1419 views 0 comments

Yeni Nesil iMac İncelemesi

by on 24/10/2012
 

Apple’ın dün yaptığı etkinlik ile alakalı yazı dizimize yeni nesil iMac tanıtımı ile devam ediyoruz. 4. nesil iPad ve iPad mini inceleme yazılarında da belirttiğim gibi etkinliğe damgasını vuran ürün şüphesiz iMac oldu. Merakla beklenen iPad mini tanıtımı ise iMac yüzünden biraz gölgede kaldı desem çokta yanlış bir cümle olmaz.

Etkinlik öncesi 2009 yılından bu yana tasarım olarak herhangi bir değişikliğe uğramamış olan iMac için yeni bir tasarım bekleniyordu. Fakat böylesine ince ve bana göre muhteşem bir tasarım beklentilerin bile üzerinde oldu. Donanım yönünden baktığımız zaman “Fusion Drive” teknolojisi yeni nesil iMac’teki en büyük değişim.

Yeni nesil iMac incelemesine dış tasarımı ile başlamak istiyorum. Sadece 5 mm inceliğe sahip olan iMac, bir önceki versiyona göre toplamda %40 daha az hacime sahip. İnanılmaz değil mi? 🙂 Apple, iMac’i bu kadar ince yapabilmek için şu ana kadar kullanılan sıradan metotların yetersiz kaldığını söylüyor. Bu nedenle çok farklı alanlarda kullanılan teknikleri araştırdıklarını, uçak kanatlarının ve roket güçlendirici tankların yapımında kullanılan tekniklerden esinlendiklerini de ekliyorlar. Kullandıkları tekniğe ise “friction stir welding” adını veriyorlar. Yeni iMac’in bu inceliğe ulaşırken DVD sürücüden vazgeçtiğini de ekleyelim.

Apple’ın tasarım konusunda yoğunlaştığı bir diğer unsur ise ekrana farklı açılardan bakıldığında meydana gelen yansımaları en aza indirmek. Yapılan araştırmalar neticesinde de bunu başarmışlar ve %75 daha az yansımanın olmasını sağlamışlar. Bunu yaparken ise esinlendikleri yerler kamera lensleri ve savaş uçağı pilotlarının kullandıkları kasklar.

Apple, etkinlik boyunca tanıtımını yaptığı tüm ürünlerin çevreye ne kadar dost olduklarını göstermeye çalıştı. Bu durum iMac için de geçerliydi. Verilen sayısal değerlere göre yeni nesil iMac bir önceki versiyona göre %50 daha az elektrik tüketiyor.

Gelelim donanımsal özelliklere. 5 mm’ye kadar incelen tasarım harikası yeni nesil iMac donanımsal olarakta geliştirilmiş. Bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında %60 daha fazla grafik performansı, daha hızlı bir Thunderbolt, Ivy Bridge işlemciler ile daha iyi bir performans sunuyor. Tüm bunlara ek olarak “Fusion Drive” teknolojisi ise yeni nesil iMac’in en büyük artısı. Peki nedir bu “Fusion Drive” teknolojisi?

Kabaca bir tanım yapacak olursak; “Fusion Drive” SSD’nin hızı ile HDD’nin kapasitesini birleştirerek, kullanıcının en yüksek performansa ulaşmasını sağlıyor. Bunu yaparkende kullanıcının herhangi bir ayarlama yapmasına gerek kalmıyor. Kullanılan programın sistem gereksimine ve kullanım sıklığına göre iMac bu programların SSD yada HDD’den hangisini kullanacağına otomatik olarak karar veriyor. Kullanıcıya ise tüm programları en yüksek performans ile kullanmak kalıyor. 🙂 

Yeni nesil iMac’te meydana gelen değişimler genel hatları ile bunlar. Son olarak 21.5 inch’lik modelin Kasım ayında, 27 inch’lik modelin ise Aralık ayında satışa çıkacağını, 21.5 inch’lik base modelin ise $1299’dan satışa sunulacağını belirtelim.