1331 views 0 comments

Alışılmışın Dışında Bir Hesap Makinesi, MyScript Calculator

by on 15/02/2013
 

App Store’da “calculator” diye bir arama yaptığım zaman sadece ilk sayfada 70 farklı hesap makinesi uygulaması çıktı karşıma. Arama sonucunun toplamda onlarca sayfa içerdiğini düşünürsek, ne kadar gereksiz hesap makinesi uygulaması olduğunu rahatlıkla görebiliriz.(Wolfram Alpha’yı bu klasın dışında tutuyorum, o bambaşka bir dünya!) Bu kadar hesap makinesi uygulamasının olmasını ve her geçen gün yenilerinin eklenmesinin sebebi için ufak bir tahminim var; Youtube’da “beginner” seviyesinde, birçok hesap makinesi kodlamasının adım adım anlatıldığı videoların bulunması. iOS için uygulama geliştirmek isteyenlerin karşısına ilk çıkan kaynaklar bunlar ve onlarda “beleş kod baldan tatlıdır” mantığıyla hiç üşenmeden videolardaki kodları teker teker yazıp, arayüzde birkaç renk değişikliği yapıp App Store’a ekliyorlar. Ama sıkı durun, bu yazımda tanıtacağım uygulama rakiplerine birkaç tur bindirmiş durumda.

mzl.bmcrwhfl.320x480-75

En baştan belirteyim, bu uygulamada diğerlerinde olduğu gibi sayılar yada işaretlerin bulunduğu butonlar bulunmuyor. Uygulamanın bize verdiği tek şey boş bir sayfa. Sonrası ise tamamen size kalmış, ikiyle ikiyi mi toplarsınız, ardarda karekökler alıp çarparmısınız orasını bilemem. Bu işlemleri yaparken de tek kullandığımız şey parmağımız. Hesaplanmasını istediğimiz işlemi elimizle yazıyoruz ve gerisini MyScript Calculator bizim için yapıyor!

Uygulama  henüz yeni olduğu için, tüm matematiksel işlemleri algılamıyor. Yapabildikleriniz ise uygulama içerisinde bulunan tutorial kısmında detaylı bir video ile anlatılmış. Ama birkaç örnek vermekte fayda var, MyScript Calculator ile dört işlemi her türlu yapıyoruz, bunun dışında trigonemetrik ve logaritmik hesaplarda uygulamanın algılayabildikleri arasında. 

mzl.akkitibr.320x480-75mzl.wgyhnlmu.320x480-75

Yapacağı hesaplamaları çok abartmadığınız ve okunaksız yazmadığınız sürece MyScript Calculator yüzde doksan oranında doğru sonuçlar veriyor. Yazının başında bahsettiğim o tekdüze hesap makinelerinden sıkıldıysanız, MyScript Calculator sizin için ilginç bir tecrübe olabilir. Ha unutmadan söyleyim, MyScript Calculator tamamen ücretsiz!

[embedplusvideo height=”343″ width=”560″ standard=”http://www.youtube.com/v/qSESgl3gCFM?fs=1″ vars=”ytid=qSESgl3gCFM&width=560&height=343&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=” id=”ep5129″ /]

Uygulamayı indirmek için tıklayınız.