1055 views 0 comments

iTunes 11 Sonunda Yayınlandı

by on 29/11/2012
 

İlk olarak iPhone 5 lansmanında karşımıza çıkan iTunes 11’in çıkış tarihi Ekim sonu olarak belirtilmişti. Fakat iTunes 11 içın arayüzün en baştan düzenlenmesi nedeniyle çıkış tarihi bir ay ertelenmişti. Bugün ise Mac App Store’dan yapılabilen güncelleme ile iTunes yeni arayüz ve özellikleriyle 11. sürümüne kavuştu.

İlk izlenim olarak iTunes’un yeni halini oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Eski versiyonda tüm iTunes içeriklerine sol taraftaki bir panelden ulaşıyorduk. Yeni sürümde ise bu panel tamamen ortadan kaldırılmış ve sadelik biraz daha ön plana çıkmış. Kullanım ise arayüzün sadeliği sayesinde çok daha iyi bir hâl almış.

Belirttiğim gibi eski versiyonda bulunan panel bu versiyonda yok. Bunun yerine iTunes’un üst kısmına fazla yer kaplamayan, çok daha sade ve kullanımı da oldukça kolay olan tek satırlık yeni bir panel mevcut. Bu panelde “Library” ve “Store” arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyoruz. “Library” içındeyken üstte bulunan panelin sol tarafından kütüphanemizde bulunan şarkılara, videolara, kitaplara ve uygulamalara ulaşabiliyoruz.

Mağaza da ise yine tüm geçişleri üstteki tek satırlık panel yardımıyla gerçekleştiriyoruz. Eski sürümde yeni ve dikkate değer uygulamaların slider eşliğinde gösterildiği panel de yeni versiyon ile değişime uğramış. iOS cihazlarımızda şarkılar arasında geçiş yaparken kullandığımız arayüze bir hayli benzemiş. Açıkcası bu halini ben daha çok sevdim.

Mağazadaki uygulamaları incelediğimiz sayfa da değişime uğramış. Önceki versiyonda uygulama ile ilgili detaylar, kullanıcı yorumları ve bu uygulamaya benzer diger uygulamalar alt alta sıralanıyordu. Yeni versiyonda ise tüm bunlar 3 ana başlık halinde sunulmuş. 

MiniPlayer’da yeni versiyon ile çok daha küçük bir arayüze sahip. Fakat küçük olmasına rağmen şarkılar ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşmamızı sağlıyor. Ayrıca yeni versiyon ile birlikte MiniPlayer’a bir de kütüphanemizdeki şarkıları daha rahat bulmamızı sağlayan arama motoru eklenmiş.

Arayüz ile ilgili yapılan tüm bu iyileştirmelere ek olarak, iTunes 11 ile gelen bir özellik de iCloud desteği. Bu destek ile iTunes üzerinden izlemeye başladığınız herhangi bir videoya kaldığınız yerden başka bir cihazdan ulaşmanız mümkün. Yeni versiyon ile iTunes’un yeni bir icon’a sahip olduğunu da belirtelim. 

Genel olarak iTunes 11 bir önceki versiyona göre çok daha şık bir görünüme sahip olmuş. Bunun yanında kullanım olarak da eskiye nazaran çok daha iyi. iCloud desteğinin gelmesi de bir diğer artısı. iTunes 11’i Mac App Store üzerinden ücretsiz olarak güncelleyebilirsiniz.