644 views 0 comments

Apple Haritalarını Gelecekte Ne Bekliyor?

by on 19/11/2012
 

Aslında tam 2 ay önce Google İcra Heyeti Başkanı olan Eric Schmidt Apple’ın kendi haritasını kullanmayı seçmesinin tamamen Apple’a ait bir karar olduğunu, Apple için yeni bir harita uygulaması geliştirmelerinin gündemlerinde olmadığını söylemişti. Fakat son çıkan dedikodulara göre Google fikir değiştirmiş gibi görünüyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Google, iOS için yeni bir harita uygulamasının geliştirme sürecini tamamlamak üzere. Habere göre Google tarafından en baştan geliştirilen bu uygulamanın iOS 6 öncesi sürümlerindeki uygulamadan farklı olacağı söyleniyor. Uygulamanın çıkış tarihiyle ilgili bir bilgi ise malesef bulunmuyor. 

Apple Haritalarını Gelecekte Ne Bekliyor?

Her ne kadar Eric Schmidt tarafından bu durum 2 ay önce yalanlansa da Google’ın bu yönde bir çalışma yaptığına dair dedikodular hep vardı. Fakat bu noktada benim asıl merak ettiğim şey Apple’ın çıkması muhtemel olan bu uygulamaya ne şekilde yaklaşacağıdır. Şu anki Apple haritalarının ne şekilde çalıştığına dair pek bir yorum yapmaya gerek yok aslında. Fakat ben yine de birkaç şey söylemek istiyorum. 

Herşeyden önce güven çok önemlidir. Apple son günlere kadar her konuda kullanıcının güvenini kazanmıştı. Fakat bu harita uygulaması ile bu durum ciddi bir şekilde sekteye uğradı. Harita uygulaması cihazınızdaki diğer tüm uygulamalardan çok daha fazla önem arz ediyor. Bir örnek vereyim, yerini bilmediğiniz bir okulda sabah sınava gireceksiniz ve okulun yerini tespit edebilmek adına bir haritaya ihtiyacınız var. Bu noktada iCihazlarınızda iOS 6’ya kadar Google haritalarını kullanıyordunuz ve uygulamaya olan güveniniz tamdı. Okulun yerini başka bir yerden kontrol etmeye gerek duymadan Google’ın uygulamasına güvenip, direk olarak onun çizdiği rotaya göre okula gitmek ilk tercihinizdi. Fakat iOS 6 ile beraber Google’ın bu hizmetini Apple’ın harita uygulaması aldı ve durumlar bir anda değişti.

Apple’ın haritası rotaları düzgün çizemiyor, bazı yerlerde ise tanımlama hatası yapıyor. Durum böyle olunca da şahsen ben Apple’ın harita uygulamasına güvenemiyorum, Google Maps’ten kontrol etme ihtiyacını duyuyorum. Apple haritaları kendini ne kadar geliştirse geliştirsin, verdiğim örnekteki gibi bir durumla karşılaştığım zaman Apple’ın haritalarına hiçbir zaman güvenemeyeceğim. Çünkü böyle bir dönem geçiren uygulamaya karşı güvenim öyle kolay kolay yerine gelmez. Hele bir de Google iOS için yeni bir harita uygulaması geliştirirse, Apple’ın haritalarını kullanacağımı hiç zannetmiyorum. Genel kanının da bu yönde olduğunu düşünüyorum.

Apple bile kendi uygulamasına güvenemezken, bu uygulama yerine kullanılabilecek alternatif uygulamalar için bir liste yayınlarken kullanıcı nasıl güvensin? Apple’ın uygulaması diye illa kullanacak değiliz, piyasadaki en iyi uygulama hangisiyse elbette onu tercih edeceğiz ve bu noktada Google’ın en iyi harita uygulamasına sahip olduğu da yadsınamaz bir gerçek. 

Söylentiler doğru çıkar ve Google yeni haritalar uygulamasını Apple’a gönderirse olacakları merak ediyorum. Apple’ın böyle bir uygulamayı reddedip App Store’a eklememe gibi bir hakkı var fakat bunu sağlam nedenlere dayandırması lazım. “Bizim uygulamamızın en büyük rakibisin” cümlesi de sağlam bir neden olmadığına göre, eğer böyle bir uygulama Google tarafından geliştiriliyorsa er yada geç App Store’daki yerini alacaktır. Sonrasında ise Apple haritaları için asıl düşüşün yaşanacağı düşüncesindeyim. Şimdi bile insanlar Google’ın harita uygulamasını bekliyorlar, eğer böyle bir uygulama olursa Apple haritaları ne kadar iyi olursa olsun kullanıcının tercihi Google olacaktır.

Apple’ın harita uygulamasında yaşadığı başarısızlık, Tim Cook’un Apple tarihine geçerek kullanıcılardan özür dilemesi ve Scott Forstall’ın kovulmasıyla sonuçlandı. Eğer bir de Google haritası iOS’a gelirse Apple haritasının sonu olur diye düşünüyorum. Sizde bu konu hakkındaki görüşlerinizi bir yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