703 views 0 comments

Apple 2013 1. Çeyrek Mali Raporu

by on 24/01/2013
 

Tim-Cook-apple-ceo-salary-macworld-australia

Her ne kadar Apple tarafından da 2103 yılının ilk çeyrek raporu olarak lanse edilsede, bu çeyrek 2012 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsıyor. Nerdeyse tüm iOS cihazlarının yenilendiği, iPad mini’nin piyasaya çıktığı çeyrek olarak düşünüldüğünden, sonuçları ciddi anlamda merak edilen bir çeyrekti. Her ne kadar beklentiler Apple’ın başarılı bir dönem geçirmediği yönünde olsada, Apple tüm zamanların en iyi çeyrek sonucunu $54 milyar ciro ile elde etti. Merakla beklenen satış rakamlari ise şu şekilde;

  • 47.8 milyon iPhone satışı gerçekleşti. Bu sonuca göre iPhone satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre %29 artış gösterdi.
  • 22.9 milyon iPad satışı gerçekleşti. Bu sonuca göre iPad satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre %48 artış gösterdi. Bu satış rakamına iPad mini de dahil. Son dedikodulara göre iPad mini’nin iPad’lerden pay alarak Apple’ı zarara uğrattığı söylensede, %48’lik artış bunun gerçeği yansıtmadığına en büyük kanıt.
  • 12.7 milyon iPod satışı gerçekleşti. Bu sonuca göre iPod satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre %18 düşüş gösterdi. Tüm iPod’ların bu çeyrekte yenilenmesine rağmen %18’lik düşüş Apple adına pek iyi değil. Gerçi her ne kadar ürünler yenilenmiş olsada, oldukça kötü bir tasarıma sahip yeni nesil iPod nano ile fiyat bakımından artış gösteren iPod Touch’lara olan ilginin fazla olmamasına şaşırmamak gerek.
  • 4.1 milyon Mac satışı gerçekleşti. Bu sonuca göre Mac satışları geçen yılın aynı çeyreğine göre %22 düşüş gösterdi.
  • iTunes bu çeyreği $2.1 milyar ciro ile tamamladı ve Apple, uygulama geliştiricilerine toplamda $7 milyar ödeme yaptı.

 

Her ne kadar tüm rakamlar Apple’ın iyi bir çeyrek geçirdiğini göstersede, mali raporun açıklanmasının hemen ardından Apple hisselerinde yüzde onluk bir düşüş yaşandı. Bunun sebebi beklentinin çok daha yüksek olması olabilir. Ayrıca her ne kadar Apple’ın bu çeyrekteki cirosu rekor seviyede olsada, net kârında bir artış olmadı. Malesef borsadan pek anlamadığım için bu kısımları yorumlamaya bilgim pek yetmiyor, bu nedenle son yorumu size bırakıyorum. 🙂