1268 views 0 comments

TuneIn ile iPhone'unuzdan Radyo Dinleyin

by on 09/02/2013
 

tunein

Bildiğiniz gibi iPhone’da radyo uygulaması bulunmuyor. Bu eksikliği gidermek adına App Store’da onlarca radyo uygulaması mevcut. Fakat çoğunun arayüzü kötü ya da kısıtlı sayıda radyo kanalını destekliyor. Bu kapsamda türünün belki de en iyisi olan TuneIn; hem kullanış açısından, hem de toplamda 70,000’den fazla radyo kanalını desteklemesinden dolayı oldukça başarılı.

mzl.ojqhzjgy.320x480-75

Uygulamanın ana menüsünde “Yerel radyo”, “Son eklenenler”, “Trending”, “Önerilen” gibi kısımlar bulunuyor. Bunlar sayesinde istedigimiz radyo istasyonlarına kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bunun dışında istediğimiz radyo kanallarıni favoriler kısmına ekleyebiliyoruz. Favorilere kısmı ana menünün içerisinde yer alan yerel radyo gibi kısımların yanında değil, ekranın alt kısmında bulunan panelden ulaşılabiliyor.

mzl.lhivimkh.320x480-75 mzl.zvensygk.320x480-75

Uygulamanın bir güzel yanı da, desteklenen radyo kanallarında o an için çalan şarkının adına ve albüm kapağına ulaşabiliyor olmamız. Türkiye’de bulunan radyo kanalları arasından henüz bu ozelliğin desteklendiği bir kanala rastlamadım fakat yabancı radyo kanallarında bu özellik baya işe yarıyor.

TuneIn uygulamasında bir de araba modu bulunuyor. Bu mod ile uygulamanın arayüzü oldukça sadeleşiyor ve toplamda 6 büyük butondan ulaşıyor. Bu sayede sadece araba kullanırken değil, günlük kullanımlarda bile dinlemekte olduğumuz radyo kanalınin kontrolü oldukça kolaylaşıyor.Bunun dışında dinlemekte olduğumuz radyo kanalının ayarlar menüsünden ana ekranda sadece saatin görünmesini de sağlayabiliyoruz.

mzl.mtpaudvy.320x480-75 mzl.yrsyfhhc.320x480-75

Bu ayar menüsünden yapabildiklerimiz sadece görünümü değiştirmek değil. Bu kısım sayesinde alarm kurabiliyor, istediğimiz radyonun istedigimiz saatte çalmasıni sağlayabiliyoruz. Bununla birlikte “Choose Stream” seçeneği sayesinde radyo kanalının yayın kalitesini değiştirebiliyoruz. Bu özellik internet paketinin boyutu düşük olan kullanıcılar için oldukça yararlı. Çünkü radyo yayınının kalitesini düşürdüğümüzde data transferini de bir nebze azaltmış oluyoruz.

Şimdiye kadar bahsetmiş olduğum tüm özellikler uygulamanın ücretsiz versiyonuna aitti. Uygulamanın bir de Pro versiyonu bulunuyor. 8.99 TL karşılığında edinebileceğimiz pro versiyonu ile reklamlar gidiyor ve uygulamaya bir de kayıt özelliği ekleniyor. Bu sayede dinlemekte olduğumuz şarkıları ya da diğer radyo yayınlarını kaydedebiliyoruz.

[embedplusvideo height=”343″ width=”560″ standard=”http://www.youtube.com/v/UbtvfX50y_0?fs=1″ vars=”ytid=UbtvfX50y_0&width=560&height=343&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=” id=”ep1266″ /]

Uygulamanın ücretsiz versiyonunu indirmek için tıklayınız.

Uygulamanın Pro versiyonunu indirmek için tıklayınız.