4079 views 4 comments

GTA: Vice City iOS İncelemesi

by on 08/12/2012
 

10 yıl önce PC versiyonuyla epey bir vaktimizi alan GTA: Vice City’nin iOS versiyonu App Store’daki yerini aldı. Uygulamanın fiyatı ve GTA: Vice City’nin oyun dünyasındaki yeri adına, incelemeyi yazmadan önce sizleri yanlış yönlendirmemek için oyuna epey bir vakit harcadım. Bu yazıda da oyun hakkındaki görüşlerimi kısaca belirteyim dedim. Oyunun hikayesine yada Vice City’nin nasıl bir oyun olduğuna girmeyeceğim, bunlar zaten bildiğimiz şeyler. 🙂

Oyunun mobil ve PC versiyonu arasında hikaye, karakter yada ortam adına hiçbir fark yok. Malibu Club yine yerli yerinde, 80’lerin müzikleri ve arabaları hala aynı. Fakat aradan geçen 10 yıl ve teknoloji dünyasında meydana gelen gelişmeler neticesinde Rockstar Vice City’nin mobil versiyonunda bir takım iyileştirmeler gerçekleştirmiş. Grafikler retina ekranlar için gözden geçirilmiş, ışık efektleri iyileştirilmiş, nişan alma özelliği baştan geliştirilmiş, oyuna bir de otomatik nişan alma özelliği eklenmiş. Sonunda da ortaya mükemmel bir oyun çıkmış. 

Söylediğim gibi oyunun gidişatında herhangi bir fark yok. Bu nedenle Vice City’nin mobil versiyonunda farklı bir şeyler vardır diye oyunu satın almanız yersiz olur. Fakat bu oyunu mobil platformda oynamanın ne kadar zevkli olduğunu da söylemeliyim. Aslında bu tarz oyunları iPad yada iPhone’da oynamayı çok sevmiyorum. Çünkü karakter kontrolü oldukça zor oluyor. Dokunmatik kontroller ile bir yandan yürümeye çalışırken, bir yandan da ateş etmek benim için oldukça güç. Fakat bu oyunun başların da bu sorunu yaşamış olsam da, devamında hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Oyunun kontrollerine bir alıştıktan sonra oldukça akıcı bir şekilde kendini oynatıyor. Ayrıca ekranda görünen kontrol tuşlarını ve bilgi ekranlarını istediğimiz gibi yerleştirebiliyor olmamız ile otomatik nişan alma özelliğinin olması oyunun oynanışını daha da kolaylaştırıyor. 

Son çıkan iOS oyunlarının çoğu birinci nesil iPad’de çalışmamasına rağmen, Vice City’yi birinci nesil iPad’im de hiçbir sorun yaşamadan gayet akıcı bir şekilde oynadığımı da söylemeliyim. Bu da Rockstar’in bir diğer başarısı olsa gerek. 

Oyun ile alakalı değinmek istediğim bir diğer nokta ise arabaya bindiğimizde çalan 80’lerin müzikleri. Mobil versiyonda da yine ayni müzik ve radyo istasyonlarına ulaşmak mümkün. Oyunun PC versiyonunda kendi şarkı listemizi oluşturup, radyo istasyonu olarak ekleyebilitorduk. Mobil versiyonda ise bu çok daha kolay. iOS cihazımızda “Vicecity” adında oluşturduğumuz playlist’i oyun otomatik olarak görüyor ve bu şarkı listesini radyo istasyonu olarak ekliyor. 

Uzun lafın kısası, özellikle karakter kontrolü adına birçok şüphemin olduğu Vice City oldukça iyi bir oyun olmuş. 10 yıl önce PC’de oynadığımız bu oyunun mobil deneyimini yaşamak isteyenler tereddüt etmeden oyunu satın alabilirler. 

 • hile yazılabiliyor mu 😀

  • sametakca

   Pek zannetmiyorum 😀

   • Berkat

    Hesabında gta vice city olan arkadaşlar ıd sini ve. Parolasını yazabilirmi eğer yazarlarsa bende gta3 olan hesabımın şifresini veririm

  • Yunus

   Yazılmıyor :S bide oyunun sorunları var kaydettim fakat tekrar girmeye çalışınca tam yükleniyorken kapanıyor sanırım en yakın zamanda güncelleme gelir yani inşallah gelir.