yaptığı açıklama ile son 30 günde alınan 3.nesil iPad’lerin 4. nesil ile değiştirilebileceğini söyledi. Fakat bu değiştirme işlemi sadece yerel Apple Store’larda yapılabilecek.

4. nesil iPad çıkışını Türkiye için ele alırsak; zaten diğer ülkeler ile karşılaştırdığımızda ülkemize daha geç ulaşmış bir ürün. Kabaca düşündüğümüzde Türkiye’ye 6 ay önce giriş yapmış bir ürün 3. nesil iPad (The New iPad). Dün yapılan etkinlikle de bu 6 aylık ürün bir anda eski model oluverdi. Yerel bir Apple Store’un Türkiye’de olmadığını da düşünürsek, bu değişim kampanyasından malesef yararlanamayacağız. Ülkene Apple ürünleri hem geç geliyor, hem daha pahalı geliyor, hemde 6 ay önce çıkan bir ürün eski model olduğunda yapılan değişim kampanyasından şu anki şartlara göre yararlanamıyorsun. Mağdur olan yine Türk insanı.

Neyse, bu konuda lafı çok uzatmadan kısaca 4. nesil iPad’in özelliklerine göz atalım, Apple’ın neden böyle bir güncellemeye gittiğini anlamaya çalışalım.

4. Nesil iPad ve Özellikleri

Aslına bakarsanız 3. nesil iPad ile 4. nesil iPad arasında işlemci dışında herhangi büyük bir fark yok. 3. nesil iPad A5X işlemci kullanırken, 4. nesil iPad A6X işlemci kullanıyor. Bu da iki kat daha fazla performans elde edilmesini sağlıyor.

İşlemci dışındaki bir diger değişiklik ise ön kamerada meydana geldi. 4. nesil iPad’lerin ön kamerası 720p HD çekim yapabiliyor. Wi-Fi hızının iki kat artırılması, yeni “Lightning Connector” kablosuna geçis yapılması 4. nesil iPad’i 3. nesilden ayıran diğer özellikler.

 

Söylediğim gibi iki nesil arasında işlemci dışında pek bir fark yok diyebiliriz. 4. nesil iPad, iPad 2 ve iPad mini karşılaştırma tablosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Apple’ın hazırlamış olduğu bu listede 3. nesil iPad yer almıyor. Bu nedenle iki nesil arasındaki farklılıkları yukarıda kısaca belirtmeye çalıştım.

Apple 4. Nesil iPad İçin Neden Bu Kadar Erken Davrandı?

2012 yıl sonu ile “Lightning Connector” kablosuna tüm iOS cihazları ile geçis yapılmak istenmesi bu soruya vereceğim ilk cevap olacaktır. Bildiğiniz gibi iPad’i saymazsak diger tüm iOS cihazları “Lightning Connector”(LC)’a bir önceki etkinlik ile geçiş yapmıştı. iPad mini de LC ile çıkacağı için dün yapılan etkinlikte eğer 4. nesil iPad’e geçiş yapılmasaydı, son model iPad diğer Apple ürünlerine göre bir adım geride kalacaktı. 

Apple’ın 4. nesil iPad’i neden bu kadar erken çıkardığına dair ikinci cevabım ise Apple’ın tablet pazarındaki elini olabiliğince güçlendirmek istemesi olacaktır. Bildiğiniz gibi birkaç gün sonra Microsoft tablet pazarına giriş yapıyor ve bu durum karşısında Apple satış rakamlarının düşmesini istemiyor. Bu nedenle yeni nesil iPad için 5 ay daha beklemek yerine, 3. nesil iPad’i biraz daha güçlendirerek iPad’in pazar payını Surface’ın kapmasına engel olmak istiyor. Bu durum Apple’ın Microsoft’u ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi.

  • IPAD3 aldım , donanımsal büyük sorunları var , sürekli resetleniyor ve bir çok kişi de aynı sorunlardan muzdarip. Bu yüzden milyonlarca cihazı değiştiremeyeceklerincen , aynı cihazı da üretemeyeceklerinden böyle bir yenilik!!! bekliyordum zaten … Rezalet , elimizdeki problemli IPAD3 ler ne olacak ???