6231 views 13 comments

iTunes Üzerinden Film Kiralamak

by on 04/12/2012
 

iTunes film mağazasının açılmasıyla birlikte HD filmleri satın alma ve kiralama şansına da sahip olduk. Satın aldığımız filmlerle alakalı herhangi bir soru işareti bulunmamasına rağmen, kiralık filmler ile alakalı oluşabilecek sorulara yanıt olması amacıyla bu yazıyı yazmayı faydalı buldum. Lafı fazla uzatmadan kiralık filmler ile alakalı merak edilenlere soru cevap halinde bir bakalım.

 •  Film kiralayabilmemiz için minimun sistem gereksinimleri neler?

iTunes üzerinden film kiralayabilmemiz için bilgisayarımızda iTunes 10 veya sonraki sürümleri yüklü olmalı. iOS cihazlarımız için de minimum iOS 3.1.3 sürümüne sahip olmamız gerekiyor.

 • Kiralık filmleri izleyebilmemiz için sahip olduğumuz süre ne kadar?

Kiralık olarak yüklediğimiz bir filmi izlemeye başlamamız için sahip olduğumuz süre 30 gün. Fakat filmi izlemeye başladıktan 48 saat sonra filmi izlemeyi bitirmiş olmamız gerekiyor. Filmi izlemeye başladıktan 48 saat sonra filmin tamamını izlemesek bile, iTunes kütüphanemizden kiralamış olduğumuz film otomatik olarak siliniyor. Filmi izleyebilmemiz için kalan süreyi, film kütüphanemizden “Rented” seçeneğine tıkladığımızda kiraladığımız tüm filmlere ulaşabildiğimiz sayfadan da öğrenebiliriz. 

      

 


 • Kiralamış olduğum filmi nerelerde izleyebilirim?

Kiraladığımız HD olmayan filmleri bilgisayarımızda, iPhone, iPad ve iPod Touch’ımızda (iOS 3.1.3 ve sonrası), iPod Classic ve iPod Nano’muzda(3, 4 ve 5. jenerasyonlarda), son olarak ise Apple TV’miz de izleme imkanına sahibiz. Kiraladığımız HD filmleri ise bilgisayarımızda, iPhone 4 ve sonraki nesillerde, iPad’de, 4. jenerasyon ve sonraki iPod Touch’larda veya Apple TV’de izleyebiliriz.

 • Kiraladığımız bir filmi kaç kez izleyebiliriz?

Kiraladığımız bir filme başladıktan sonraki 48 saat içerisinde istediğimiz kadar izleyebiliriz. 48 saat sonunda ise kiraladığımız film kütüphanemizden otomatik olarak silinecektir.

 • 30 gün içerisinde izleyemediğimiz fakat kiralama ücretini ödediğimiz filmler ne olacak?

Bu süre zarfında kiraladığımız fakat izlemediğimiz filmler otomatik olarak kütüphanemizden kaybolacak. Ödediğimiz ücret ise boşa gidecek. Filmi izlemek için tekrar kiralamamız ve ücretini yeniden ödememiz gerekecek.

 • Kiraladığımız filmleri son izleme tarihinden önce silebilir miyiz?

Evet, depolama aygıtınızda yer açmak için izlemiş olduğunuz filmleri 48 saat dolmadan silebilirsiniz.

 • Kiraladığımız filmleri birden fazla cihazda oynatabilir miyiz?

Eğer kiraladığınız filmi bilgisayarınıza yüklediyseniz;

Yukarıda “Kiralamış olduğum filmi nerelerde izleyebilirim?” sorusuna cevap olarak verdiğim tüm cihazlarda bilgisayarınıza yüklediğiniz filmi bu cihazlara transfer ederek izleyebilirsiniz. Fakat kiraladığınız film sadece tek bir cihazınızda bulunabilir. Bilgisayarınızdan iPad’inize kopyaladığınız kiralık film, bilgisayarınızdaki kütüphaneden otomatik olarak silinir. Yani kiralamış olduğunuz film aynı anda sadece tek bir cihazda bulunabilir.

