895 views 0 comments

Karşınızda iOS 7

by on 29/06/2013
 

Radikal değişiklikler ile beklenen iOS 7 sonunda görücüye çıktı. Şimdiye kadarki tüm güncellemelerde ve yeni sürümlerde iOS’un görünümünde ufak değişiklikler olsa da, çekirdek yapı hep aynı kalıyordu. Fakat iOS 7 ile bu yapı tamamen değişmiş ve daha minimalist, sade ve bence çok daha hoş bir görünüme sahip olmuş. Tasarımdaki değişikliklere be iOS 7 ile gelen diğer belli başlı yeniliklere sırayla göz gezdirelim isterseniz. Fakat öncesinde iOS 7 için hazırlanan tanıtım videosuna bir göz atalım.

Değişiklikleri uygulamalara indirgediğimizde hem videoda, hem de görsellerde iOS 7 ile meydana gelen farklılıkları rahatlıkla görebiliyoruz. iCihazlar ile otomatik olarak gelmesine rağmen Reminders uygulamasını ya da Mail uygulamasını kullanmak yerine üçüncü parti alternatif uygulamalar kullanıyorduk Clear ve Mailbox gibi. iOS 7 ile birlikte gelen tasarım değişiklikleri ile birlikte bu alternatif uygulamalara çok fazla kayacağımı en azından kendi adıma düşünmüyorum. Çünkü tasarım açısından çok daha iyi hale gelen Apple uygulamaları, kullanım açısından da eskiye nazaran çok daha kullanıcı dostu.

Gerek iOS 7 lansmanı olsun, gerek tanıtım videosu ve Apple’ın sitesindeki görseller olsun; iOS 7 tanıtımında beyaz renkli iPhone 5 fazlasıyla ön plana çıkmış durumda. Bunun en büyük sebebi ise iOS 7′nin sahip olduğu tasarımın beyaz renkli iCihazlar ile çok daha çekici bir hale gelmesi. Yukarıdaki görsellerde de gördüğünüz gibi beyazın ve pastel renklerin hakim olduğu bir iOS 7 var karşımızda. Durum böyle olunca beyaz rengin ön plana çıkarılması aslında çök mantıklı fakat bu durum siyah renkli cihazların satışında ciddi bir azalmaya neden olabilir. Zira iOS 7 sanki sadece beyaz cihazlar için oluşturulmuş gibi görünüyor. Fakat kim bilir, iOS 7′yi iki farklı tema ile de görebiliriz. Birinde siyah, diğerinde ise beyaz renk ağırlıklı olur ve kullanılan cihaza göre bu değişim gösterebilir. Tıpkı Analytiks uygulamasında olduğu gibi.:)

Tüm bu görsellere ve tanıtım videosuna ek olarak iOS 7′yi daha yakından tanımak istiyorsanız aşağıdaki linke göz atabilirsiniz. Özellikle uygulamaların iOS 7 ile nasıl çalıştığı kısa videolar oldukça yararlı.

http://www.apple.com/ios/ios7/#videos