676 views 0 comments

Apple TSMC ile Çip Üretimi için Anlaştı

by on 29/06/2013
 

Apple ile Samsung arasındaki çekişmeyi, birçok ülkede süregelen davalar nedeniyle Samsung ile Apple’in arasının ne kadar kötü olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat tüm bu kötü ilişkilere rağmen, Samsung Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biriydi. Apple’ın ise bu anlaşmayı sonlandırmak ve Samsung yerine farklı bir firma ile çalışmak istediği uzun zamandır konuşuluyordu. Bugün gelen Apple ile TSMC(Taiwan Semiconductor Manufacturing Company)’nin anlaşma haberi ise tüm bu konuşulanları doğruladı.

Anlaşmaya göre TMSC 2014 yılı itibariyle Apple’ın çiplerini üretmeye başlayacak. 2014 yılına kadar ise Apple Samsung ile işbirliğine eli mahkum devam edecek. Wall Street Journal’ın haberine göre iki şirket arasındaki görüşmeler ilk olarak 2010 yılında başlamış ve kesin bir anlaşma sağlanamaması nedeniyle bugüne kadar devam etmiş. Yapılan anlaşma ile TMSC neden hemen değil de 2014 yılında üretime başlayacak sorusunun cevabı ise şirkette meydana gelebilecek küçük aksaklıkların Apple’ın üretimin hızına zarar verebileceği için Apple’in geçiş sürecini biraz uzun tuttuğu söyleniyor.

Bu gelişme ile Apple, aslında Samsung’a büyük bir darbe indirmiş oldu. Çünkü Samsung Apple’ın en büyük tedarikçisiydi ve bu anlaşma ile birlikte Samsung artık buradan ekmek yiyemeyecek. Ekmeğin ne kadar büyük olduğunu ise söylemeye gerek yok heralde. 🙂