Eğer kiraladığınız filmi iPhone 4 ve sonrasına, iPad’e, 4. nesil iPod Touch ve sonrasına yada Apple TV’nize yüklediyseniz;

Bu durumda kiralamış olduğunuz filmi diğer cihazlara transfer edebilmeniz mümkün değil.

 • Kiraladığım filmin altyazısı olup olmadığını nasıl anlarım?

Film sayfasına geldiğimizde “Details” kısmının en altında “Languages” seçeneği yer alıyor. Burada satışa sunulan filmin hangi altyazı seçeneklerine sahip olduğunu görebilirsiniz.

Bu konuda aklınıza takılan başka sorular varsa, bir yorum bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : support.apple.com

 • Koray

  Merhaba, bugün Sinyora Enrica Ile İTalyan Olmak diye bir film kiraladım ve iTunes’ta izlemek istediğimde altyazılarda Türkçe karakter sorunu olduğunu fark ettim. Dün de Apple TV siparişi vermiştim. Umarım tüm filmlerde böyle sorunlar yoktur. :/

  • sametakca

   Ben böyle bir sorunla karşılaşmadım henüz. Fakat durumu Apple’a bildirirseniz filme ödediğiniz ücreti geri alma şansınız olabilir, şansınızı deneyin derim.

   http://www.elmasokak.com/2012/08/18/sahte-app-store-uygulamalari/

   Bu yazının alt kısmında şikayetinizi Apple’a nasıl bildireceğinizi öğrenebilirsiniz.

   • fordigo

    Bu sorunu her filmde yaşıyorum. Acaba bir çözümü yok mudur?

    • sametakca

     Paylaştığım linkteki adımları izleyerek şikayette bulunabilirsin. Aradan 4 ay geçmesine, birçok film kiralamama ve satın almama rağmen böyle bir sorunla henüz karşılaşmadım.

     • fordigo

      Amacım iade almak değil, bir kez aldım zaten. Anladığım kadarıyla benim bilgisayarımdan kaynaklanıyor bu sorun ama bir türlü çözümünü bulamadım.

     • sametakca

      Sadece iade almak için değil, sorununuzu oraya açık bir şekilde yazdığınızda 24 saat içerisinde size yardımcı olacak şekilde geri dönüş yapacaklardır.

  • fordigo

   Hocam 4 ay önce yazmışsın bu sorunla alakalı, çözebildin mi? Çözdüysen nasıl olduğundan bahseder misin?

  • Kadir

   Merhabalar

   Apple TV den alt yazı dilini TÜRKÇE yaparsanız sorun ortadan kalkacaktır.

   İyi seyirler..

 • kiraladığımız filmi izlerken hattımızın internet kotasından düşermi?

  • sametakca

   Kiraladığınız filmin cihaza ilk indirilmesi sırasında internetten bir indirme işlemi soz konusu olduğu için kotadan düşme olur. Fakat sonrasında filmi izlediğiniz süre boyunca bilgisayarınızda kayıtlı olan bir şeyi izlediğiniz için herhangi bir kota harcaması söz konusu olmaz.

  • sametakca

   izlerken değil fakat ilk yükleme sırasında kotanızdan düşecektir. Sonrasında bilgisayarınızda kayıtlı olan bir film olacağı için istediğiniz kadar izleyin, kotanızda bir düşme yaşamazsınız, internet bağlantısı da gerekmez.

 • cengiz uz

  maze runner adlı filmi kiraladım ve indirdim fakat seyredemedim neden?

 • Gökhan Uğur

  Hocam kiralanan filmi itunes store dan bilgisayara kopyalama şansı var mıdır? Bir nevi bilgisayar da depolama yolu var ko arsiv olarak bi açık yol falan.