1688 views 0 comments

Clear

by on 25/12/2012
 

clear-app

Geçtiğimiz günlerde 2012 yılının en iyi App Store veMac App Store uygulamaları yayınlandı. Bu yazımızda kısaca tanıtmaya çalışacağım Clear uygulaması ise 2012 yılının en iyi uygulaması seçildi. Aslında Clear yeni bir uygulama değil. Hattayılın uygulaması seçilmesi de ilk başarısı değil. İlk çıktığı zaman, 9 günde 350.000’den fazla indirilerek kendi alanında bir rekora dasahip. Durum böyle olunca Clear uygulamasından kısaca bahsetmek istedim.

mzl.nqbgwowo.320x480-75

Sürekli olarak not alan fakat karışıklığı sevmeyen, sadelikten yana olan biriyseniz Clear uygulaması tam size göre. Aslında App Store’da yüzlerce not alma uygulaması mevcut. Bununyanında Apple’ın kendi not alma uygulamasıyla Reminders’ı da bu kategoride sayabiliriz. Fakat Clear’ın kullanım kolaylığı, onu tümbu uygulamalardan çok daha iyi olmasını sağlıyor. Birkaç parmak hareketiyle almış olduğunuz tüm notları sıralamaya sokabiliyor, çeşitli kategoriler altında toplayabiliyorsunuz.

Yukarıda da bahsettigim gibi almış olduğunuz notları sıralamaya sokabiliyorsunuz. Bu sıralamaya göre uygulama en üstteki notu “en önemli” olarak algılıyor ve seçmiş olduğunuz temanın rengine göre onu daha koyu olarak gösteriyor. Tema seçimini ise ayarlar menüsü altından yapabiliyorsunuz. Uygulama dahilindeki nerdeyse tüm aksiyonlar parmağınızı ekranda kaydırmanız sonucu oluşuyor. Parmağınızı aşağı doğru kaydırdıkça ayarlar menüsünden belirlemiş olduğunuz kategori üzerinden notlar listesine ulaşabiliyorsunuz. Almış olduğunuz notu sağa doğru sürükleyerek o notu “yapıldı” olarak işaretleyebiliyor, sola doğru sürükleyerek ise listeden silebiliyorsunuz.

mzl.oaopigbn.320x480-75

Uygulamanın kullanımı ile alakalı birkaç şey söylemeye çalıştım. Dediğim gibi her şey birkaç parmak hareketinize kalmış. Oradan oraya menülerle uğraşmak yerine sade bir arayüz dahilinde her şeyi belirlenen kısayollar ile yapabiliyorsunuz. Tüm bu kısayollara ise ayarlardan ulaşmanız mümkün.

Clear iCloud ile senkronize olarak çalışıyor. Yani iPhone’unuzda aldığınız bir nota iCloud ile eşleştirilmiş bir diğer cihazınızdan ulaşabilirsiniz. Uygulamanın aynı zamanda bir de Mac versiyonu bulunuyor. iCloud sayesinde bu iki versiyon birbiriyle senkronize bir şekilde çalışabiliyor. Clear, Christmas nedeniyle bu aralar %50 indirim ile $0,99’a satılıyor. Bu uygulamayı henüz edinlediyseniz, acele edin derim. 🙂 Aşağıdaki linki kullanarak Clear’ı cihazınıza indirebilirsiniz.

App Store