872 views 0 comments

iTunes Müzik ve Film Mağazası Artık Türkiye'de!

by on 04/12/2012
 

Son zamanlarda Apple’ın Türkiye çalışmaları hakkında epey bir haber paylaştık. Apple’ın İstanbul’a bir Apple Store açacağını, iTunes Müzik ve Film mağazalarının da Türkiye içın aktif olacağını söyledik. App Store’un TL’ye geçiş yapması, iTunes müzik ve film mağazasının açılmasının ilk habercisiydi. Sonrasında ise App Store’da kendi para birimini kullanmaya başlayan Rusya’da müzik ve film mağazasının açılması Türkiye için de bu ihtimali oldukça güçlendirdi.

Bugün ise beklenen oldu ve iTunes üzerinden film ve müzik satışı resmen başladı. Henüz tam anlamıyla tüm kategoriler ve albüm bilgilerine ulaşılmasa da, birkaç gün içinde tüm bu küçük sorunların ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

Genel olarak müzik mağazasındaki fiyatlara baktığımızda, şarkıların 0.89 TL’den, albümlerin ise (sadece Orhan Gencebay’ın son albümüne ulaşabildim) 8.99 TL’den satıldığını söyleyebiliriz.

Film mağazasındaki fiyatlar ise filmin HD veya SD oluşuna göre değişiyor. HD bir filmi satın almak için, yaklaşık 18 TL’yi, kiralamak için de yaklaşık 4 TL’yi gözden çıkarmamız gerekiyor.