634 views 0 comments

Apple ve HTC Patent Konusunda Anlaşmaya Vardı

by on 12/11/2012
 

Apple gerek iPhone, gerekse iPad üretiminde kullandığı patentler nedeniyle Samsung, HTC ve Motorola gibi dev şirketler ile davalıktı. Bunların en belirgini ise sizlerinde bildiği gibi Samsung ile olanıydı. Amerika’da görülen dava sonucunda Samsung Apple’a bir milyar dolar ödemeye mahkum edilmişti. Fakat Steve Jobs’ın patent davalarına ilişkin olarak söylediği “Rakiplerimizin bizim icatlarımızı kullanmasına seyirci kalabiliriz. Yada bunlar için bir şeyler yapabiliriz. Biz durup izlemek yerine tabiki bir şeyler yapmayi tercih ediyoruz” sözleri yerine Tim Cook bu konuda biraz daha toleranslı bir politika yürütüyor. Bunun en bariz örneği ise Apple ile HTC arasında yapılan anlaşma oldu. 

Yapılan anlaşmaya göre, Apple ile HTC aralarındaki tüm patent davalarını sonlandırdı ve durum tam 10 yıl boyunca geçerli olacak. Buna ek olarak Apple ile HTC 10 yıl patent konusunda da ortak şekilde hareket edecekler. Yapılan anlaşmanın finansal tarafına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat bu anlaşmanın sadece Apple ve HTC için değil, teknoloji dünyası için ne kadar önemli olduğunu anlamak zor değil. 

Anlaşma imzalandıktan sonra ise Apple CEO’su Tim Cook “HTC ile anlaşmaya vardığımız için memnunuz” derken, HTC CEO’su Peter Chou ise “Apple ile yaptığımız bu anlaşma ile şirket dahilindeki inovasyona daha çok odaklanabileceğiz” dedi. İlerleyen günlerde bu anlaşmanın iki şirkete neler kazandıracağını hep birlikte göreceğiz.