1339 views 0 comments

iPhoto iOS İncelemesi – II

by on 28/01/2013
 

iPhoto uygulamasının iOS versiyonu için hazırlanan inceleme yazısına kaldığım yerden devam ediyorum. Eğer incelemenin ilk kısmını okumadıysanız, sizleri önce buraya alalım. 🙂 İncelememizin bu kısmında daha çok iPhoto ile fotoğraflarımıza verebildiğimiz efektlerden ve yapabildiğimiz iyileştirmelerden bahsedeceğiz. 

Fotoğraflarınızı Otomatik Olarak İyileştirin

Çoğu fotoğraf editleme uygulamalarında yapabildiğimiz gibi, iPhoto ile de seçtiğimiz fotoğrafları otomatik olarak iyileştirebiliyoruz. “Otomatik olarak iyileştirme” diye bahsettiğimiz şey ise fotoğrafın genel koyuluğunu veya açıklığını, renk doygunluğunu, kırmızı gözü direk olarak düzeltmek gibi değişiklikleri kapsıyor. Bu otomatik duzeltmeyi yapmak için değişiklik yapmak istediğimiz fotoğrafi seçip aşağıdaki resimde belirtilen simgeye tıklıyoruz. 

 

otomatik duzeltme

 

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

iPhoto ile galerimizde bulunan resimleri duzenleme imkanına da sahibiz. Bu kapsamda yapabildiğimiz değişiklikler şunlar;

  • Kırpma ve düzleştirme
  • Pozlamayı ayarlama
  • Rengi ayarlama
  • Fırçalarla iyileştirme
  • Efektler ekleme

Genel

 

Kırpma ve düzleştirme özelliği sayesinde fotoğrafı dilediğimiz gibi kırpabiliyor, sonrasında ise istediğimiz yere döndurerek veya yakınlaştırarak odaklanabiliyoruz.

Pozisyon ayarlama dedigimiz şey aslında fotoğrafımızın siyah-beyaz dengesini değiştirmek. Sadece bu özelliği kullanarak bile fotoğraflarımıza değişik efektler kazandirabiliriz. 

Rengi ayarlama özelliği sayesinde fotoğrafımızı 5 farklı renk dengesi yönünden degerlendirebilir ve bunlar üzerinde dilediğimiz gibi değişiklik yapabiliriz.

Fırçalarla iyileştirme seçeneğine girdigimizde bizi aşagidaki görseldeki gibi bir görüntü karşılıyor. Yazının başında belirttiğimiz otomatik düzenlemeyi daha ayrıntılı gerçekleştirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

fircalarla iyilestirme

Son fotoğraf düzenleme seçeneğimiz ise efektler. Bu seçenek sayesinde sizlerinde tahmin ettiği gibi fotograflarımıza birbirinden farklı borçok efekt vermek mümkün. Verdiğimiz efektler üzerinde renk değişikliği yaparak, fotoğraflarımızı kolaylıkla istediğimiz hale getirebiliriz.

efektler

 

Sonuç olarak, sizlerin de bildiği gibi Ap Store’da yüzlerce fotoğraf düzenleme uygulaması mevcut. Bazıları sadece renklerle ufak oynamalar yapmanıza izin verirken, bazıları da sayılı efektler uygulamanıza izin veriyor. iPhoto ise App Store’da bulunan tüm fotoğraf düzenleme uygulamalarının yapabildiklerini tek başına yapabiliyor diyebiliriz. Reklerle oynayarak, çeşitli efektler vererek fotoğrafınıza çeşitli kombinasyonlar halinde yüzlerce efekt verebilirsiniz. Bunun yanında albümler ve slayt sunuları oluşturabilirsiniz. Uygulamanın tek dezavantaji var, o da fiyatı. 8.99 TL’ye satılan iPhoto, rakip uygulamalardan biraz pahalı. Fakat yapabildiklerini düşündüğümüzde, bu fiyatı hakettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygulamanın universal olarak tasarlanması da bir diğer artısı. Aşağidaki linki kullanarak iPhoto’yu cihazınıza indirebilirsiniz.

App Store