660 views 0 comments

Apple Bu Yıl Yeni Bir Ürün Tanıtabilir

by on 11/02/2013
 

Apple’ın 2013 yılında çıkarmayı düşündüğü ürünlere dair dedikodular iyice sıklaşmaya başladı. Bu ürünlerin başında daha büyük bir ekrana sahip iPhone modeli geliyor. Fakat bununla alakalı daha geniş bir yazı yazmayı planladığım için bu yazımızda büyük ekrana sahip bir iPhone modelinden (Dedikodulara göre iPhone Math) bahsetmeyeceğim. Dedikodulara göre Apple’ın bu yıl çıkarmayı planladığı ürünün adı iWatch.

Aslında Apple’ın yeni bir saat üzerinde çalıştığı dedikoduları yeni değil. Bununla alakalı ilk dedikodular 2011 yılında çıkmıştı ve aradan geçen 2 yıl boyunca bununla alakalı herhangi bir gelişme yaşanmamıştı. Fakat ne hikmetse 2 ay önce Apple’ın bir saat üzerinde çalıştığı  yeniden gündeme geldi ve o zamandan bu yana yeni dedikodular gelmeye devam ediyor. 

url

iWatch Konsept Tasarım

Son dedikodulara göre Apple eğilebilir bir ekran üzerinde çalışıyor. Bu dedikoduların çıktığı bu günlerde ortaya bir de “curved glass” diye tanıtılan eğilebilir camdan oluşan bir saatin Apple’ın gündeminde olduğu haberleri gelmeye başladı. Dedikodulara göre Apple’ın üzerinde çalıştığı saat akıllı telefonların sahip olduğu bazı fonksiyonları da bünyesinde barındırıyor. Benim tahminim bu bahsedilen fonksiyonlardan bir tanesi Siri. 

iwatch concept design

iWatch Konsept Tasarım

Bildiğiniz gibi 2010 yılında piyasaya çıkan 6. nesil iPod Nano’lar ki Nano’ların tarihçesine baktığımızda sadece bu modelin oldukça küçük olduğunu görüyoruz,  çeşitli firmaların ürettiği kordonlar ile saat olarak kullanılabiliyordu. Buradaki potansiyeli gören Apple, güncellemeler ile iPod Nano’da kullanılabilecek yeni saat arayüzlerini iPod Nano’ya eklemişti. Sonrasında ise Apple’ın bir saat üzerinde çalıştığı haberleri 6. Nesil iPod Nano lansmanından bir yıl sonra gündeme gelmeye başladı. Şimdi tüm bu parçaları birleştirelim ve bir senaryo da biz yazalım.:)

dunden bugune ipod nano kronoloji elma sokak

Apple 2010 yılında piyasaya sürdüğü 6. nesil iPod Nano’yu tasarlarken asıl amacı saat değildi. Bu nedenle çok fazla saat arayüzü yoktu ve talep üzerine yenileri eklendi. İnsanların bu modeli iPod’dan ziyade saat olarak kullandığını gören Apple bu alandaki potansiyelin de farkına vardı. Bunun üzerine Apple’ın saat üzerinde çalıştığına dair ilk haberler gelmeye başladı, yıl 2011. Yaklaşık 3-4 ay önce de Apple yeni nesil iPod Nano’yu tanıttı ve bununla birlikte eskiden kullanmış olduğu Nano tasarımına ekranı uzatarak, tam dokunmatik olarak geri döndü. Bana kalırsa Apple’ın son zamanlarda çıkardığı en kötü ürün tasarım olarak 7. nesil iPod Nano. Sanki bir şeyler aceleye getirilmiş, baştan savılmış gibi bir izlenim var. Bu baştan savmanın neticesinde de artık saat olarak kullanılamayan bir iPod Nano modeli var. Bu model de 6. nesil gibi küçük olabilirdi, saat olarak kullanmaya müsait olabilirdi, ama Apple bunu tercih etmedi. Neden?

Bana kalırsa bunun cevabı oldukça net. Apple, piyasaya çıkaracağı saat ile yeni nesil iPod’un rekabet içinde olmasını istemiyor. Bu nedenle satışları oldukça iyi olan, çıkışından bu yana 3 yıl geçmesine rağmen hale telep edilen 6. nesil iPod Nano tasarımından vazgeçti ve geçmişe döndü. Ve evet, bu yıl olmasa da önümüzdeki yıl Apple’ın bir saat çıkaracağına kesin gözüyle bakıyorum. Çünkü Apple’ın tarzı, insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürünleri minimalist tasarımlar ile ortaya çıkarmak ve  iPhone’un sahip olduğu bazı fonksiyonlar ile oluşturulacak bir saat, bu tanıma tam uyuyor.