563 views 0 comments

Steve Jobs'ın Yatına El Konuldu

by on 24/12/2012
 

original3

Steve Jobs ölümünden önce, kendi dokunuşlarının fazlasıyla hissedildiği bir yatı ünlü Fransız tasarımcı Philippe Starck’a çizdirmişti. Venus adındaki bu yat, geçtiğimiz Ekim ayında gün yüzüne çıkmış, zamani yetmediği için Steve Jobs ise bu çok istediği yatı görememişti. Değeri 140 milyon dolar olarak belirtilen bu yat halen bir Hollanda limanında bulunmakta. Aslında bulunmak yanlış bir kelime. Çünkü Venus, Philippe Starck tarafından rehin tutuluyor. Nedeni ise anlaşmaya göre Jobs ailesinden 9 milyon euro alması gerekirken, 6 milyon euro alması.

Steve_jobs_yacht_wheelhouse

Wall Street’in haberine göre, yatın maliyetinin beklenenden az olması nedeniyle Jobs ailesi, Starck’a ödemesi gereken miktarda bir düzenlemeye gitmiş. Starck ise bu düzenlemeyi reddediyor ve kalan 3 milyon euro’sunu alıncaya kadar yatın Hollanda limanında kalacağını söylüyor. Aslında bahsi geçen mikta Jobs ailesi için oldukça az. Sanıyorum aradaki sorunun asıl nedeni Jobs’ın vefatı nedeniyle ailesinin bu tarz işler ile pek ilgilenmemesi.

Venus adındaki bu yat baştan aşağı Steve Jobs’ın izlerini taşıyor. Apple Store’ların tasarımlarında kullanılan camlar ve yatın iç kısımlarında kullanılan iMac’ler Steve Jobs’ın bu yatın tasarımına ne kadar karıştığını gösteriyor. Yat ile alakalı kısa videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

httpvh://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0mUp1PP98uU#!