878 views 0 comments

Penultimate 4 App Store'da

by on 02/02/2013
 

Geçtiğimiz yıl Evernote tarafından satın alınan, iPad için tasarlanan Penultimate 4, yeni özellikler ve geliştirmeler ile App Store’daki yerini aldı. Genel bir tanımlama yapmak gerekirse; bir “not defteri” görevi gören Penultimate, bulunduğu kategoride sunduğu imkanlar ile en kaliteli uygulamalardan bir tanesi. Ücretsiz olması da en büyük avantajlarından biri.

Daha önceden incelemesini yaptığımız Evernote uygulaması ile entegre çalışabilen Penultimate 4’ün diğer özellikleri nelermiş bir bakalım.

penultimate_hero2

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi Penultimate not defteri görevi gören oldukça yararlı bir uygulama. Yeni gelen güncelleme ile şimdiye kadar olan tüm özelliklerini koruyan Penultimate, Evernote’un uzun çalışmaları sonucu çok daha iyi bir hal almış. Bu güncellemeye kadar ücretli satılan Penultimate, bu güncelleme ile ücretsiz olarak App Store’dan indirilebiliyor.

Aldığımız Notlar İçerisinde Arama Yapabiliyoruz

Evernote’un Penultimate’e kazandırdığı en büyük özellik, artık almış olduğumuz notların aranabilir hale gelmesi. Not defteri ekranının üst köşesinde bulunan büyüteç simgesine tıkladıktan sonra aldığımız notlar arasından istediğimiz kelime ya da cümleleri direk olarak arayabiliyoruz. Fakat aranan şey el yazısı niteliğinde olduğu için, yapılan tüm aramalar öncelikli olarak Evernote sunucularında işleniyor ve ardından bulunan sonuçlar bir dikdörtgen içerisine alınarak ekranımızda sıralanıyor. Aranan kelimelerin sunucularda işlenmesi nedeniyle bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bu süreyi kısaltmak adına, oluşturmuş olduğunuz not defterlerine anlamlı isimler vermeniz önem arz ediyor.

pen_search

Aldığımız Notları Senkronize Ederek Her Yerden Ulaşabiliyoruz

Evernote uygulamasından alışık olduğumuz senkronizasyon, yeni güncelleme ile Penultimate’e de gelmiş durumda. Ekranın sağ alt kısmında bulunan eşleştirme simgesi ile almış olduğumuz notları Evernote hesabımız ile eşleştirerek, her yerden ulaşabilme imkanına artık sahibiz.

___

Evernote ile gelen tüm bu özellikleri kullanmakta kullanıcıya kalmış. İstek dahilinde Evernote ile hiçbir şekilde eşleştirme yapmadan Penultimate uygulamasını önceden nasıl kullanıyorsanız şimdi de o şekilde kullanabilirsiniz. Bu kapsamda senkronizasyon ve arama özelliklerini kullanamayacaksınız. Fakat uygulama yenilenen arayüz ile karşınızda olacak.

[embedplusvideo height=”281″ width=”450″ standard=”http://www.youtube.com/v/ItRaJBmdOL0?fs=1&hd=1″ vars=”ytid=ItRaJBmdOL0&width=450&height=281&start=&stop=&rs=w&hd=1&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep7859″ /]

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.