2216 views 0 comments

Shazam'a Alternatif Uygulama, SoundHound

by on 09/02/2013
 

unnamed

App Store’a Midomi ismiyle eklenen, sonrasında ise SoundHound ismiyle yoluna devam eden bu uygulama, o an dinlediğiniz şarkıya ait tüm bilgileri size veriyor. Bu bilgiler içinde şarkının kime ait olduğu, hangi albümde kaç yılında çıktığı, klibinin bulunduğu Youtube linki, varsa iTunes için indirme linkleri bulunuyor. Shazam’ın alternatifi olarak nitelendirilebilecek bu uygulama.

mzl.ouqfhdoi.320x480-75 mzl.qwwwrgpx.320x480-75

Shazam ile karşılaştırıldığında Türkçe şarkılar konusunda biraz başarısız sayılabilecek SoundHound, yabancı şarkılara ait bilgileri verme kısmında ise oldukça başarılı. Bunun yanında sadece dinlettiğiniz değil, mırıldandığınız şarkıları (tabii ingilizce olanları) bulma konusunda da marifetli bir uygulama SoundHound. 

SoundHound ile bulduğumuz şarkıları Facebook, Twitter’dan paylaşabiliyor ya da mail olarak gönderebiliyoruz. Tabi bu mail’in içinde bulduğumuz şarkı değil, şarkıya ait bilgiler bulunuyor. Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına, belirtmek gerek. Bunun dışında bulduğumuz şarkıların şarkı sözlerine de bu uygulama ile ulaşabiliyoruz. Bu kısımda şarkı sözlerinin direk olarak karşıma çıkmasını beklerdim. SoundHound bunun yerine şarkı sözlerini bulmak adına uygulama içerisinden google üzerinden bir arama yapiyor ve bizim önümüze google arama sonuçlarını çıkarıyor. 

mzl.dwdgrlox.320x480-75mzl.rkaypnmh.320x480-75

Toplamda 100 milyona yakın indirilen, günde 5 milyon kez arama yapılan SoundHound, bir Shazam değil. Fakat cihazınızda bir alternatif olarak bulunabilir. Her ne kadar ek özellikleri açmak ve reklamlardan kurtulmak için 13 lira ödemeniz gerekiyor olsa da, SoundHound ücretsiz bir uygulama. 

SoundHound’un genel özelliklerinin anlatıldığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

[embedplusvideo height=”343″ width=”560″ standard=”http://www.youtube.com/v/7c1MnRaiRwg?fs=1″ vars=”ytid=7c1MnRaiRwg&width=560&height=343&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=” id=”ep2446″ /]

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.