634 views 0 comments

Evernote’a Hacker Saldırısı Düzenlendi

by on 03/03/2013
 

 

Hacker saldırılarından toplamda 50 milyon kullanıcısı olan Evernote’da nasibini aldı. Evernote Operasyonlar ve Güvenlik Ekibi tarafından farkedilen bu saldırı, verilerin korunmasını sağlamak amacıyla getirilen “parola sıfırlama” uygulaması ile bloke edildi.

Yapılan açıklamaya göre, Evernote hesaplarınızdaki içeriklere erişildiğine, değiştirildiğine ya da yok edildiğine dair bir bulguya rastlanmamış. Fakat bu saldırıyı yapanların Evernote kullanıcı bilgilerine erişim kazanmayı başardığı belirtiliyor. Bu nedenle ileride yaşanması muhtemel bir güvenlik sorununu gidermek adına, Evernote’a saldırı sonrasındaki erişiminizde sizlerden parolanızın sıfırlanması gerektiğine dair bir uyarı geliyor. Bunun dışında Evernote’un mobil uygulamaları için de güncellemeler hazırlanmış durumda.

Bunun dışında önemli olduğunu düşündüğüm, Evernote tarafından hesabınızın güvenliğini korumanız için yapılan açıklamayı aynen iletiyorum;

[quote]

Yakın zamanda diğer önemli hizmetlerde yaşananlar, bu tür etkinliklerin giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Verilerinizi güvende tutma sorumluluğumuzu son derece ciddiye alıyor ve Evernote’u ve içeriğinizi korumak için hizmet altyapımızın güvenliğini sürekli geliştiriyoruz.

Evernote dahil tüm sitelerde verilerinizin güvenliğini sağlamak için siz de bazı girişimlerde bulunabilirsiniz:

·         Sözlükten alınan kelimelerden oluşan basit parolalar kullanmaktan kaçının

·         Asla aynı parolayı birden fazla sitede ya da hizmette kullanmayın

·         E-maillerdeki ‘parolayı sıfırla’ taleplerini asla tıklamayın – bunun yerine, doğrudan hizmete gidin

[/quote]

Kaynak : Evernote Turkiye