4851 views 0 comments

Müzik Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

by on 12/11/2012
 

Apple’ın iOS için ürettiği uygulamalar arasından en çok GarageBand’i seviyorum. Sanırım bu sevginin nedeni pek bir müzik bilgim olmamasına rağmen bu uygulama ile buna gerekte duymadan iyi kötü ortaya bir şeyler çıkarabiliyor olmam. Durum böyle olunca, Apple’ın tüm iOS uygulamalarını tanıtacağım yazı dizisine de GarageBand ile başlamak istedim.

iOS platformuna ilk olarak iPad ile taşınan GarageBand, sonrasında universal olarak iPhone için de indirilebilir hale geldi. GarageBand’i kısa bir şekilde özetlemek gerekirse, müzik ile alakalı herşey demek pekte yanlış bir tanım olmaz. Çünkü GarageBand ile müzik adına yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki.. Enstrüman çalabiliyor, ses kaydedebiliyor, beste yapabiliyor ve mevcut şarkılar üzerinde oynamalar yapabiliyoruz. Bunları yaparken de kullanabileceğimiz seçeneklerin çok sayıda olması, ortaya kaliteli işler çıkmasını sağlıyor. 

GarageBand’de kullanabileceğimiz toplam 5 farklı müzik aleti bulunuyor. Bunlar genel olarak Klavye, Bass, Yaylı Çalgılar, Bateri ve Gitar. Genel olarak dedim çünkü bu seçeneklerin içerisinde de farklı çeşitlerde yaylı çalgılar yada davullar bulunuyor. Mesela yaylı çalgıları seçtiğimizde keman, çello gibi farklı müzik aletleri ile karşılaşıyoruz. Tüm bu müzik aletlerine ek olarak gitarımızı GarageBand uygulamasına bağlayarak yada ses kayıtları yaparak çok daha doğal sesler üretebiliyoruz.

GarageBand uygulamasını kullanabilmek için herhangi müzik bilgisine sahip olmamızın gerekmediğinden bahsettim. Çünkü GarageBand yukarıda bahsettiğim tüm müzik aletlerinin kendilerine ait hazır ses dosyaları bulunuyor. Her müzik aleti için bulunan 4 farklı ses dosyasını çeşitli şekillerde kombine ederek birbirinden farklı onlarca şarkı oluşturabilmemiz mümkün. Eğer kendinize güveniyorsanız, bu ses dosyalarıni kullanmak yerine gitarı yada kemanı kendiniz de çalabilirsiniz. 🙂

GarageBand ile hangi müzik aletlerine sahip olduğumuza aşağıdaki resimler ile ulaşabilirsiniz. 

Yaylı Çalgılar : 

Gitarlar : 

Klavyeler : 

Bass’lar : 

Bateriler : 

Bu uygulamada benim en çok hoşuma giden şey ise davullar ile çeşitli müzikler yapmak. GarageBand’in bunu yapabilmek için sunduğu arayüz gerçekten çok iyi. Uygulamanın bize verdiği 6 farklı bateri çeşidinden birini seçtiğimiz zaman bu bateri çeşidine ait aletler sayfanın sağ tarafında listeleniyor. Buradaki aletlerden kullanmak istediğimiz herhangi bir tanesini sol taraftaki ızgaraya bırakıyoruz ve bıraktığımız yere göre alçak yada yükses ses, basit yada karmaşık bir şekilde bıraktığımız müzik aleti otomatik olarak çalmaya başlıyor. Bununla uğraşmak istemiyorsakta ekranın sol altında bulunan zar işaretine basarak rastgele müzik aleti seçimi ve yerleşimi oluşturmamız mümkün. Bu şekilde sadece bateriyle bile hoş müzikler yapabilirsiniz.

Bu hazır seslere ek olarak kendimizde sıfırdan müzikler oluşturabiliyoruz. Bunun için oluşturulan arayüzlerde oldukça başarılı ve kullanışlı. Özellikle bateri çalması oldukça zevkli. 🙂

GarageBand’in bize verdigi müzik aletlerini kullanarak çeşitli kayıtlar oluşturduk. Tüm bunları görebleceğimiz ve üzerinde oynamalar yapabileceğimiz bir ana ekranımız mevcut. Burada mevcut kaydımızın uzunluğunu kısaltabilir, bazı yerlerini kesebilir, çeşitli ses efektleri ekleyebilirsiniz. 

Uygulamanın ayarlar kısmı da uygulamanın kendisi kadar kapsamlı. Oluşturduğumuz her ses kaydı için farklı ayarlamalara sahip olduğumuz GarageBand ile genel olarak metronomu yada sayacı açıp kapatabilir, tempo yada anahtarı değiştirebilirsiniz. Ayarlar menüsüne ulaşmak için ekranın sağ üst köşesindeki simgeye tıklamanız yeterli.

               

Pek müzik bilgisi bulunmayan birisi olarak GarageBand uygulamasını elimden geldiğince sizlere tanıtmaya çalıştım.  Uygulama fiyatının App Store’daki ortalama fiyat aralığının biraz üzerinde kalması nedeniyle bu uygulamaya sahip olmak isteyenler için yararlı bir yazı olacağına inanıyorum. Aşağıda GarageBand uygulamasına ait kısa bir inceleme videosuna ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilmek için Apple’ın kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Fiyat :  8,99 TL.
  • Hem iPad, hemde iPhone ile uyumludur.