2579 views 0 comments

iPhoto iOS İncelemesi – I

by on 15/01/2013
 

Apple tarafından geliştirilen uygulamaları incelemeye GarageBand ile başladık, iPhoto ile devam ediyoruz. Bu yazımızda iPhoto’nun Mac değil, iOS versiyonuna değineceğiz. İnceleme yazısının fazla uzun olması nedeniyle iki parçada yayınlamanın daha mantıklı olacağını düşündüm. Bu yazımızda değineceğimiz alt başlıklar şunlar;

  • Fotoğrafları Görüntüleme
  • Fotoğraflara Bayrak Ekleme, Onları Etiketleme veya Gizleme
  • Fotoğraflara Altyazı Ekleme
  • Slayt Sunusu Hazırlama
  • Günlük Hazırlama

iPhoto inceleme yazımızın ikinci kısmında ise fotoğraflara ekleyebileceğimiz efektlerden bahsedeceğiz.

Güncelleme : iPhoto incelememizin ikinci kısmına bu linkten ulaşabilirsiniz.

iPhoto, iOS cihazlarımızda mevcut olan “Fotoğraflar” uygulamasına erişebilen, orada bulunan tüm resimleri yine oradaki gibi etkinlikler, albümler, fotoğraflar başlığı altında daha estetik bir menü ile gösteren, tüm bu resimlere kolaylıkla çeşitli efektler vermemizi sağlayan ve neticesinde mail, Facebook, Twitter gibi yollar ile bu resimleri paylaşmamıza olanak tanıyan kullanışlı ve oldukça başarılı bir uygulama. Kısacası, fotoğraflarımızı görüntülemek, düzenlemek ve paylaşmak için ihtiyacımız olan herşey iPhoto’da var. 🙂

Fotoğrafları Görüntüleme

Fotoğrafları görüntüleme kısmı içinde yukarıda da bahsettiğim 4 farklı alt grup bulunmakta. Bunlar “Albümler”, “Fotoğraflar”, “Etkinlikler” ve “Günlükler”. Etkinlikler alt menüsü ile iTunes kullanarak Mac yada Windows bilgisayarınızdan eşzamanladığınız tüm etkinlikleri bu başlık altında gorebilirsiniz. Aygıtınızla çektiğiniz yada aygıtınıza aktardığınız tüm fotoğraflar, “Fotoğraflar” başlığı altında görüntülenir. Günlükler ise iPhoto ile oluşturduğunuz günlükleri gösterir. Yazının devamında nasıl günlük oluşturacağınıza da kısaca değineceğim.

 

IMG_0118

 

Fotoğraflara Bayrak Ekleme, Onları Etiketleme veya Gizleme

Her ne kadar fotoğraflarınızı farklı etkinlikler altında toplama imkanınız olsa da, fotoğraf sayısı arttıkça aradığınız fotoğrafı bulmanız bir haliy zor olabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek içın fotoğraflarınızı “Bayrak”, “Favori” yada “Özel” olarak 3 farklı şekilde etiketleyebilirsiniz.Bayrak olarak etiketlediğinizde, etiketlediğiniz fotografın üzerinde bir bayrak işareti görünür. Aynı şekilde Favori olarak etiketlediğinizde ise fotoğraflarınızda bir şerit şekli görünür. Özel etiketini ise fotoğrafları bir yada birden fazla etiketlemek için kullanabilirsiniz. Bu etiketlemeleri tatil, deniz, kum gibi anahtar kelimelerle yapabilmeniz mümkün. Tüm bu etiketlenen yada bayrak eklenen fotoğraflara aşağıdaki görselde belirtilen filtreleme sistemi ile ulaşmanız mümkün.

Fotoğraflarınızı gizlemek için, gizlemek istediğiniz fotografı seçip “Ayarlar” simgesine tıklamanız ve oradan “Fotoğrafı Gizle” demeniz yeterli. Yine aynı işlemi tekrarlayarak gizlemiş olduğunuz fotografi yeniden görünür hale getirebilirsiniz. Gizlemiş olduğunuz fotograflara ulaşmak için aşağıdaki görsellerdeki adımları izlemeniz yeterli.

 

IMG_0120-8

IMG_0120-9

 

Fotoğraflara Altyazı Ekleme

Tüm fotograflarımıza iPhoto ile altyazı ekleme imkanına da sahibiz. Bunu yapabilmek için bir fotoğrafı seçtikten sonra “i” simgesine dokunmamız ve ardından “Altyazı Ekle” dememiz ve sonrasında istediğimiz altyazıyı yazmamız yeterli oluyor. Eklemiş olduğumuz altyazılar fotoğrafın kullanıldığı albüm, etkinlik yada günlük gibi yerlerde, fotoğrafın üzerinde görünür.

 

IMG_0120

 

IMG_0120-2

 

IMG_0120-3

 

Slayt Sunusu Hazırlama

iPhoto ile slayt sunuları hazırlamak içın izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar;

  • Birden fazla fotoğrafa, etkinliğe, yada günlüğe dokunun ve ardından “paylaş” simgesine tıklayın. Çıkan menüden “Slayt Sunusu” seçeneğine basın. Bu arada birden fazla fotografı birlikte seçebilmek içın fotografların üstüne biraz daha uzun süreli basmamız gerekiyor.
  • Slayt sunusuna dahil etmek yada çıkarmak istediğiniz fotografları seçin, düzenleyin.
  • Slayt sunusunun stilini değiştirmek için “Stil”e dokunun ve sonrasında istediğiniz stili seçin.
  • Slayt sunusuna müzik eklemek istiyorsanız ,”Müzik Çal”a dokunmak ve istediğiniz müziği seçmeniz yeterli.

Aşağıdaki görseller ile yukarıdaki maddeler daha anlaşılır hale gelecektir.

 

IMG_0120-4

 

IMG_0120-5

 

IMG_0120-6

 

IMG_0120-7

 

Günlük Hazırlama

Aslında slayt sunusu ile günlük hazırlamanın tüm aşamaları nerdeyse aynı. Bu nedenle slayt sunusu hazırlamak için yukarıda belirtilen görselleri ve adımları günlük hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Aradaki tek fark kulllanmak istediğiniz fotoğrafları seçtikten sonra “Paylaş” seçeneğine basıp, sonrasında Slayt Sunusu yerine Günlük seçeneğine basmak. Bu farkın meydana geldiği görseli aşağıda bulabilirsiniz.

 

IMG_0123

 

Ayrıca, “Paylaş” seçeneği ile açılan bu menüden hazırlamış olduğunuz resimleri Twitter, Facebook gibi sosyal ağlardan paylaşabildiğiniz gibi başka bir uygulamaya gönderip üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Güncelleme : iPhoto incelememizin ikinci kısmına bu linkten ulaşabilirsiniz.