705 views 0 comments

32.000 km'lik iPhone 5 Yolculuğu

by on 12/11/2012
 

iPhone 5 lansmanından kısa bir süre sonra sizlerle iPhone 5’in Maliyeti adında bir yazı yazmış, tek bir iPhone 5 üretiminin Apple’a olan maliyetinin 207 dolar olduğunu söylemiştik. Bu 207 doların nelerden oluştuğunu görmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda ise iPhone 5’in sizlere ulaşıncaya kadar yaptığı 32.000 km’lik yolculuğu aktarmaya çalışacağım. Böylelikle 207 dolara mal edilen bir ürünün satış fiyatının neden bu denli yükseldiğini de anlamış olacağız.

Mashable’ın yaptığı araştırmaya göre satın alacağınız iPhone 5 size ulaşmadan önce tam 32.000 km’lik bir yolculuk geçiriyor. Bu süre zarfında da fiyatı giderek artıyor. Amerika’yı sıfır noktası olarak kabul eden bu araştırmaya göre iPhone 5 yolculuğuna Apple’ın merkezi olan Cupertino’da başlıyor. Burada dizayn, yazılım, dokunmatik kontrol ekran çipi gibi işlemlerden geçtikten sonra İngiltere’ye bluetooth çipi için gidiyor. Sonrasında ise yaklaşık Almanya yolculuğu başlıyor. Burada  dokunmatik ekran kapmalası ve ana bant mikroçipi yerleştirilen iPhone 5’in bir sonraki durağı  Kore oluyor.

Kore’ye Samsung’un video işlemci çipi için gelen iPhone 5, buradan Sanyo’nun Japonya’daki fabrikalarına TFT ekranları için gidiyor. Yolculuk ise henüz tamamlanmış değil. Sıradakı durak ise Tayvan. Burada kamera lensi, kamera modülü, zamanlama kristali, konnektör ve kabloları, batarya şarjı takılan iPhone 5 yavaş yavaş yolculuğun sonuna yaklaşıyor ve son olarak Çin’e geliyor. Çin’de bulunan Foxconn ve Postage fabrikalarında mekanik parçaları ve gövdesi için son bir işlemden geçen iPhone 5 dağıtım merkezine götürülüyor.

Artık iPhone 5 satışa hazır. Mashable, yaptığı bu araştırmada satış noktası için Amerika’yı seçmiş ve 32.000 km’lik bu yolculuğu ona göre hazırlamış. Tüm bu yolculuğun yer aldığı gayet güzel hazırlanmış infografiğe aşağıdan göz atabilirsiniz. İnfografiğin büyük halini görmek için üzerine tıklamanız yeterli.